Ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը` Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտգործնախարարների հանդիպման առանցքում
Մայիսի 12-ին Փարիզ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նույն օրը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոյի հետ, հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները բովանդակալից զրույց ունեցան երկկողմ քաղաքական, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, հումանիտար և այլ բնագավառներում համագործակցության շուրջ:
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Էյրոն գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Անդրադարձան տնտեսական փոխգործակցության առավել զարգացման և ընդլայնման հնարավորություններին։ Այդ համատեքստում նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ Հայաստանում գործում են ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 160 ընկերություն, և Հայաստանը ողջունում է ֆրանսիական ներդրումների աճն ու այդ ուղղությամբ նոր նախաձեռնությունները։
Անդրադարձ կատարվեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությանը։
Բանակցությունների առանցքային հարցն էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը:
Նախարար Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ միասին հետևողական ջանքերը՝ ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը բացառելու և հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու ուղղությամբ։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի: Նրանք ընդգծեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի կարևորությունը և դրանց լիակատար իրականացման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց հրադադարի խախտումների և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման հրատապությունը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ երբ համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, Հայաստանը շարունակելու է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն՝ ուղղված հիմնախնդրի՝ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծմանը:

Встреча министров иностранных дел Армении и Франции
12-го мая прибывший в Париж министр иностранных дел Эдвард Налбандян в тот же день встретился с министром иностранных дел Франции Жан-Марком Эйро.
Руководители внешнеполитических ведомств Армении и Франции детально обсудили двустороннее сотрудничество в политической, торгово-экономической, межпарламентской, децентрализованной, гуманитарной и других сферах.
Министры Налбандян и Эйро с удовлетворением констатировали, что двусторонние отношения находятся на высоком уровне. Стороны коснулись возможностей дальнейшего развития и расширения экономического взаимодействия. В этом контексте министр Налбандян подчеркнул, что в Армении действуют около 160 компаний с французским капиталом, и Армения приветствует рост инвестиций и новые инициативы в этом направлении.
Стороны коснулись сотрудничества в рамках Международной организации Франкофонии.
Ключевым вопросом переговоров был процесс урегулирования карабахской проблемы.
Министр Налбандян представил коллеге ситуацию, созданную в результате агрессивных действий Азербайджана против Нагорного Карабаха, отметил важность последовательных усилий вместе со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ по исключению повторения событий в начале апреля и урегулированию проблемы исключительно мирным путем.
Собеседники выразили мнение, что применение силы неприемлемо, и нет альтернативы решению конфликта переговорным путем. Они подчеркнули важность трехсторонних бессрочных договоренностей от 1994-1995гг. об установлении перемирия и его укреплении и необходимость его полноценного выполнения. В этом контексте обоюдно была подчеркнута актуальность создания механизма расследования нарушений перемирия и инцидентов и расширения возможностей миссии личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Министр Налбандян вновь подтвердил, что когда будут созданы соответствующие условия, Армения продолжит совместные работы со странами-сопредседателями Минской группы, направленные на разрешение проблемы путем переговоров.