ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Նիժնի Նովգորոդի հայերի միության նախագահին
Մայիսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Նիժնի Նովգորոդի հայկական համայնքի նախագահ, գործարար և բարերար Աղասի Ալեքյանին, ով Հայաստան է եկել ադրբեջանական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինվորների ընտանիքներին, վիրավորներին և ԼՂՀ պաշտպանության բանակին աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Պարոն Ալեքյանը նախարարին տեղեկացրեց, որ իր անձնական միջոցներից 200 հազար դոլար փոխանցել է ԼՂՀ հաշվեհամարին, իսկ բոլոր նահատակված հերոսների ընտանիքներին հատկացրել՝  1000-ական ԱՄՆ դոլար: Իսկ ավելի վաղ՝  ԼՂՀ-ին օգնել էր նաև Նիժնի Նովգորոդի հայ համայնքը:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանն իր գոհունակությունն ու երախտագիտությունը հայտնեց ծնունդով գառնեցի Աղասի Ալեքյանին, ով երկար տարիներ ապրելով Ռուսաստանում, իր տքնաջան աշխատանքի շնորհիվ ոչ միայն դարձել է խոշոր գործարար, այլև պարբերաբար օգտակար է եղել ինչպես իր տարածաշրջանի հայ համայնքին, այնպես էլ Հայաստանին, մասնավորապես իր հայրենի գյուղին:
«Փառք ու պատիվ բոլոր նրանց, ովքեր չեն մոռանում իրենց ծագման և ազգային արմատների մասին, ովքեր այս դժվար պահին Հայրենիքի կողքին են և աշխատում են իրենց կարելին անել հայրենի ժողովրդի հոգսերը թեթևացնելու համար» – ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ խորապես հուզիչ է այն սրտացավությունը, որ ցուցաբերում են Հայերնիքից հեռու ապրող մեր հայրենակիցները:
Շնորհակալություն հայտնելով Սփյուռքի նախարարին ջերմ խոսքերի համար՝ Աղասի Ալեքյանն ասաց. «Այն, ինչ պատահեց այս օրերին, մի ծանր փորձություն էր համայն հայության համար: Մենք պարտավոր ենք մտածել, ջանք թափել, որ օտար ափերում ոչ միայն չկորցնենք մեր ազգային դիմագիծը, այլև դժվար պահերին օգտակար լինենք Հայաստանին և Լեռնային Ղարաբաղին: Այստեղ բազմաթիվ երիտասարդներ իրենց կյանքն են զոհել հանուն Հայրենիքի, մենք էլ պետք մեր կարողացածը անենք», – ասաց Ալեքյանը՝ հավաստիացնելով, որ օգնությունը լինելու է շարունակական:
Երկուստեք կարևորվեց այն գաղափարը, որ անհրաժեշտ է կարճ ժամանակում ստեղծել ավելի ճկուն կառույցներ՝ օգնությունն ավելի հասցեական և նպատակային դարձնելու համար:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла председателя Союза армян Нижнего Новгорода
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 4 мая приняла председателя армянской общины Нижнего Новгорода, предпринимателя и благотворителя Агаси Алекяна, приехавшего в Армению, чтобы оказать содействие семьям военнослужащих, погибших и раненых вследствие азербайджанской военной агрессии, а также Армии обороны НКР.
Господин Алекян проинформировал министра, что из своих личных средств перечислил на банковский счет, открытый правительством НКР, 200 тысяч долларов, а семьям всех погибших героев – по 1000 долларов. Ранее помощь НКР оказала также армянская община Нижнего Новгорода.
Министр Грануш Акопян выразила благодарность Агаси Алекяну, родом из Гарни, который, долгие годы живя в России, благодаря своему кропотливому труду не только стал крупным предпринимателем. Он периодически помогает не только армянской общине региона, но и Армении, в частности, своему родному селу.
«Честь и слава всем, кто не забывает о своем происхождении и национальных корнях, кто в этот трудный момент рядом с Родиной и стараются сделать все возможное, чтобы облегчить заботы соотечественников», – сказала министр, добавив, что очень волнует сердобольность, которую проявляют живущие вдали от Родины наши соотечественники.
Выразив благодарность министру Диаспоры за теплые слова, Агаси Алекян сказал: «То, что случилось в эти дни, стало тяжким испытанием для всего армянства. Мы обязаны думать, стремиться к тому, чтобы на чужбине не только не утерять свой национальный облик, но и в трудные мгновения быть полезными Армении и Нагорному Карабаху. Многие молодые люди здесь отдали свои жизни во имя Родины, мы же должны сделать то, что в наших силах», – сказал Алекян, заверив, что помощь будет постоянной.
Обоюдно была подчеркнута идея о необходимости за короткий срок создать более гибкие структуры, чтобы сделать помощь более адресной и целевой.