Պայթյուն Երևանի 63 երթուղու ավտոբուսում. նախնական տվյալներով` 6 տուժած և 1 զոհ
Ապրիլի 25-­ի երեկոյան Երևանի Հալաբյան փողոցի թիվ 11 շենքի մոտ ավտոբուսում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով նախնական տվյալներով կան 6 տուժած և 1 զոհ:
Պարզվել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել թիվ 63 երթուղու ավտոբուսում: Ըստ նախնական տվյալների՝ կան 6 տուժած և 1 զոհ: Տուժածները տեղափոխվել են «Արմենիա» ՀԲԿ:
Դեպքի վայրում են գտնվում ԱԻ նախարար Ա. Երիցյանը, ՓԾ տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար, փ/ծ գեներալ­ մայոր Վ. Գաբրիելյանը, ՓԾ տնօրենի տեղակալ, փ/ծ գնդապետ Ա. Ցոլակյանը, ԵՓՎ պետ, փ/ծ գնդապետ Մ. Ղազարյանը և ՃԿԱԿ պետ, փ/ծ գնդապետ Հ. Խանգելդյանը:
Ինչպես «Արմենպրես»­ին տեղեկացրին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից, դեպքի վայր են մեկնել ՃԿԱԿ ՕԽ­ն, ՀՆՓԱԻԿ փրկարարական ջոկատը և երկու մարտական հաշվարկ: Դեպքի վայրում է գտնվում ՃԿԱԿ պետ, փ/ծ գնդապետ Հ. Խանգելդյանը:

Bus N 63 explodes in Yerevan, injuring 6 and killing 1, according to preliminary data
On the evening of April 25, a bus exploded near building N 11 on Halabyan Street in Yerevan. According to preliminary data, the explosion left 6 injured and 1 dead.
It turns out that the explosion took place in bus N 63. According to preliminary data, there are 6 injured persons and 1 dead person. The injured have been transferred to Armenia Medical Center.
RA Minister of Emergency Situations A. Yeritsyan, Temporary Acting Director of the Rescue Service and Rescue Service Major-General V. Gabrielyan, Deputy Head of the Rescue Service and Rescue Service Colonel A. Tsolakyan, Rescue Service Colonel M. Ghazaryan and Head of the National Center for Crisis Management (NCCM) and Rescue Service Colonel H. Khangeldyan are at the site of the incident.
As reported the RA Ministry of Emergency Situations to “Armenpress”, the rescue brigade of the NCCM and the Center for Implementation of Special Rescue Services (CISRS) and two firefighting brigades have left for the site of the incident, and Head of the NCCM and Rescue Service Colonel H. Khangeldyan is at the site.