Թուրքիայի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Օբամայի ապրիլքսանչորսյան ուղերձին
Թուրքիայի արտգործնախարարությունն արձագանքել է ԱՄՆ-ը նախագահ արաք Օբամայի ամենամյա ապրիլքսանչորսյան ուղերձին։ Այս տարի ևս Սպիտակ տան ղեկավարը «ցեղասպանություն» բառի փոխարեն հնչեցրել է հայերեն «Մեծ Եղեռն» արտահայտությունը։
«Milliyet» թերթի տեղեկացմամբ՝ Թուրքիայի արտգործնախարարությունը իր տարածած գրավոր հայտարարության մեջ ԱՄՆ-ի իշխանություններին կոչ է արել անկողմնակալ մոտեցում ցուցաբերել ցեղասպանության հարցում։ Ըստ հայտարարության՝ Օբամայի՝ 1915 թվականի վերաբերյալ հայտարարությունը հիմնվում է 1-ին Համաշխարհային պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած ցավալի իրադարձությունների միակողմանի ներկայացման վրա։
Նշվում է, որ Թուրքիան անկեղծությամբ ի ցույց է դնում հայ և թուրք ժողովուրդների՝ դարեր շարունակ համատեղ ապրելու փորձի հիման վրա խաղաղ ապագա կառուցելու իր ցանկությունը։ Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ցավալի է համարում, որ բարեկամ և դաշնակից երկրները վերոնշյալ կոչին աջակցելու փոխարեն խրախուսում են այն շրջանակներին, որոնք կողմ են բախումների խորացմանը։ Ըստ Անկարայի՝ մինչև այժմ պատմության մեջ տեղի ունեցած տառապանքները քաղաքականության գործիք դարձնելու ջանքերը ոչ մեկին օգուտ չեն տվել։
«Այսպիսով, ԱՄՆ իշխանություններին կոչ ենք անում պատմական փաստերն արդար հիշողության հիման վրա գնահատելով բոլոր կողմերի տառապանքները հաշվի առնող, անկողմնակալ, խոհեմ և կառուցողական մոտեցում ցուցաբերել»,-ermenihaber.am-ի փոխանցմամբ՝ ասված է հայտարարության մեջ։

М�?Д Турции отреагировал на обращение Обамы 24 апреля
М�?Д Турции отреагировал на ежегодное обращение президента США Барака Обамы 24 апреля. В этом году глава Белого дома также взамен слова «геноцид» озвучил армянское выражение «Мец егерн» (Большая резня).
Как сообщает газета «Milliyet», М�?Д Турции в распространенном заявлении призывает власти США проявить беспристрастный подход в вопросе Геноцида. Как утверждается в заявлении, слова Обамы относительно 19155 года основываются на одностороннем представлении болезненных событий в годы Первой мировой войны.
Отмечается, что Турция искренне демонстрирует свое желание строить мирное будущее, основанное на опыте многовекового совместного проживания армянского и турецкого народов. М�?Д Турции сожалеет, что дружественные и союзнические страны вместо поддержки вышеуказанного призыва поощряют  круги, придерживающиеся углубления столкновения.  По мнению Анкары, попытки превратить испытанные ранее в истории муки в инструмент политики никому не приносили пользы.
«Таким образом, призываем власти США, оценивая исторические факты на основе справедливой памяти, с учетом страданий  всех сторон, проявить беспристрастный, мудрый и конструктивный подход», – как передает ermenihaber.am, говорится в заявлении.