Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Երուսաղեմում
Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցի կապակցությամբ Երուսաղեմի հայ համայնքը ապրիլի 23-ից 24-ը մի շարք միջոցառումներ է իրականացնելու: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի Դիվանապետ և Միջեկեղեցական հարաբերությունների գրասենյակի վարիչ Հայր Կորյուն վարդապետ Բաղդասարյանը:
Ապրիլի 23-ին Սրբոց Հակոբյանց Մայր Տաճարում անմեղ զոհերի հոգիների հանգստության համար Սուրբ Պատարագ է մատուցվելու, որից հետո ծաղկեպսակ է դրվելու Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձանի մոտ: Ապա Ժառանգավորաց վարժարանի հանդիսությունների սրահում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված վավերագրական ֆիլմի դիտում է տեղի ունենալու, որին հաջորդելու է ջահերով երթ՝ Սրբոց Հակոբյանց Մայր Տաճարից մինչև Երուսաղեմի Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցի:
Երեկոյան «ՇԱՌԼՕԹ» երգչախմբի մասնակցությամբ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում հոգևոր և դասական երգերի կատարումներով համերգ է կայանալու:
Շարունակելով Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների ոգեկոչման միջոցառումները՝ ապրիլի 24-ի առավոտյան համայնքային ներկայացուցիչներով Երուսաղեմում թուրքական հյուպատոսարանի առջև բողոքի ցույց են կազմակերպելու, որից հետո շարժվելու են Թել Ավիվում Թուրքիայի դեսպանատուն՝ Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայերի զանգվածային կոտորածը դատապարտելու և Հայոց հարցին արդարացի լուծում պահանջելու նպատակով:

Мероприятия в �?ерусалиме, посвященные 101-й годовщине Геноцида армян
В связи со 101-й годовщиной Геноцида армян армянская община �?ерусалима 23-24 апреля осуществит ряд мероприятий. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщил глава канцелярии и заведующий канцелярией межцерковных отношений армянского патриаршества �?ерусалима вардапет Корюн Багдасарян.
В кафедральном соборе Србоц Акопянц 23 апреля будет отслужена Священная Литургия за упокой душ невинных жертв, после чего состоится возложение  венков к памятнику жертвам Геноцида. Затем в актовом зале гимназии «Жарангаворец» состоится просмотр документального фильма, после чего – факельное шествие от кафедрального собора Србоц Акопянц до церкви Св. Григор Лусаворич �?ерусалима.
Вечером при участии хора «Шарлот» в церкви Св.Григор Лусаворич прозвучат духовные и классические песнопения.
Продолжая мероприятия поминовения канонизированных мучеников Геноцида армян, утром 24 апреля представители общины организуют акцию протеста у турецкого консульства в �?ерусалиме, после чего направятся к посольству Турции в Тель Авиве с целью осудить Геноцид армян 1915 года в Османской империи и потребовать справедливого решения Армянского вопроса.