ԵԽԽՎ-ում ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն է ընդունվել
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ գրավոր հայտարարություն։
Հայտարարության մեջ ասվում է․ «Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի, խորհրդարանական վեհաժողովը վերահաստատում է իր շարունակական աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների՝ որպես միջազգայնորեն համաձայնեցված միջնորդական ձևաչափի ջանքերին՝ գտնելու հակամարտության երկարատև և արդար կարգավորում։
Հետևաբար, մենք կոչ ենք անում հարգել Մինսկի խմբի համանախագահների շարունակական կոչերը՝ չխարխլել նրանց մանդատը և չբարդացնել ընթացող բանակցությունները։
Մենք կոչ ենք անում բոլոր կողմերին՝ ձեռնարկել վճռական քայլեր և ցուցաբերել քաղաքական կամք՝ հասնելու բանակցված կարգավորման, որը հիմնված է համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի առաջարկների վրա, որոնք արտահայտված են 2009թ․-ից նախագահների մակարդակով արված 5 հայտարարություններում։
Մենք կիսում ենք հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման հետ կապված մտահոգությունները։ Ծանր զինտեխնիկայի կիրառումը, ինչպիսիք են ականանետերն ու հրթիռները, անընդունելի են և լուրջ վտանգ են ներկայացնում քաղաքացիական բնակչության համար։ Մենք խորապես ցավում ենք զոհերի համար, որոնց թվում են նաև խաղաղ բնակիչները։
Հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների ստեղծումը՝ Մինսկի Խմբի համանախագահների կողմից առաջարկվող վստահության ամրապնդմանն ուղղված այլ առաջարկների հետ միասին, ինչպես նաև 1994թ․-ի հրադադարի համաձայնագրի կոնսոլիդացիան կօգնեն նվազեցնել լարվածությունը և կստեղծեն խաղաղ բանակցությունների համար առավել բարենպաստ մթնոլորտ»։

На весенней сессии ПАСЕ принято письменное заявление по вопросу мирного урегулирования карабахской проблемы
На весенней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) принято письменное заявление по вопросу мирного урегулирования карабахской проблемы. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт ПАСЕ, в заявлении говорится:
«Будучи убежденной в том, что мирное урегулирование нагорно- карабахского конфликта не имеет альтернативы, Парламентская Ассамблея подтверждает свою постоянную поддержку усилиям единственного международного формата посредничества -сопредседателей Минской группы ОБСЕ, по достижению прочного и справедливого урегулирования этого конфликта. Поэтому мы призываем уважать непрерывные призывы, сделанные сопредседателями Минской группы, не подрывать свой мандат и не осложнять продолжающиеся переговоры. Мы призываем все стороны предпринять решительные шаги и проявить необходимую политическую волю для достижения урегулирования путем переговоров на основе предложений стран-сопредседателей – Франции, США и России, отраженных в принятых после 2009 года пяти заявлениях на уровне президентов. Мы разделяем озабоченность в связи с ростом напряженности в зоне конфликта.
�?спользование тяжелой военной техники, в том числе минометов и ракетных установок, является неприемлемым и представляет собой серьезную опасность для гражданского населения. Мы глубоко сожалеем о гибели людей, в том числе гражданских лиц. Создание механизма для расследования нарушений режима прекращения огня вместе с другими предложениями сопредседателей Минской группы по мерам укрепления доверия и консолидация вокруг соглашения о прекращении огня от 1994 года будут способствовать снижению напряженности и созданию более благоприятной атмосферы для продвижения мирных переговоров».