Ապրիլի 18-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ գործակարգավարական խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը և Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների, «Հայրենիք-Սփյուռք կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի, «Իմ Հայաստան» փառատոնի, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ղեկավարները:
Նախարարը կարևորեց Սփյուռքում Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցը հավուր պատշաճի նշելու ուղղությամբ տարվող աշխատանքները համակարգելը և հանձնարարեց նպաստել Արցախի պաշտպանության բանակին և տուժած բնակչությանը աջակցելու գործում սփյուռքյան կառույցների ու կազմակերպությունների կողմից իրականացվող ծրագրերը կյանքի կոչելուն, աշխատել՝ դրսևորելով հետևողականություն, սերտորեն համագործակցելով Սփյուռքի հետ:
Կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները ներկայացրին Արցախում տեղի ունեցող իրադարձությունների հետ կապված Սփյուռքի կառույցների ու կազմակերպությունների, համայնքների կողմից իրականացվող միջոցառումներն ու ձեռնարկները, զեկուցեցին ցուցաբերած հումանիտար օգնության և ֆինանսական աջակցության մասին:
Ներկայացվեցին շաբաթվա ընթացքում նախարարության ծրագրերի շրջանակներում կատարած ընթացիկ աշխատանքները: Քննարկվեցին նախարարության ծրագրերը համայնքներում տեղայնացնելու, և առաջիկա միջոցառումների կազմակերպմանն առնչվող հարցեր:

В Министерстве Диаспоры РА под руководством министра Грануш Акопян 17 апреля состоялось делопроизводственное совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян и Ваагн Меликян, руководитель аппарата Министерства Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений ГНКО «Центр Родина-Диаспора», фестиваля «Моя Армения», электронного издания «Армяне сегодня».
Министр отметила важность координации работ по поминовению в Диаспоре 101-й годовщины Геноцида армян на должном уровне и поручила содействовать претворению в жизнь программ структур и организаций Диаспоры по содействию Армии обороны Арцаха и пострадавшему населению, проявляя последовательность и тесно сотрудничая с  Диаспорой.
Руководители структурных подразделений представили мероприятия и инициативы, реализуемые структурами и организациями Диаспоры в связи с происходящими в Арцахе событиями, доложили об оказанной гуманитарной помощи и финансовом содействии.
Были представлены текущие работы, выполненные в рамках программ Министерства. Были обсуждены вопросы, касающиеся распространения программ Министерства в общинах и организации предстоящих мероприятий.
Были даны новые поручения, назначены ответственные и координаторы, указания по их своевременному, эффективному и последовательному выполнению.