Ստրասբուրգի հայ համայնքը խաղաղ երթով ֆրանսիացիներից պահանջել է դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսոր քաղաքականությունը
Ստրասբուրգի հայ համայնքի ներկայացուցիչները Ադրբեջանի հյուպատոսարանի մոտ իրենց բողոքն են արտահայտել Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական գործողությունների առնչությամբ:
«Արմենպրես»-­ի հետ զրույցում Ֆրանսիայում գործող «Ավետիս» կազմակերպության փոխնախագահ Հրանուշ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ խաղաղ ցույցը մեկնարկել է Եվրոպայի մարդու իրավունքների դատարանի դիմաց, որտեղից Եվրախորհրդի ամբողջ երկայնքով շարժվել են մինչև Ադրբեջանի հյուպատոսարանի մոտ: «Մոտ 300 հոգի էինք, աշխատանքային օր լինելու պատճառով շատերը չկարողացան մասնակցել»,­ասաց հայ համայնքի ներկայացուցիչը: Երթի ողջ ընթացքը հսկել են ոստիկանները, իսկ մասնակիցները երգելով, «Արցախը մերն է» վանկարումներով, դրոշներով ու պաստառներով իրականացրել են իրենց ակցիան:
«Հյուպատոսության առաջ ֆրանսերենով ճառ ասեցինք Թալիշում վայրագությունների, պատմության կրկնության մասին` կոչ անելով Եվրադատարանին, Եվրախորհրդին դատապարտել Ադրբեջանի ագրեսոր քաղաքականությունը»,­հայտնեց Հրանուշ Մանուկյանը` շեշտելով, որ իրենք փորձում էին այդպիսով գրավել ֆրանսիական հասարակության ուշադրությունը: Հայ համայնքի կազմակերպած երթի մասնակիցներին Ադրբեջանի հյուպատոսարանի մոտ դիմավորել են 10­13 ադրբեջանցիներ, որոնք պարզել են այդ երկրի դրոշները, միացրել իրենց ազգային երգերից: Բայց հայերն իրենց վանկարկումներով ստիպել են ադրբեջանցիներին լռել:
«Հետ գալուց էլ Եվրախորհրդի նիստի ավարտի ժամն էր, այնտեղ էլ կանգնեցինք մի պահ: Բազմաթիվ մարդիկ մոտենում, հարցեր էին տալիս, թե ինչ է կատարվում»,­ավելացրեց մեր զրուցակիցը: Հրանուշ Մանուկյանը տեղեկացրեց, որ ապրիլի 9­ին Ստրասբուրգի կենտրոնական հրապարակներից մեկում` Կլեբերում ադրբեջանցիները հակացույց են իրականացնելու: Հայկական ակցիայի կազմակերպիչները « Հայորդի» հայ երիտասարական և «Ավետիս» կազմակերպություններն են:

Армянская община Страсбурга мирным шествием потребовала от французов осудить агрессивную политику Азербайджана
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/04/1124.jpg)
Представители армянской общины Страсбурга у консульства Азербайджана выразили свой протест по поводу боевых действий, развязанных Азербайджаном в отношении Нагорного Карабаха.
Заместитель председателя функционирующей во Франции организации «Аветис» Грануш Манукян в беседе с «Арменпресс» сообщила, что мирное шествие стартовало от Европейского суда по правам человека, откуда вдоль здания Евросовета дошли до консульства Азербайджана. «Нас было около 300 человек, ввиду того, что был рабочий день, многие не смогли участвовать», – сказала представитель армянской общины. На всем протяжении шествия его сопровождали полицейские, а участники распевая и скандируя «Арцах наш», с флагами и плакатами осуществили акцию.
«У здания консульства на французском языке прозвучали выступления о зверствах в Талише, повторении истории, призывая Европейский суд, Евросоюз осудить агрессивную политику Азербайджана», – сказала Грануш Манукян, подчеркнув, что они тем самым пытаются привлечь внимание французского общества. Участников шествия у консульства Азербайджана встретили 1013 азербайджанцев, которые размахивали флагами своей страны, пели свои национальные песни. Но армяне своим скандированием вынудили азербайджанцев замолчать.
«Обратный путь совпал с завершением заседания Евросовета, там на минутку остановились. Многие люди подходили, интересовались, что происходит», – добавила наша собеседница. Грануш Манукян сообщила, что 9 апреля на одной из центральных площадей Страсбурга, Клебер, азербайджанцы проведут антиакцию. Организаторы армянской акции – армянские молодежные организации «Айорди» и «Аветис».