ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու պատճառով թուրք նախկին պաշտոնյայի դեմ հետաքննություն է սկսվել
Թուրք նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպելու պատճառով: Թուրքական ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ Դիարբեքիր քաղաքի Սուր շրջանի նախկին ղեկավար (2004-2014թթ.) Աբդուլլահ Դեմիրբաշը մեղադրվել է «առանց կառավարությունից թույլտվություն ստանալու» ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու մեջ, այս մասին գրում է ermenihaber.am-ը:
Նշենք, որ Դեմիրբաշը 2015թ. օգոստոսի 4-ին Սերժ Սարգսյանի հրավերով Հայաստան ժամանած թուրքական պատվիրակության անդամ էր: Պատվիրակությունը կազմված էր Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺՀԿ-HDP) ու «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության (ԽԺԿ-BDP) ղեկավար ներկայացուցիչներից:
Հարուցված հետաքննության շրջանակներում կազմված և 2016թ. հունվարի 27-ին հրապարակված տեսչական զեկույցում մասնավորապես արձանագրվել է, որ Դեմիրբաշը 04.08.2016թ.-ին HDP/BDP պատվիրակության հետ Հայաստան է մեկնել և հանդիպել ՀՀ նախագահի հետ, ինչի համար որպես պատիժ 3 տարի ժամկետով պետք է կասեցնել նրա պաշտոնեական առաջխաղացումը և տուգանել:
Առաջարկվել է նկատողություն և տուգանք սահմանել համատեղության կարգով ուսուցչկան գործունեություն ծավալող Դեմիրբաշի նկատմամբ, քանի որ նա երկրից դուրս գալիս իր աշխատավայրը հանդիսացող դպրոցի տնօրենին չի տեղեկացրել այդ մասին:
Իր պաշտպանական խոսքում Դեմիրբաշը նշել է, որ Հայաստան է մեկնել ամառային արձակուրդների ընթացքում, հետևաբար դպրոցի տնօրենին տեղեկացնելու անհրաժեշտություն իրականում չկար: Նա այս մեղադրանքը որակել է որպես «ճամփորդելու ազատության և մարդու իրավունքների» ոտնահարում:
Դեմիրբաշը տեղեկացրել է, որ Սերժ Սարգսյանն իրեն հրավիրել էր որպես Սուր շրջանի նախկին ղեկավարի: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելը երբեք էլ Թուրքիայի օրենսդրության համաձայն հանցանք չի համարվել:
Նախկին պաշտոնյան հայտնել է, որ ինքը 3 անգամ հանդիպել է նաև Հռոմի Պապի և բազմաթիվ անգամ՝ ԱՄՆ-ի կոնգրեսականների հետ, ինչպես նաև այլ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ: Նա շեշտել, որ որևէ պաշտոնատար անձի հետ հանդիպելու վերաբերյալ ոչ մի իրավական սահմանափակում գոյություն չունի:
Դեմիրբաշի խոսքով՝ եթե իր փաստարկներն ու ինքնապաշտպանությունն անհրաժեշտ արդյունքը չտան և Թուրքիայում իրավական մարմինները չչեղարկեն իրեն սպառնացող պատիժը, ապա նրա հաջորդ քայլը կլինի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) դիմելը:

За встречу с Президентом РА в отношении турецкого экс-чиновника начато расследование
За встречу с Президентом РА Сержем Саргсяном в отношении турецкого экс-чиновника начато расследование. Как сообщает сайт турецкой оппозиционной газеты «Cumhuriyet», экс-глава района Сур города Диарбекир (2004-2014гг.) Абдулла Демирбаш обвиняется во встрече с Президентом РА «без разрешения правительства». Об этом пишет ermenihaber.am.
Отметим, что Демирбаш был в составе турецкой делегации, прибывшей в Армению 4 августа 2015 года по приглашению Президента Сержа Саргсяна. Делегация состояла из руководящих представителей турецких оппозиционных партий – курдской «Демократия народов» и «Мир и демократия».
В надзорном докладе, составленном в рамках расследования и опубликованном 27 января 2016 года, в частности, зафиксировано, что Демирбаш 04.08.2016г. с делегацией HDP/BDP отбыл в Армению и встретился с Президентом РА, за что, в качестве наказания, следует на 3 года заморозить его служебное продвижение и оштрафовать.
Предложено объявить выговор и оштрафовать Демирбаша, по совместительству занимающегося педагогической деятельностью, поскольку, покидая страну, он не проинформировал об этом директора школы, являющейся местом его работы.
В своей защитительной речи Демирбаш отметил, что отбыл в Армению во время летних каникул, соответственно необходимости информировать директора школы не было. Он квалифицировал это обвинение как попрание «свободы передвижения и прав человека».
Демирбаш сообщил, что Серж Саргсян пригласил его как экс-руководителя района Сур. Он подчеркнул, что встреча с Президентом РА по законодательству Турции никогда не считалась преступлением.
Экс-чиновник заявил, что он также трижды встречался с Папой Римским и неоднократно – с конгрессменами США, а также высокопоставленными чиновниками других стран, равно как с экс-президентом Турции Абдуллой Гюлем. Он подчеркнул, что для встреч с каким либо должностным лицом нет никаких юридических ограничений.
По словам Демирбаша, если его доводы и самозащита не дадут необходимых результатов и правоохранительные органы Турции не отменят угрожающее ему наказание, то следующим его шагом станет обращение в Европейский суд по правам человека.