ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու պատճառով թուրք նախկին պաշտոնյայի դեմ հետաքննություն է սկսվել
Թուրք նախկին պաշտոնյայի նկատմամբ հետաքննություն է սկսվել՝ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպելու պատճառով: Թուրքական ընդդիմադիր «Cumhuriyet» թերթի կայքի տեղեկացմամբ՝ Դիարբեքիր քաղաքի Սուր շրջանի նախկին ղեկավար (2004-2014թթ.) Աբդուլլահ Դեմիրբաշը մեղադրվել է «առանց կառավարությունից թույլտվություն ստանալու» ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելու մեջ, այս մասին գրում է ermenihaber.am-ը:
Նշենք, որ Դեմիրբաշը 2015թ. օգոստոսի 4-ին Սերժ Սարգսյանի հրավերով Հայաստան ժամանած թուրքական պատվիրակության անդամ էր: Պատվիրակությունը կազմված էր Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» կուսակցության (ԺՀԿ-HDP) ու «Խաղաղություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության (ԽԺԿ-BDP) ղեկավար ներկայացուցիչներից:
Հարուցված հետաքննության շրջանակներում կազմված և 2016թ. հունվարի 27-ին հրապարակված տեսչական զեկույցում մասնավորապես արձանագրվել է, որ Դեմիրբաշը 04.08.2016թ.-ին HDP/BDP պատվիրակության հետ Հայաստան է մեկնել և հանդիպել ՀՀ նախագահի հետ, ինչի համար որպես պատիժ 3 տարի ժամկետով պետք է կասեցնել նրա պաշտոնեական առաջխաղացումը և տուգանել:
Առաջարկվել է նկատողություն և տուգանք սահմանել համատեղության կարգով ուսուցչկան գործունեություն ծավալող Դեմիրբաշի նկատմամբ, քանի որ նա երկրից դուրս գալիս իր աշխատավայրը հանդիսացող դպրոցի տնօրենին չի տեղեկացրել այդ մասին:
Իր պաշտպանական խոսքում Դեմիրբաշը նշել է, որ Հայաստան է մեկնել ամառային արձակուրդների ընթացքում, հետևաբար դպրոցի տնօրենին տեղեկացնելու անհրաժեշտություն իրականում չկար: Նա այս մեղադրանքը որակել է որպես «ճամփորդելու ազատության և մարդու իրավունքների» ոտնահարում:
Դեմիրբաշը տեղեկացրել է, որ Սերժ Սարգսյանն իրեն հրավիրել էր որպես Սուր շրջանի նախկին ղեկավարի: Նա ընդգծել է, որ ՀՀ նախագահի հետ հանդիպելը երբեք էլ Թուրքիայի օրենսդրության համաձայն հանցանք չի համարվել:
Նախկին պաշտոնյան հայտնել է, որ ինքը 3 անգամ հանդիպել է նաև Հռոմի Պապի և բազմաթիվ անգամ՝ ԱՄՆ-ի կոնգրեսականների հետ, ինչպես նաև այլ երկրների բարձրաստիճան պաշտոնյաների, Թուրքիայի նախկին նախագահ Աբդուլլահ Գյուլի հետ: Նա շեշտել, որ որևէ պաշտոնատար անձի հետ հանդիպելու վերաբերյալ ոչ մի իրավական սահմանափակում գոյություն չունի:
Դեմիրբաշի խոսքով՝ եթե իր փաստարկներն ու ինքնապաշտպանությունն անհրաժեշտ արդյունքը չտան և Թուրքիայում իրավական մարմինները չչեղարկեն իրեն սպառնացող պատիժը, ապա նրա հաջորդ քայլը կլինի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան (ՄԻԵԴ) դիմելը:

Investigation launched against former Turkish official for meeting with RA President
An investigation has been launched against an ex-Turkish official for meeting with President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan. As reports Turkey’s oppositional Cumhuriyet newspaper, former head of the Sur District of Diyarbakir (2004-14) Abdullah Demirbas is charged with meeting with the President of the Republic of Armenia “without receiving permission from the government”, writes ermenihaber.am.
On August 4, 2015, Demirbas was a member of the Turkish delegation visiting Armenia at the invitation of Serzh Sargsyan. The delegation comprised the leaders of Turkey’s Kurdish oppositional Democratic Party of Nations (HDP) and the Peace and Democracy Party (BDP).
Prepared within the scope of the investigation and released on 27 January2016, the inspectional report particularly states that Demirbas and the HDP/BDP delegation on 4 August 2016 left for Armenia and met with the President of the Republic of Armenia, for which his official advancement must be suspended for a 3-year period and for which he must be fined.
It has been proposed to set a warning and fine or Demirbas, who concurrently teaches, since he hadn’t informed the principal of the school (his workplace) when leaving the country.
In his defense speech, Demirbas noted that he had left for Armenia during his summer vacation, meaning there was no need to inform the principal of the school. He viewed the charge as a violation of “the freedom to travel and human rights”.
Demirbas informed that Serzh Sargsyan had invited him to come as the former head of the Sur District and emphasized that meeting with the President of the Republic of Armenia has never been considered an offense in accordance with Turkish legislation.
The former official said he had also met with the Pope of Rome three times and had had meetings with US Congressmen, as well as the high-ranking officials of other counties and former President of Turkey Abdullah Gul several times. He emphasized that there is no legal restriction on a meeting with any state official.
According to Demirbas, if his arguments and self-defense don’t lead to the outcome that is necessary and Turkish law-enforcement authorities don’t annul the punishment that he might face, then his next step will be to appeal to the European Court of Human Rights (ECHR).