ՀՀ Նախագահ. Անկախության 25-ամյակի միջոցառումների կիզակետում անկախության սերունդն է լինելու
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մարտի 30-ին ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգում այցելել է հայկական Սուրբ Հակոբ եկեղեցի, որտեղ հանդես է եկել ծավալուն ելույթով: Ինչպես հայտնում է «Հայերն այսօրը»՝ հղում կատարելով ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությանը: Ի թիվս այլ հարցերի՝ Նախագահը խոսել է նաև Անկախության 25-րդ տարեդարձի և սպասվող իրադարձությունների մասին:
«Այսօր Հայաստանը թևակոխել է նոր ժամանակաշրջան։ Երկրում շարունակվում են իրականացվել լայնածավալ օրենսդրական, կառուցվածքային բարեփոխումներ: Դրանց շարունակականության ապահովմանն են միտված նախորդ տարվա դեկտեմբերին ընդունված սահմանադրական բարեփոխումները, որոնք, վստահ եմ, կկատարելագործեն Հայաստանի և հայ ժողովրդի առջև ծառացած ներքին և արտաքին մարտահրավերներին դիմակայելու մեխանիզմները: Այս նոր ուղին անցնելու ենք ձեզ հետ միասին՝ համատեղ ջանքերն ուղղելով հայրենիքի հզորացմանը:
Որքան էլ որ մեր առջև դեռևս բազմաթիվ անելիքներ ու խնդիրներ կան, կարծում եմ, այսօր մենք պատրաստ ենք վստահաբար շրջելու մեր պետության՝ «նորանկախ» կոչվող էջը և միասնաբար մուտք գործելու մեր համազգային նպատակների իրագործման նոր շրջափուլ: Հայաստանը երազ է, որ մենք այսօր իրականություն ենք դարձնում:
Հայաստանը մեր ու մեր սերունդների տունն է՝ անկախ նրանից, թե որտեղ ենք ապրում: Հայաստանն իրոք աշխարհի ամենաջերմ ու հարազատ անկյունն է յուրաքանչյուր հայի համար և այդպիսին է լինելու միշտ:
Անկախության 25-ամյակի շրջանակներում միջոցառումների կիզակետում են լինելու երիտասարդությունը և հատկապես անկախության սերունդը: Այդ նպատակին է ծառայելու նաև Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և համագործակցությամբ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, «Լույս» և «Այբ» հիմնադրամների՝ ս.թ. հունիսի 11-16-ը Երևանում Հայաստանի անկախության 25-ամյակի շրջանակներում մեկնարկող «Ստեղծենք միասին՝ հանուն Հայաստանի» երիտասարդական ամենամյա հավաքը:
Նպատակն անկախության ստեղծագործող սերնդի, մասնավորապես՝ հայրենիքի և սփյուռքի գիտնական երիտասարդների, աշխարհի առաջնակարգ համալսարանների մագիստրանտների և ասպիրանտների համախմբումն է, ինչը նրանց հնարավորություն կտա սեփական գիտելիքներն ու կարողությունները ներդնել Հայաստանի զորացման և տարբեր բնագավառների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացման գործում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանն իր ելույթում:

Президент РА: В эпицентре мероприятий 25-летия независимости будет поколение независимости
Президент Серж Саргсян 30 марта в штате Массачусетс США посетил армянскую церковь Св.Акоп, где выступил с пространной речью. Как сообщает «Армяне сегодня» со ссылкой на пресс-службу главы государства, в числе других вопросов Президент говорил также о 25-й годовщине Независимости и ожидающихся событиях.
«Армения сегодня вступила в новую эпоху. В стране продолжается реализация широкомасштабных законодательных, структурных преобразований. На обеспечение их непрерывности нацелены принятые в декабре прошлого года конституционные реформы, которые, убежден, усовершенствуют механизмы противодействия внутренним и внешним вызовам, стоящим перед Арменией и армянским народом. Этот новый путь мы пройдем вместе с вами, направив совместные усилия на повышение могущества Родины.
Нам предстоит еще множество дел и задач, но полагаю, что сегодня мы готовы с уверенностью перелистать страницу нашей истории под названием «норанках» (обретшая независимость) и совместно вступить в новый период реализации наших национальных целей. Армения – мечта, которую мы сегодня превращаем в реальность.
Армения наш дом и наших поколений, независимо от того, где живем. Армения действительно самый теплый и родной уголок в мире для каждого армянина и такой будет всегда.
В эпицентре мероприятий 25-летия независимости будут молодежь и особенно поколение независимости. Этой цели будет служить также инициированный Министерством Диаспоры РА в сотрудничестве со Всеобщим армянским благотворительным союзом, фондами «Луйс» и «Айб» ежегодный молодежный слет «Создадим вместе – во имя Армении», посвященный 25-летию независимости Армении, который будет проходить 11016 июня в Ереване.
Цель – сплотить созидательное поколение независимости, в частности, научную молодежь Родины и Диаспоры, магистрантов и аспирантов ведущих университетов мира, что даст им возможность внести свои знания и возможности в реализацию программ, направленных на повышение мощи Армении и развитие различных сфер», – сказал Серж Саргсян.