ՀԲԸՄ-ի և ֆրանսահայ Գուրդիկյան ընտանիքի հերթական աջակցությունը՝ սիրիահայ ընտանիքներին
Մարտի 30-ին Սիրիահայերի աջակցության ծրագրի շրջանակներում ՀԲԸՄ Վահե Կարապետյան կենտրոնում գործող «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հ/կ-ում տեղի ունեցավ ՀԲԸՄ-ի կողմից հավաքագրված և ձեռք բերված հագուստների հերթական խմբաքանակի բաշխումը: Արարողությանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարարության Մերձավոր և Միջին Արևելքի հայ համայնքների վարչության պետ Լևոն Անտոնյանը, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հ/կ նախագահ Լենա Հալաջյանը, ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչական ժողովի անդամ Վազգեն Յակուբյանը, ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի տնօրենի պաշտոնակատար Հովիկ Յորդեկյանը և այլ հյուրեր:
«Հայաստանում հաստատված սիրիահայերին ուղղված հերթական աջակցությունը ֆրանսահայ Գուրդիկյան ընտանիքի կողմից է: Նրանք իրենց պատկանող «ՏԵՔՍՏՈ» ընկերության միջոցով տրամադրել են 155.000 եվրո արժողության տարբեր սեռի և տարիքի համար նախատեսված ավելի քան 4200 կտոր հագուստ, որը մի քանի օր շարունակ կբաժանվի Հայաստանում հաստատված սիրիահայ շուրջ 1000 ընտանիքների: Գուրդիկյան ընտանիքն անցյալ տարի նույնպես նման նախաձեռնությամբ է հանդես եկել, ինչի համար մեր խորին երախտագիտությունն ենք հայտնում»,-«Հայերն այսօրի»-ի հետ զրույցում ասաց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հ/կ-ի նախագահ Լենա Հալաջյանը:
ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը նախարարության անունից ևս շնորհակալություն հայտնեց Գուրդիկյան ընտանիքին՝ ցուցաբերած օժանդակության համար, և հույս հայտնեց, որ նման ծրագրերը շարունակական բնույթ կկրեն:
«Այս քայլը համազգային օգնության յուրատեսակ դրսևորում է՝ դժվարին կացության մեջ հայտնված սիրիահայերի նկատմամբ: Անժխտելի է, որ մեր գանձը ազգային համախմբվածությունն է, որն օգնում է մեզ դուրս գալ անելանելի իրավիճակներից»,-ընդգծեց փոխնախարարը:
«Հայերն այսօրի» թղթակցի հետ զրույցում սիրիահայերը նույնպես երախտագիտություն հայտնեցին  աջակցության համար և ասացին, որ նման նախաձեռնություններն իրենց ուժ են տալիս:
Հավելենք, որ վերջին 4 տարիների ընթացքում ՀԲԸՄ-ն ավելի քան 3,2 միլիոն դոլարի օգնություն է ցուցաբերել սիրիահայությանը՝ Սիրիայում, Հայաստանում և Լիբանանում:

Очередная помощь ВАБС и семьи французских армян Гурдикянов семьям сирийских армян
В рамках программы содействия сирийским армянам в ОО «Центр координации проблем сирийских армян», функционирующем в центре «Ваге Карапетян» ВАБС 30 марта состоялось распределение очередной партии одежды, собранной и приобретенной союзом. На церемонии присутствовали заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян, начальник Управления армянских общин Ближнего и Среднего Востока Левон Антонян, ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян, член центрального административного собрания ВАБС Вазген Якубян, исполняющий обязанности директора офиса ВАБС в Армении Овик Йордекян и другие гости.
«Очередная помощь, направленная семьям сирийских армян, обосновавшимся в Армении, – от семьи французских армян Гурдинянов. Посредством принадлежащей им компании «ТЕКСТО» они предоставили свыше 4200 единиц одежды для лиц разного пола и возраста на общую сумму 155.000 евро, которая в течение нескольких дней будет распределяться среди почти 1000 семей сирийских армян, обосновавшихся в Армении. Семья Гурдинянов в прошлом году также выступила с подобной инициативой, за что выражаем нашу глубокую благодарность», – сказала в беседе с «Армяне сегодня» председатель ОО «Центр координации проблем сирийских армян» Лена Галаджян.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян от имени Министерства также выразил благодарность семье Гурдинянов и выразил надежду, что подобные программы будут носить продолжительный характер. «Этот шаг является своеобразным проявлением общенациональной помощи в отношении оказавшихся в трудном положении сирийских армян. Неоспоримо, что наше сокровище – национальная сплоченность, помогающая нам выходить из безвыходных положений», – подчеркнул замминистра.
В беседах с корреспондентом «Армяне сегодня» сирийские армяне также выразили признательность за содействие и сказали, что подобные инициативы придают им силы.
Добавим, что в течение последних 4 лет ВАБС оказал помощь сирийскому армянству в Сирии, Армении и Ливане на общую сумму свыше 3,2 млн долларов.