Հռոմի պապը շնորհավորել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի թեմի առաջնորդին
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայ առաքելական եկեղեցու Արգենտինայի և Չիլիի թեմի առաջնորդ Գիսակ արքեպիսկոպոս Մուրադյանին` վերջինիս հոգևոր ծառայության 25-ամյակի առթիվ: Այս մասին , ըստ Panorama.am-ի, տեղեկացնում է «prensaarmenia.com.ar» կայքը:
«Սիրելի’ եղբայր, հայ համայնքը նշում է Ձեր առաջնորդության 25-ամյակը: Շնորհակալական աղոթքով միանում եմ այս ուրախությանը: Թո’ղ Տերը հատուցի այն ամեն բարիքը, որ գործել եք և շարունակում եք գործել: Շնորհակալ եմ Աստծուն Ձեր ծառայության համար և աղոթում եմ, որ այն շարունակի արգասաբեր լինել: Եվ խնդրում եմ, որ հիշեք ինձ Ձեր աղոթքներում: Խնդրում եմ փոխանցեք իմ ողջույնները հայ համայնքի սիրելի ներկայացուցիչներին»,- գրել է Ֆրանցիսկոս պապը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, Գիսակ արքեպիսկոպոսի ծառայությունը նշանավորող միջոցառմանը ներկա են գտնվել Արգենտինայի կառավարության, հայ եկեղեցու, հայ համայնքի և Արգենտինայում Հայաստանի դեսպանության ներկայացուցիչներ:
Ներկաներից հայ համայնքի ներկայացուցիչ Ալբերտո Ջերեջյանը այս առիթով շեշտել է, որ Գիսակ արքեպիսկոպոսը Արգենտինայի հայ համայնքի կարևորագույն առաջնորդներից է:

Папа римский поздравил предводителя Аргентинской епархии Армянской Апостольской церкви
Папа римский Франциск поздравил предводителя Аргентинской и Чилийской епархии Армянской Апостольской церкви архиепископа Гисака Мурадяна в связи с 25-летием пастырской службы. Как передает Арменпресс со ссылкой на сайт prensaarmenia.com.ar, в послании главы Католической церкви, в частности, говорится:
«Дорогой брат, армянская община отмечает 25-летие Вашего предводительства. С благодарственной молитвой присоединяюсь к их радости. Да воздаст Господь за все благодеяния, что Вы совершили и продолжаете совершать. Благодарю Всевышнего за Вашу службу и молю, чтобы она и впредь была столь плодотворной. �? еще прошу Вас вспоминать обо мне в Ваших молитвах. Передайте пои пожелания и благословение всей вашей пастве, армянской общине». В мероприятии по случаю поздравлений архиепископа Гисака участвовали представители правительства Аргентины, армянской церкви, армянской общины, посольства РА в Аргентине. Представитель общины Альберт Джереджян подчеркнул, что архиепископ Гисак – один из важнейших предводителей армянской общины Аргентины.
«Меня направили в Аргентину на пять лет, однако по истечении этого срока по обоюдному согласию я решил остаться. Надеюсь, что наша совместная работа во имя и во благо армянского народа и Армянской церкви будут достойно продолжена», – в свою очередь отметил архиепископ Гисак Мурадян.