«Նարեկ»-ի սաները մշտապես ներկա են Սփյուռքի նախարարության ծրագրերում
Մարտի 16–ին ընդամենը 3000 հոգանոց հայկական համայնք ունեցող Կիպրոսի Հանրապետությունում մեծ ոգևորությամբ էին սպասում ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած պաշտոնական պատվիրակությանը, որի կազմում էր նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Մի շարք պաշտոնական հանդիպումներից հետո հայկական պատվիրակությունը մայրաքաղաք Նիկոսիայում այցելեց նաև հայկական «Նարեկ» վարժարան, ուր այս պահին 211 հայորդի է ուսանում:
1972 թվականին իբրև «Նարեկ» վարժարան վերակազմավորված կրթօջախը գործում է Կիպրոսի երեք քաղաքներում և հայեցի կրթություն է իրականացնում նախակրթարանի և միջնակարգ դպրոցի ծրագրերով: Վարժարանը ակտիվ կերպով համագործացում է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ՝ մասնակցելով նախարարության ծրագրերին: Ինչպես «Հայերն այսօրի» հետ զրույցում նշեց վարժարանի տնօրեն Վերա Թահմազյանը, այս տարի ևս նարեկցիները կմասնակցեն Սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրին. նախնական տվյալներով՝ 16 պատանի կմասնակցի «Արի տուն-2016» հայրենաճանաչության ծրագրին:
Ի դեպ, վարժարանում ավանդույթ կա, որ ամեն տարի այդ տարեշրջանի շրջանավարտները ամռանն այցելում են Հայաստան՝ ծանոթանալու Հայրենիքի հետ:
ՀՀ նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցի առիթով վարժարանի սաների ջանքերով մշակութային մեծ ծրագիր էր պատրաստվել, որի ընթացքում իրենց ելույթներով փայլեցին վարժարանի պարախմբի, երգչախմբի սաները: Միջոցառմանը, բացի հայկական պատվիրակության անդամներից, ներկա էին նաև մր շարք կիպրոսցի պաշտոնյաներ, ինչպես օրինակ՝ Կիպրոսի կրթության նախարարը, Ազգային փոքրամասնությունների պետական մարմնի ղեկավարը և այլք:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Վարժարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Վարդան Թաշչյանը: Վարժարանի անունից ձիթենու ճյուղի պատկերով հուշանվեր հանձնվեց ՀՀ Նախագահին, իսկ Սերժ Սարգսյանն ի պատասխան Կոմիտասի մասին հրատարակություններ ու խտասալիկներ նվիրեց վարժարանի գրադարանին:
Հանդիսությունից հետո ՀՀ Նախագահի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպում ունեցավ հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որտեղ քննարկվեցին Հայաստան-Սփյուռք գործակցությանը, Հայաստանի արտաքին քաղաքականությանը և նոր մարտահրավերներին վերաբերող հարցեր:
Հայ համայնքի հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ Նախագահը Մովսես Խորենացի մեդալով պարգևատրեց «Կիպրահայեր» կայք էջի խմբագիր Սիմոն Այնեջյանին: Իսկ ահա համայնքի ամենատարեց սկաուտ Հարություն Անմահունին իր կողմից պարգև հանձնեց ՀՀ Նախագահին:
Հավելենք, որ Հարություն Անմահունին 5000 ԱՄՆ դոլար գումար է փոխանցել Արցախում զոհված հայ զինվորների մայրերին:
«Այս պատվավոր այցելությունները մեծ ուրախություն ու հպարտություն են մեզ համար: Սփյուռքում ապրող հայերիս համար պատիվ է այսպիսի ուրախ առիթներին պատրաստվելն ու հայրենիքիդ նախագահին դիմավորելը»,-«Հայերն այսօրի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց «Նարեկ» վարժարանի տնօրեն Վերա Թահմազյանը: Խոսելով երեկվա միջոցառումների տպավորությունների մասին՝ տիկին Վերան ընդգծեց, որ համայնքը ուժ ու կորով ստացավ՝ շարունակելու հայապահպանության գործը: Նրա խոսքով՝ Սփյուռքում ապրող հայերի համար հպարտություն է գիտակցել, որ կա 25 տարվա անկախություն ունեցող հայկական պետություն և իրենց երազանքն է՝ Հայաստանը տեսնել հզոր ու բարգավաճ երկիր:
Վերա Թահմազյանը նաև շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը՝ վարժարանին փոխանցված գրքերի համար, որոնց կարիքն իրենք շատ ունեին:

Воспитанники «Нарека» всегда присутствуют в программах Министерства Диаспоры
В Республике Кипр, армянская община которой насчитывает всего  3000 человек, 16 марта с большим воодушевлением ждали официальную делегацию во главе с Президентом РА Сержем Саргсяном, в составе которой была и министр Диаспоры РА Грануш Акопян. После ряда официальных встреч армянская делегация в столице Никосии посетила также армянскую гимназию «Нарек», где в данный момент обучаются 211 детей-армян.
Очаг образования, реорганизованный в 1972 году в гимназию «Нарек», функционирует в трех городах Кипра и осуществляет армянское образование по программам начальной и средней школ. Гимназия активно сотрудничает также с Министерством Диаспоры РА, участвуя в программах Министерства. Как отметила в беседе с «Армяне сегодня» директор гимназии Вера Тахмазян, в этом году нарекцы также примут участие в программе Министерства Диаспоры «Ари тун»: по предварительным данным, 16 юношей примут участие в программе познания Родины «Ари тун-2016».
Кстати, в гимназии есть традиция: ежегодно выпускники данного года летом посещают Армению, чтобы познакомиться с Родиной.
По случаю визита делегации во главе с Президентом РА усилиями воспитанников гимназии была подготовлена большая культурная программа, в ходе которой своими выступлениями блеснули воспитанники танцевальной группы и хора гимназии. На мероприятии, помимо членов армянской делегации, присутствовал также ряд кипрских чиновников, например, министр образования Кипра, руководитель государственного органа национальных меньшинств и другие.
С приветственной речью выступил председатель совета попечителей гимназии Вардан Тащян. От имени гимназии памятный подарок с изображением оливковой ветви был вручен Президенту РА, а Серж Саргсян преподнес библиотеке гимназии издания о Комитасе и диски.
После церемонии делегация во главе с Президентом РА встретилась с представителями армянской общины – были обсуждены вопросы, касающиеся взаимодействия Армения-Диаспора, внешней политики Армении и новых вызовов.
В ходе встречи с армянской общиной Президент РА наградил медалью Мовсес Хоренаци редактора сайта «Кипраайер» Симоня Айнеджяна. А вот самый старый скаут общины Арутюн Анмауни вручил свою награду Президенту РА.
Добавим, что Арутюн Анмауни перечислил 5000 долларов США матерям армянских воинов, погибших в Арцахе.
«Эти почетные визиты для нас большая радость и гордость. Для нас, армян, живущих в Диаспоре, большая честь готовиться к таким радостным событиям и встречать Президента Родины», – в телефонной беседе с «Армяне сегодня» сказала директор гимназии «Нарек» Вера Тахмазян. Говоря о впечатлениях от вчерашних мероприятий, госпожа Вера подчеркнула, что община получила заряд силы и энергии для продолжения деятельности по сохранению армянства. По ее словам для армян, живущих в Диаспоре, гордость сознавать существование Армянского государства, независимость которого насчитывает 25 лет, и их мечта – видеть Армению процветающей и могучей.
Вера Тахмазян также выразила благодарность Министерству Диаспоры РА за переданные гимназии книги, потребность в которых они испытывали.