Նախագահը հանդիպում է ունեցել կիպրահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ. լուսանկարներ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Կիպրոսի Հանրապետություն պաշտոնական այցի վերջին օրը` մարտի 16-ին, հանդիպում է ունեցել Համայն Կիպրոսի Արքեպիսկոպոս Խրիզոստոմոս Երկրորդի հետ:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Նախագահի մամուլի ծառայությունից, Հանրապետության Նախագահը մեծապես կարևորել է միջկրոնական համերաշխությունն ու միմյանց հավատքի նկատմամբ հարգանքը, որը Նախագահի բնորոշմամբ` հայ-կիպրական անխախտ բարեկամության հիմնասյուներից է և այսօր էլ երկուստեք բարձր մակարդակով արժանանում է պատշաճ ուշադրության ու վերաբերմունքի:
Ընդգծելով, որ հայ և կիպրացի ժողովուրդների միջև ձևավորված փոխադարձ համակրանքը պայմանավորված է նաև համամարդկային միևնույն արժեքներին հավատարմությամբ ու հարգանքով, Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ այդ արժեքների սերմանման ու պահպանման կարևորագույն առաքելությունը դարեր շարունակ իրականացրել է եկեղեցին, իսկ հայ ժողովրդի պատմության մի ժամանակահատվածում, երբ նա չի ունեցել պետականություն, հայոց եկեղեցին որոշ չափով իր վրա է վերցրել նաև պետության դերը: Նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ մեր օրերում էլ հոգևոր արժեքների ամրապնդման հարցն առանձնակի կարևորություն ունի, նկատի առնելով, որ համաշխարհայնացման գործընթացները լի են ոչ միայն դրական, այլև բազմաթիվ բացասական հետևանքներով, որոնց դիմակայելը ժամանակի հրամայական է հատկապես փոքր ժողովուրդների համար՝ ազգային ինքնության, մշակութային ու հոգևոր արժեքների պահպանման տեսանկյունից։
Հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Կիպրոսի իշխանություններին, եկեղեցուն և բարեկամ կիպրացի ժողովրդին` հայ ժողովրդի և հատկապես Կիպրոսում բնակվող մեր հայրենակիցների նկատմամբ մշտապես ցուցաբերվող հոգատար վերաբերմունքի համար:
Համայն Կիպրոսի Արքեպիսկոպոս Խրիզոստոմոս Երկրորդը ուրախությամբ է փաստել, որ պատմականորեն եղբայրական ջերմ հարաբերություններ են հաստատվել հայերի հետ: Նրա հավաստմամբ, Կիպրոսի եկեղեցին գերազանց հարաբերություններ ունի ամբողջ քրիստոնեական աշխարհի, այդ թվում` հայոց եկեղեցու հետ, և այդ հարաբերությունները նպաստում են նաև միջպետական կապերի ամրապնդմանը: Արքեպիսկոպոսը վստահություն է հայտնել, որ եղբայրական հայ և կիպրացի ժողովուրդներին ապագայում ավելի լավ օրեր են սպասվում և խաղաղություն ու բարօրություն է մաղթել Հայաստանին և նրա բարեկամ ժողովրդին:
Սերժ Սարգսյանը Կիպրոս պաշտոնական այցի շրջանակներում մարտի 16–ին մայրաքաղաք Նիկոսիայում այցելել է նաև հայկական «Նարեկ» վարժարան, ծանոթացել կրթական այդ հաստատության պայմաններին ու ծրագրերին, ունկնդրել վարժարանի սաների կատարմամբ ՀՀ Նախագահի այցի առթիվ պատրաստված մշակութային ծրագիրը: Հանրապետության Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել վարժարանի և Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու բակում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձանին, այցելել է եկեղեցի, ապա հանդիպում ունեցել Կիպրոսի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Президент встретился с представителями армянской общины Кипра (фоторепортаж)
В последний день своего официального визита в Кипр, 16-го марта, Президент Армении Серж Саргсян встретился архиепископом Кипра Хризостомом Вторым.
Как сообщили в управлении по информации и связям с общественностью администрации Президента РА, глава государства особо отметил важность религиозной толерантности и уважения к вере друг друга, что, по его словам, является основой нерушимой армяно-кипрской дружбы и сегодня на обоюдно высоком уровне удостоено внимания и особого отношения.
Подчеркнув, что сформировавшаяся между армянским и кипрским народами взаимная симпатия обусловлена и верностью и уважением по отношению к общечеловеческим ценностям, Серж Саргсян особо отметил, что ценности эти веками прививала и сохраняла церковь, а в период отсутствия армянской государственности церковь брала на себя и роль государства. Президент высказал убеждение, что укрепление духовных ценностей играет важную роль и сегодня, учитывая, что мировые процессы полны не только положительными, но и многочисленными отрицательными последствиями, противостояние которым является насущным требованием времени, особенно для малых народов – в аспекте сохранения национальной идентичности, культурных и духовных ценностей.
Во время встречи Серж Саргсян поблагодарил власти Кипра, церковь и дружественный кипрский народ за постоянное заботливое отношение к армянскому народу, особенно к проживающим в Кипре нашим соотечественникам.
Архиепископ Кипра Хризостом Второй с радостью констатировал, что между армянами и киприотами исторически сложились братские отношения. По его заверению, церковь Кипра находится в превосходных отношениях со всем христианским миром, в том числе, с армянской церковью, что способствует также укреплению межгосударственных отношений. Он выразил уверенность, что братские связи между армянами и киприотами будут способствовать лучшим дням в будущем, пожелав мира и процветания Армении и ее братскому народу.
В рамках своего официального визита в Кипр 16-го марта президент Армении Серж Саргсян посетил в столице Никосии также армянский лицей «Нарек», где ознакомился с условиями учебного процесса, программами и прослушал концертную программу, подготовленную лицеистами к его визиту. Президент Армении Серж Саргсян возложил венок к памятнику жертвам Геноцида армян во дворе лицея и церкви Св. Богоматери, затем встретился с представителями армянской общины Кипра.