Սրբոց Նահատակաց թանգարանը. BBC-ն անդրադարձել է Դեր Զորի հայկական եկեղեցու պատմությանը
Սիրիայի Դեր Զոր քաղաքում 25 տարի առաջ եկեղեցի կանգնեցվեց` նվիրված 1915-ի կոտորածների ժամանակ նահատակված հայերին:  Ճակատագրի հեգնանքով բռնության զոհերի հիշատակին կանգնեցված կոթողն այժմ կործանվում է ռմբակոծության հետևանքով», – ըստ Tert.am-ի` BBC հեռուստաընկերությունը հոդված է հրապարակել` ներկայացնելով Սիրիայի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին:
Հոդվածագիրը նկարագրում է եկեղեցու կենտրոնում գտնվող դամբարան-սրբավայրը, որը ավազով պատված թումբ է ներկայացնում, որի գագաթին մարդկային մնացորդներ են տեղադրված:
«Ես ցնցված էի` տեսնելով ոսկորները: Դրանք չեն ստիպում քեզ սգալ կամ լաց լինել, այլ ստիպում են խորասուզվել մտքերի մեջ` պարզ, արժանավոր ու ազնիվ», – աղբյուրը մեջբերում է  բրիտանահայ գրող Նուրիցա Մաթոսյանին, ով եկեղեցի է այցելել 2001-ին: Մաթոսյանի նախնիները  նահատակվել են հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած ոճրագործության ժամանակ:
«Տարիների ընթացքում Դեյր Էլ Զորը «խոշոր ուխտատեղի է դարձել հայերի համար, բայց Հայ նահատակների հուշարձանը քառորդ դարից էլ քիչ մնաց կանգուն: 2014-ին այն պայթեցվեց «Իսլամական պետության» և «Ալ-Կաիդային» կից «Ալ-Նուսրայի ճակատ» խմբավորումների միջև ռմբակոծության հետևանքով», – անդրադառնում է հոդվածագիրը:
Աղբյուրը նշում է, որ քաղաքացիական պատերազմի բռնկումից առաջ Սիրիայում 100 000 էթնիկ հայ էր բնակվում, որոնցից շատերը տեղահանությունների ենթարկվածների ժառանգներ էին:

Музей Србоц Наатакац: BBC коснулась истории армянской церкви Дейр Зора
«В городе Дейр Зор Сирии 25 лет назад была возведена церковь, посвященная армянам, погибшим во время истреблений 1915 года. По иронии судьбы, памятник, воздвигнуты в память о жертвах насилия, ныне уничтожается вследствие бомбежек» – как передает Tert.am, телекомпания BBC опубликовала статью, представляя сирийскую церковь Србоц Наатакац (Святых Мучеников).
Автор статьи описывает находящийся в центре церкви мавзолей-святыню, представляющий собой песчаный бархан, на вершине которого помещены останки людей.
«Я был потрясен, видя кости. Они не принуждают тебя скорбеть или плакать, а заставляет сосредоточиться на своих мыслях – ясно, достойно и честно», – источник цитирует британскую писательницу-армянку Нурицу Матосян, посетившую церковь в 2001 году. Предки Матосян погибли во время преступления, совершенного столетие назад. «С годами Дейр Зор стал крупным местом паломничества для армян, но памятник армянским мученикам простоял менее четверти века. В 2014 году он был взорван вследствие бомбардировок между формированиями «�?сламское государство» и функционирующим при «Аль-Каиде» «Фронтом Ал Нусра», – пишет автор.
�?сточник отмечает, что до начала гражданской войны в Сирии проживало 100 тысяч этнических армян, многие из которых являлись наследниками лиц, подвергшихся депортации.