Իրանում նշվեց «Ակունք» պարային խմբի 30-ամյա հոբելյանը
Մարտի 3-ին եւ 4-ին բազմամարդ էր Հ. Մ. «Արարատ» կազմակերպության «Կոմիտաս» սրահը, քանզի հանդիսատեսը եկել էր մասնակից լինելու «Ակունք» պարային խմբի 30-ամյա հոբելյանին եւ դիտելու սաների կատարումները, ղեկավարությամբ` Կարինե Մանուչերյանի: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Իրանահայեր կայք-էջից:
Երկժամյա ելույթի ընթացքում, տարիքային տարբեր սահմանումներով եւ տարբեր խմբերի սաները ներկայացրեցին` հայկական ժողովրդական միջազգային եւ իրանական ավանդական պարեր, որոնք հանդիսատեսին ներկայացվեցին երկու բաժիններով: Միջոցառման սկզբում ցուցադրվեց «Ակունք»-ի անցած 30-ամյա աշխատանքները մարմնավորող տեսաֆիլմ, որից հետո մեկնարկեց ելույթը, զուգորդված ասմունքային կատարումներով: Ասմունքները ներկայացնում էր Թավրիզից ժամանած Նայիրի Դիլանյանը:
Երկրորդ բաժինը, որը լիովին հատկացված էր հայկական պարերին, ավարտվեց «Սասունցիների պար»-ը ասմունքային կատարումով, որը ներկաների բուռն ծափողջույններին արժանացավ եւ սաները միասնաբար ներկայացրին ժողովրդական պարերի շարան:
Կատարումների ավարտին բեմ հրավիրվեցին համույթի փորձավարները: Վերջում բեմ հրավիրվեց Թեհրանի Հայոց թեմի առաջնորդ Տ. Սեպուհ արք. Սարգսյանը, եւ «Ակունք»-ը: Թավրիզի Հայ օգնության միության «Տաթեւ» պարախմբերի ղեկավար Կարինե Մանուչերյանի կողմից Սրբազան Հորը հանձնվեց հուշանվեր, իսկ թեմակալ առաջնորդի ձեռամբ հուշանվերներ հանձնվեցին` Թ. Հ. Թ. Թեմական խորհրդին, «Ալիք» օրաթերթին, Իրանում ՀՀ դեսպանությանը, Հ. Ուս. «Չհարմահալ» միությանը եւ Հ. Մ. «Արարատ» կազմակերպությանը:
Վերջում եզրափակիչ խոսքով հանդես եկավ թեմակալ առաջնորդը. իր գնահատանքի խոսքն ուղղելով խմբին՝ հավելեց. «Մշակույթը յուրաքանչյուր ժողովրդի հոգեմտավոր ապրումների եւ զգացումների դրսեւորումն է եւ այդ դրսեւորումներից մեկը պարն է»:

В �?ране отмечен юбилей 30-летия танцевального ансамбля «Акунк»
Многолюдно было 3 и 4 марта в зале «Комитас» армянского союза «Арарат»: зрители собрались, что бы принять участие в праздновании юбилея 30-летия танцевального ансамбля «Акунк» и посмотреть исполнение воспитанников под руководством Карине Манучерян. Редакции «Армяне сегодня» об этом стало известно из сайта «�?ранаайер».
В течение двухчасового выступления воспитанники разных возрастных групп представили армянские народные, международные и традиционные иранские танцы. В начале мероприятия был продемонстрирован фильм, подводящий итог 30-летней деятельности «Акунка». С декламацией стихов выступила прибывшая из Тавриза Наири Диланян.
Второе отделение, полностью состоявшее из армянских танцев, завершилось декламацией «Танца сасунцев», удостоившейся бурной овации зрителей.
Затем на сцену были приглашены хореографы ансамбля. В заключение предстоятелю армянской епархии Тегерана архиепископу Сепуху Саркисяну руководитель танцевального ансамбля «Татев» Союза армянской помощи Тавриза Карине Манучерян вручила памятный подарок, а святейший отец, в свою очередь, вручил памятные подарки епархиальному совету Армянской епархии, ежедневной газете «Алик», посольству РА в �?ране, армянскому студенческому союзу «Чхармахал» и организации «Арарат».
С заключительной речью выступил предстоятель епархии. Высказав слова оценки ансамблю, он сказал: «Культура – проявление духовных и интеллектуальных переживаний и чувств каждого народа, и одним из этих проявлений является танец».