Հարութ Սասունյանը վստահ է՝ Քըրքորյանի հարստության որևէ հատված կուղղվի հայաստանյան ծրագրերի
«Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը կասկած չունի, որ ամերիկահայ բարերար, Հայաստանի ազգային հերոս Քըրք Քըրքորյանի հարստության մի մասը կուղղվի հայկական բարեգործական ծրագրերի: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Սասունյանը՝ նշելով, որ ամերիկահայ մեծահարուստի կտակում ընդամենը մեկ նախադասություն է եղել, որ իր ողջ հարստությունն ուղղում է բարեսիրության:
«Պարոն Քըրքորյանը երբեք իր կյանքում չի զբաղվել մանրամասնություններով, նա տվել է ընդհանուր ուղղություն, իր օգնականներն են, որ գործը կատարել ու կատարելու են՝ ըստ իր փափագի: Իր կտակում գրվել է, որ ամբողջ հասրտությունը տալիս է բարեսիրության՝ առանց մանրամասնելու, թե որտեղ, հայ, թե օտար կազմակերպության: Կտակի պատասխանատու կա՝ կտակարար, մի մարդ, ով 50 տարի աշխատել է նրա հետ, շատ լավ գիտի պարոն Քըրքորյանի նախասիրությունները, մոտեցումները, մտայնությունը: Պարոն Քըրքորյանն իր ամբողջ կյանքում նվիրաբերել է գումարներ թե հայ, թե օտար ծրագրերի: Ես կասկած չունեմ, որ հետմահու էլ իր փափագը նույնն է՝ իր հարստությունը գնա հայկական ու ոչ հայկական բարեսիրական ծրագրերի: Անշուշտ հայկականի մեջ է մտնում նաև Հայաստանը»,-ասաց Հարութ Սասունյանը:
Նա նկատեց, որ դեռ վաղ է այդ ծրագրերի մասին խոսելը, քանի որ իրավաբանական հարցեր կան: «MGM-ում իր ունեցած շահաբաժինները պետք է վաճառվեն, գումարի վերածվեն, դեռ մեկ տարի այդ հարցերը պետք է կարգարվորվեն, հետո նկատի կառնվի, թե որ ծրագրին ինչքան գումար կհատկացվի»,-նշեց մեր զրուցակիցը: Ինչ վերաբերում է խոսակցություններին, թե Քըրք Քըրքորյանը նեղացել է Հայաստանից ու այդ պատճառով դադարեցրել «Լինսի» հիմնադրամի գործունեությունը, ապա Հարութ Սասունյանը դրանք որակեց սուտ ու կեղծիք: Նա նշեց, որ Քըրք Քըրքորյանը պատճառ չուներ նեղանալու, իսկ կատարվել էր աշխատանք, որից նա գոհ էր: 2015 թվականի հունիսի 16-ին 98 տարեկանում կյանքից հեռացել է ամերիկահայ գործարար, միլիարդատեր, բարերար Քըրք Քըրքորյանը:
Նա ծնվել է 1917թ. հունիսի 6-ին Ֆրեզնո քաղաքում: Զբաղվել է հյուրանոցային շինարարությամբ, կինո և ավտոմոբիլային արտադրությամբ: Սպիտակի երկրաշարժից հետո և ՀՀ շրջափակման ու տնտեսական ճգնաժամի տարիներին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի տարբեր ծրագրերին նվիրաբերել է ավելի քան 20 մլն դոլար: 1996թ. կրկնապատկել է Լոս Անջելեսի հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքած գումարը` Գորիս-Ստեփանակերտ ավտոճանապարհի շինարարությանը հատկացնելով մոտ 4 մլն դոլար:
2001-ից նրա «Լինսի» հիմնադրամը 200 մլն դոլարի արժողության ծրագրեր է իրականացրել ՀՀ-ում ավտոճանապարհների վերակառուցման, մշակութային հաստատությունների նորոգման, աղետի գոտու վերականգնման ուղղությամբ: Հայաստանի Ազգային հերոս է: Պարգևատրվել է «Հայրենիք» շքանշանով:

Арут Сасунян уверен: какая-то часть богатства Кркоряна будет направлена реализуемым в Армении программам
�?здатель и главный редактор газеты «Калифорния Курьер» Арут Сасунян уверен, что какая-то часть богатства американского армянина, благотворителя, Национального Героя Армении Керка Кркоряна будет направлена на благотворительные армянские программы. Он сказал об этом он в беседе с «Арменпресс», отметив, что в завещании Керка Кркоряна было всего одно предложение  – что все свое богатство он оставляет на благотворительность.
«Господин Кркорян никогда не вдавался в детали, он давал общее направление, затем дела вели его помощники. �? будут вести по его желанию. Он завещал все свои деньги на благотворительность, не детализируя, пойдет ли сумма иностранным, или же армянским организациям. Есть душеприказчик – человек, который 50 лет работал с ним, хорошо знает предпочтения, подходы господина Кркоряна, который всю жизнь жертвовал суммы и  на иностранные, и на армянские программы. Не сомневаюсь, что и после кончины его пожелание останется неизменным: наследство Кркоряна будет направлено на армянские и неармянские благотворительные программы. Несомненно, в армянские входит и Армения»,- сказал Арут Сасунян.
Он заметил, что пока рано об этом говорить, так как есть юридические процедуры. «Надо продать акции MGM, превратить их в деньги. Все это продлится еще год, затем уже будет определено, какие суммы пойдут под какие конкретные программы», – сказал наш собеседник. Что касается разговоров о том, будто Кркорян обижен на Армению и поэтому прекратил функционирование фонда «Линси», то Арут Сасунян квалифицировал это как  ложь и фальсификацию. У Керка Кркоряна не было поводов для обиды, а проделанной работой он был доволен, отметил он.
16 июня 2015 года в возрасте 98 лет скончался американский бизнесмен армянского происхождения, миллиардер  Керк Кркорян.
Он  родился 6 июня 1917г. в Фрезно. Занимался строительством отелей, производством кинопродукции   и автомобилей. После Спитакского землетрясения  и в годы экономической блокады Армении  пожертвовал различным программам фонда «Айастан» более 20 млн долларов.  В 1996г. удвоил сумму, полученную в результате телемарафона в Лос-Анджелесе, выделив на строительство автомагистрали Горис-Степанакерт около 4 млн долларов. С 2001г. его  фонд «Линси» осуществил в Армении проекты на сумму 200 млн долларов –  строительство и ремонт в РА дорог,  ремонт учреждений культуры, восстановление зоны бедствия и т.д. Кирк Кркорян имел звание  Национального  Героя  Армении. Награжден орденом «Родина».