Հազարավոր հյուրեր մասնակցեցին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հատուկ ծրագրին Կրեմլի պալատում
Մոսկովյան Կրեմլի մեծ պալատի Գեորգիևյան դահլիճում փետրվարի 27-ին տեղի ունեցավ «Արմենիա» երաժշտական մրցանակաբաշխության 10-րդ ամենամյա ծրագիրը, որին մասնակցեցին 4500 հյուրեր: Բազմաթիվ հայ աստղեր ավելի քան չորս ժամ հանդես եկան հայրենասիրական երգերով և երաժշտական ​​կատարումներով մեծ լսարանի առջև:
Վալերի Սահարյանի կազմակերպած այս տարվա ծրագիրը գնահատանքի արժանացրեց 12 անհատների և կազմակերպությունների՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ ունեցած կարևոր ներդրումների համար, ներառյալ.
– Վլադիմիր Ժիրինովսկի (Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր),
– Հարութ Սասունյան («Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» նախագահ),
– «Արմենիա ֆուտուրա»,
– Սերգեյ Սմբատյան (դիրիժոր, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար):
Մյուս մրցանակակիրները, որոնք չէին կարողացել ներկա գտնվել արարողությանը, իրենց խոսքն ուղղեցին տեսանյութի կամ ներկայացուցիչների միջոցով.
– Վալերի Բուայե (Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի անդամ),
– Վիգեն Սարգսյան (ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի համակարգող),
– Հայաստանի մշակույթի նախարար,
Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան (Մոսկվայի և Նոր Նախիջեւանի հայոց թեմի առաջնորդ),
– Սերժ Թանկյան (System of a Down),
– Ռուբեն Վարդանյան (բարերար և գործարար),
– Արթուր Ջանիբեկյան («Գազպրոմ Մեդիա Հոլդինգ»),
– Արա Վարդանյան («Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ):
Իր մրցանակը ստանալիս՝ Ժիրինովսկին շատ խիստ խոսքեր ասաց Թուրքիայի հասցեին: Ահա որոշ հատվածներ նրա ելույթից. «Կգա այն օրը, երբ հայերն իրենց փառատոները կնշեն ազատագրված Արևմտյան Հայաստանի հողի վրա: Դա կարող է լինել ձեր սուրբ լեռան` Արարատի անունը կրող մի փառատոն: Այն կարող է անցկացվել Կարսում, Արդահանում, Սասունում, Տրապիզոնում…. Եթե ես լինեի, ռուսական ինքնաթիռի խոցումից հետո կհրամայեի հզոր հարված հասցնել Թուրքիային: Ու այսօր Թուրքիայից քիչ բան կմնար…. Ես մաղթում եմ, որ իրականանա ողջ հայության երազանքը՝ պատժվեն նրանք, ովքեր 1915-ի ապրիլին, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իրականացրեցին այդ սարսափելի ցեղասպանությունը:»
Ժիրինովսկին շարունակեց իր կոշտ ելութը՝ հայտարարելով, որ Թուրքիան հարձակվեց հայերի վրա, որոնք «ապրում էին իրենց հայրենիքում, իրենց հողի վրա: Իսկ թուրքերը քոչվորներ էին, նրանց հայրենիքը Միջին Ասիայում է, Տաշքենդում: Նրանք պետք է գնան այնտեղ և Անատոլիան թողնեն հայերին, քրդերին և հույներին: Իսկ Կոստանդնուպոլիսը պետք է լինի ազատ քաղաք: Ժամանակն արագ է փոփոխվում: Հնարավոր է, որ մոտ ժամանակներս դա իրականանա: Հայե՛ր, ձեզ ոչ ոք չի խանգարի: Այնպես որ, Արևմտյան Հայաստանի հայերի սերունդները թող պատրաստեն իրենց փաստաթղթերը` իրենց կորցրած հողերն ու գույքը հետ ստանալու համար: Ես օդում չեմ խոսում, ես համոզված եմ, որ հայերը շուտով կոգեկոչեն ոչ թե Հայոց ցեղասպանության տարելիցը, այլ կտոնեն Արևմտյան Հայաստանի ազատագրումը, իսկ հայկական դրոշը կծածանվի Կարսում, Արդահանում, Արարատի վրա, Սասունում և Տրապիզոնում:»
Դժվար էր հանդես գալ Ժիրինովսկու ազդեցիկ ելույթից հետո: Մրցանակս ստանալով՝ ես դահլիճին դիմեցի հետևյալ հակիրճ խոսքով. «Ցեղասպանությունը անժամանցելի, անժամկետ մի հրեշավոր ոճիր է: Թուրքական կառավարությունը թո՛ղ լավ իմանա, որ հայ ժողովուրդը չի մոռանալու իր արդար իրավունքները: Թեև հարյուր տարի է անցել, նույնիսկ հազար տարի էլ անցնի, մենք մնալու են պահանջատեր և պայքարելու ենք վերստանալու համար այն ամենը, ինչ կորցրել ենք: Թուրքիան պետք է վերադարձնի մեր անհատական և համայնքային բոլոր կալվածքները, և ամենակարևորը՝ մեր պատմական հողերը՝ Արևմտահայաստանը: Մեկ խոսքով՝ պահանջում ենք մեզանից բռնագրավված ունեցվածքը և մեր 1.5 միլիոն սուրբ նահատակների արյան գնի հատուցումը»:
Այնուհետև լսարանին կոչ արեցի՝ չհուսահատվել. «Հարյուր տարի առաջ, հզոր և ընդարձակ Օսմանյան կայսրությունը փլուզվեց և մասնատվեց՝ դառնալով Թուրքիայի Հանրապետություն՝ շատ ավելի փոքր սահմանների մեջ: Աստծո կամոք և մեր հարատև ճիգերով վստահ ենք, որ կգա այն օրը, երբ այսօրվա Թուրքիան ևս կփլուզվի ներքին և արտաքին ճնշումների հետևանքով: Մենք պետք է պատրաստ լինենք օգտվելու այդ առիթից՝ ազատագրելու մեր պատմական հողերը: Մինչ այդ՝ բոլորս միանա՛նք՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Արցախ և Սփյուռք, դառնանք մեկ բռունցք, որպեսզի մեր Հայրենիքը դառնա հզոր տնտեսական ուժ, հզոր քաղաքական ուժ և հզոր ռազմական ուժ: Միայն այդպիսի հզոր Հայաստանն է, որ կկարողանա ոչ թե աղաչել ու պաղատել, այլ տեր կանգնել իր արդար իրավունքներին»:
Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ այս ոգեշնչող չորսժամյա ծրագիրը ուղիղ եթերով հեռարձակվեց աշխարհի բոլոր հայկական համայնքներում: Վստահ եմ, որ Կրեմլի պալատում ներկա գտնվող 4500 հյուրերը և միլիոնավոր հեռուստադիտողներ համակվեցին մի նոր պատրաստակամությամբ՝ հետամուտ լինելու իրենց ազգային նպատակներին՝ մինչև դրանց վերջնական իրականացումը:

Тысячи гостей приняли участие в программе, посвященной геноциду армян, в Кремлевском дворце
В большом Георгиевском зале Кремля 27 февраля состоялась 10-я ежегодная церемония вручения музыкальных премий «Армения», в которой принимали участие 4500 гостей. Более 4 часов армянские звезды пели патриотические песни и выступали с музыкальными номерами перед большой аудиторией.
Организованная Валерием Саакяном программа удостоила высокой оценки 12 персон и организаций, которые внесли важный вклад в дело признания геноцида армян в год его 100-летия, в том числе:
Владимир Жириновский (депутат Госдумы РФ)
Арут Сасунян (издатель и редактор «Калифорниян курьер» и председатель фонда «Армения-Арцах»
Сергей Смбатян (дирижер, учредитель и руководитель Молодежного государственного оркестра Армении).
Остальные участники, которые не могли лично присутствовать, направили свои приветствия видеосообщением или с помощью представителей:
Валери Буайе (депутат Национального собрания Франции)
Виген Саркисян (руководитель администрации президента Армении, координатор государственной комиссии по 100-летию геноцида армян)
Министр культуры Армении
Архиепископ Езрас Нерсисян (предстоятель Московской и Нор-Нахиджеванской епархии ААЦ)
Серж Танкян (System of a Down)
Рубен Варданян (бизнесмен и филантроп)
Артур Джанибекян (холдинг Газпром медиа)
Ара Варданян (фонд «Армения»).
Получая свою премию, Жириновский сказал в адрес Турции довольно жесткие слова. Вот пара слов из его выступления: «Придет время, когда армяне будут проводить фестивали на освобожденной земле Западной Армении. Это может быть фестиваль, носящий имя вашей святыни – горы Арарат. Он может быть проведен в Карсе, Ардагане, Сасуне, Тигранакерте… Я бы после того, как Турция сбила российский самолет, нанес мощный удар Турции. �? от нее сейчас мало что осталось бы… Я желаю, чтобы сбылась мечта всего армянского народа – наказать тех, кто в апреле 2015 года, во время Первой мировой войны, осуществил этот чудовищный геноцид».
Жириновский продолжил жесткую риторику, заявив, что Турция напала на армян, которые «жили на своей родине, на своей земле». «А турки кочевники, их родина – Центральная Азия, Ташкент. Они должны вернуться и оставить Анатолию армянам, курдам и грекам. А Константинополь должен стать свободным городом. Времена меняются быстро. Возможно, все это случится скоро. Армяне, вам ничто не помешает. Так что, потомки изгнанных из Западной Армении пусть готовят документы, чтобы вернуть утерянную землю и имущество. Я говорю не впустую, уверен, что скоро мы будем отмечать не годовщину геноцида, а праздновать освобождение Западной Армении, а армянский флаг будет развеваться в Карсе, Ардагане, на Арарате, в Сасуне и Трабзоне».
Сложно было выступать после этой речи. Получив премию, я обратился к залу с краткой речью: «Геноцид – это чудовищное преступление, которое не имеет срока давности. Пусть турецкое правительство знает, что армянский народ никогда не отречется от своих справедливых прав. Прошло 100 лет, пусть пройдет хоть тысяча, мы будем требовать и бороться за то, чтобы вернуть то, что утеряли. Турция должна вернуть все частное и общинное имущество, а главное – исторические земли Западной Армении. Словом, мы требуем конфискованное у нас имущество и компенсацию за кровь 1,5 млн. невинно убиенных».
Я призвал аудиторию не отчаиваться. «100 лет назад мощная и обширная Османская империя распалась, превратившись в Турецкую республику – в гораздо меньших границах. Волею Бога и нашими усилиями, уверен, придет час, когда сегодняшняя Турция также распадется под внешним давлением. Мы должны быть готовы воспользоваться случаем, чтобы освободить наши исторические земли. А пока давайте объединимся  в кулак – Республика Армения, Арцах, диаспора, чтобы наша страна стала мощной экономической силой, мощной политической силой и военной мощью. Только могучая Армения может не просить и умолять, а восстановить свои права».
Церемония транслировалась в прямом эфире в течение 4 часов в эфире Общественного телевидения Армении. Убежден, что находившиеся в Кремлевском зале 4500 гостей и миллионы телезрителей исполнились новой ответственностью и будут последовательно стремиться к своей цели.