Հազարավոր հյուրեր մասնակցեցին Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հատուկ ծրագրին Կրեմլի պալատում
Մոսկովյան Կրեմլի մեծ պալատի Գեորգիևյան դահլիճում փետրվարի 27-ին տեղի ունեցավ «Արմենիա» երաժշտական մրցանակաբաշխության 10-րդ ամենամյա ծրագիրը, որին մասնակցեցին 4500 հյուրեր: Բազմաթիվ հայ աստղեր ավելի քան չորս ժամ հանդես եկան հայրենասիրական երգերով և երաժշտական ​​կատարումներով մեծ լսարանի առջև:
Վալերի Սահարյանի կազմակերպած այս տարվա ծրագիրը գնահատանքի արժանացրեց 12 անհատների և կազմակերպությունների՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առթիվ ունեցած կարևոր ներդրումների համար, ներառյալ.
– Վլադիմիր Ժիրինովսկի (Ռուսաստանի Պետդումայի պատգամավոր),
– Հարութ Սասունյան («Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և «Հայաստան Արցախ հիմնադրամի» նախագահ),
– «Արմենիա ֆուտուրա»,
– Սերգեյ Սմբատյան (դիրիժոր, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հիմնադիր-ղեկավար):
Մյուս մրցանակակիրները, որոնք չէին կարողացել ներկա գտնվել արարողությանը, իրենց խոսքն ուղղեցին տեսանյութի կամ ներկայացուցիչների միջոցով.
– Վալերի Բուայե (Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի անդամ),
– Վիգեն Սարգսյան (ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի համակարգող),
– Հայաստանի մշակույթի նախարար,
Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյան (Մոսկվայի և Նոր Նախիջեւանի հայոց թեմի առաջնորդ),
– Սերժ Թանկյան (System of a Down),
– Ռուբեն Վարդանյան (բարերար և գործարար),
– Արթուր Ջանիբեկյան («Գազպրոմ Մեդիա Հոլդինգ»),
– Արա Վարդանյան («Հայաստան» համահայկական հիմնադրամ):
Իր մրցանակը ստանալիս՝ Ժիրինովսկին շատ խիստ խոսքեր ասաց Թուրքիայի հասցեին: Ահա որոշ հատվածներ նրա ելույթից. «Կգա այն օրը, երբ հայերն իրենց փառատոները կնշեն ազատագրված Արևմտյան Հայաստանի հողի վրա: Դա կարող է լինել ձեր սուրբ լեռան` Արարատի անունը կրող մի փառատոն: Այն կարող է անցկացվել Կարսում, Արդահանում, Սասունում, Տրապիզոնում…. Եթե ես լինեի, ռուսական ինքնաթիռի խոցումից հետո կհրամայեի հզոր հարված հասցնել Թուրքիային: Ու այսօր Թուրքիայից քիչ բան կմնար…. Ես մաղթում եմ, որ իրականանա ողջ հայության երազանքը՝ պատժվեն նրանք, ովքեր 1915-ի ապրիլին, Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ իրականացրեցին այդ սարսափելի ցեղասպանությունը:»
Ժիրինովսկին շարունակեց իր կոշտ ելութը՝ հայտարարելով, որ Թուրքիան հարձակվեց հայերի վրա, որոնք «ապրում էին իրենց հայրենիքում, իրենց հողի վրա: Իսկ թուրքերը քոչվորներ էին, նրանց հայրենիքը Միջին Ասիայում է, Տաշքենդում: Նրանք պետք է գնան այնտեղ և Անատոլիան թողնեն հայերին, քրդերին և հույներին: Իսկ Կոստանդնուպոլիսը պետք է լինի ազատ քաղաք: Ժամանակն արագ է փոփոխվում: Հնարավոր է, որ մոտ ժամանակներս դա իրականանա: Հայե՛ր, ձեզ ոչ ոք չի խանգարի: Այնպես որ, Արևմտյան Հայաստանի հայերի սերունդները թող պատրաստեն իրենց փաստաթղթերը` իրենց կորցրած հողերն ու գույքը հետ ստանալու համար: Ես օդում չեմ խոսում, ես համոզված եմ, որ հայերը շուտով կոգեկոչեն ոչ թե Հայոց ցեղասպանության տարելիցը, այլ կտոնեն Արևմտյան Հայաստանի ազատագրումը, իսկ հայկական դրոշը կծածանվի Կարսում, Արդահանում, Արարատի վրա, Սասունում և Տրապիզոնում:»
Դժվար էր հանդես գալ Ժիրինովսկու ազդեցիկ ելույթից հետո: Մրցանակս ստանալով՝ ես դահլիճին դիմեցի հետևյալ հակիրճ խոսքով. «Ցեղասպանությունը անժամանցելի, անժամկետ մի հրեշավոր ոճիր է: Թուրքական կառավարությունը թո՛ղ լավ իմանա, որ հայ ժողովուրդը չի մոռանալու իր արդար իրավունքները: Թեև հարյուր տարի է անցել, նույնիսկ հազար տարի էլ անցնի, մենք մնալու են պահանջատեր և պայքարելու ենք վերստանալու համար այն ամենը, ինչ կորցրել ենք: Թուրքիան պետք է վերադարձնի մեր անհատական և համայնքային բոլոր կալվածքները, և ամենակարևորը՝ մեր պատմական հողերը՝ Արևմտահայաստանը: Մեկ խոսքով՝ պահանջում ենք մեզանից բռնագրավված ունեցվածքը և մեր 1.5 միլիոն սուրբ նահատակների արյան գնի հատուցումը»:
Այնուհետև լսարանին կոչ արեցի՝ չհուսահատվել. «Հարյուր տարի առաջ, հզոր և ընդարձակ Օսմանյան կայսրությունը փլուզվեց և մասնատվեց՝ դառնալով Թուրքիայի Հանրապետություն՝ շատ ավելի փոքր սահմանների մեջ: Աստծո կամոք և մեր հարատև ճիգերով վստահ ենք, որ կգա այն օրը, երբ այսօրվա Թուրքիան ևս կփլուզվի ներքին և արտաքին ճնշումների հետևանքով: Մենք պետք է պատրաստ լինենք օգտվելու այդ առիթից՝ ազատագրելու մեր պատմական հողերը: Մինչ այդ՝ բոլորս միանա՛նք՝ Հայաստանի Հանրապետություն, Արցախ և Սփյուռք, դառնանք մեկ բռունցք, որպեսզի մեր Հայրենիքը դառնա հզոր տնտեսական ուժ, հզոր քաղաքական ուժ և հզոր ռազմական ուժ: Միայն այդպիսի հզոր Հայաստանն է, որ կկարողանա ոչ թե աղաչել ու պաղատել, այլ տեր կանգնել իր արդար իրավունքներին»:
Հայաստանի հանրային հեռուստատեսությամբ այս ոգեշնչող չորսժամյա ծրագիրը ուղիղ եթերով հեռարձակվեց աշխարհի բոլոր հայկական համայնքներում: Վստահ եմ, որ Կրեմլի պալատում ներկա գտնվող 4500 հյուրերը և միլիոնավոր հեռուստադիտողներ համակվեցին մի նոր պատրաստակամությամբ՝ հետամուտ լինելու իրենց ազգային նպատակներին՝ մինչև դրանց վերջնական իրականացումը:

The 10th annual Armenian Music Awards (AMA) program was held on February 27, at the Kremlin’s Kevorkiev Hall in Moscow, with 4,500 guests in attendance. Many of Armenia’s top stars entertained the large crowd with patriotic songs and musical performances for more than four hours.
This year’s program, organized by Valeriy Saharyan, recognized the important contributions made by 12 individuals and organizations on the occasion of the Armenian Genocide Centennial, including:
— Vladimir Zhirinovsky (member of the Russian Parliament),
— Harut Sassounian (Publisher of The California Courier and President of Armenia Artsakh Fund),
— Armenia Futura,
— Sergey Smpatian (conductor).
Other honorees, some of whom could not be present, appeared by video or through a representative:
— Valerie Boyer (member of the French Parliament),
— Vigen Sargsyan (Armenian President’s Chief of Staff and Coordinator of Programs organized by the State Centennial Committee of the Armenian Genocide),
— Armenia’s Minister of Culture,
— Archbishop Ezras Nercessian (Primate of Moscow and Nor Nakhichevan),
— Serj Tankian (System of a Down),
— Rouben Vartanian (benefactor and businessman),
— Artur Janipekyan (Gazprom Media Holding),
— Ara Vartanyan (Hayastan All-Armenian Fund).
In receiving his award, Zhirinovsky had strong words for Turkey. Here are excerpts from his remarks:
“The day will come when Armenians will celebrate their festivals in the territory of liberated Western Armenia. That could be a festival bearing the name of your holy mountain — Mount Ararat — and could take place in Kars, Ardahan, Sassoun or Trabizon…. After the downing of the Russian jet, I would have ordered a powerful attack on Turkey. Today, very little would have remained of Turkey…. I wish the dream of Armenians worldwide would become a reality; that those who committed that horrible genocide on April 1915, during World War I, would be punished.”
Zhirinovsky continued his aggressive words stating that Turkey attacked the Armenians who “were living in their homeland, in their land. But the Turks were nomads; their homeland is in Central Asia, in Tashkent. They should go there and leave Anatolia to Armenians, Kurds, and Greeks. And Constantinople should be a free city. Times are changing. It is possible that shortly this would become a reality. Armenians, no one will bother you. Therefore, the descendants of Western Armenia should prepare their documents to get back their lost lands and properties. I am not talking a lot of ��?hot air.’ I am convinced that Armenians will shortly commemorate not the anniversary of the Armenian Genocide, but celebrate the liberation of Western Armenia. And the Armenian flag will fly in Kars, Ardahan, on Ararat, Sassoun, and Trabizon.”
I had a hard act to follow after Zhirinovsky’s powerful words. In accepting my award, I made the following brief remarks:
“Genocide is a monstrous crime which has no statutes of limitations. The Turkish government should well know that the Armenian nation will never give up its just rights. Although 100 years have passed, even if 1,000 years should pass, we will continue to demand, and struggle to regain everything that we lost. Turkey must return all our personal and communal properties — and more importantly — our historic lands of Western Armenia. In other words, we demand our confiscated possessions, and compensation for the murder of our 1.5 million holy martyrs.”
I then urged the audience not to despair: “One hundred years ago, the powerful and vast Ottoman Empire collapsed and broke apart, turning into the Republic of Turkey within much smaller borders. With God’s help and our persistent efforts, I am convinced that the day will come when today’s Turkey would also collapse due to internal and external pressures. We must be prepared to take advantage of such an opportunity to liberate our historic lands. Until then, Armenia, Artsakh and the Diaspora should be united into one fist, so that our homeland would become a strong economic, political, and military power. Only such a powerful Armenia can take ownership of its just rights rather than begging for them.”
This uplifting four-hour program was broadcast live by Armenia’s public television to Armenian communities throughout the world. I am confident that the 4,500 guests at the Kremlin Hall and millions of TV viewers felt a renewed sense of determination to pursue their national goals until their eventual realization.