Նոր Ջուղայի տարածքում 70 հին հայկական տուն է պահպանվել
Նոր Ջուղայի տարածքում 70 հին հայկական տուն է պահպանվել: Այս մասին «Նոր Ջուղա» խորագիրը կրող գիտաժողովի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԻԻՀ Սպահանի համալսարանի արվեստի ֆակուլտետի պրոֆեսոր, հետազոտող Ահմադ Մոնթազերը:
«Նոր Ջուղայում հայերի և պարսիկների պատրաստած տները տարբերություններ ունեն: Այնտեղ թե’ հայկական, թե’ պարսկական տները կառուցվել են աղյուսով և կավով: Քար ընդհանրապես չի օգտագործվել: Նույնը տեսնում ենք Ջուղայի եկեղեցիների պարագայում: Երբ 1985 թվականին ուսումնասիրեցինք Ջուղայի հայկական տները, տեսանք, որ այնտեղ 300 տուն կա: Բայց այս տարի ուսումնասիրելիս նկատեցինք, որ 70-նն են մնացել: Մնացածը քանդվել են»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց հետազոտողը:
Ահմադ Մոնթազերի խոսքով` տները քանդելը պետության նախաձեռնությամբ չի եղել: «Նախկին բնակիչը բնակարանը վաճառել է որևէ անձնավորության, որի համար կարևոր չի եղել տունը պահպանելը: Քանդել է: Իրանի հեղափոխության ժամանակ տներ քանդելը մեծ տարածում գտավ»,-նշեց նա` հավելելով, որ պետությունը ջանում է արգելել տների քանդումը: Ահմադ Մոնթազերի տեղեկացմամբ` կա նաև կազմակերպություն, որը հսկում է տարածքը` փորձելով պահպանել տները, թեև դա շատ դժվար է: «Տները մեկ կամ երկու հարկանի են: Ծրագիր կա այնպես անել, որ ոչ մի մեքենա չմտի այդ տարածք, այլ մարդիկ քայլելով մտնեն Նոր Ջուղա»,-հավելեց նա:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության Ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում փետրվարի 29-ին անցկացվում է «Նոր Ջուղա» խորագիրը կրող գիտաժողով, որին մասնակցում են բազմաթիվ հետազոտողներ:

На территории Новой Джуги сохранилось 70 старинных армянских домов
На территории Новой Джуги сохранилось 70 старинных армянских домов. Об этом в ходе симпозиума под девизом «Новая Джуга» рассказал в беседе с журналистами профессор факультета искусств �?сфаганского университета �?Р�?, исследователь Ахмад Монтазер.
«Дома армян и персов, построенные в Новой Джуге, имели различия. �? те, и другие сооружались там из кирпича и глины. Камень не использовался вообще. То же видим и в случае с церквями Джуги. Когда в 1985 году мы исследовали армянские дома Джуги, увидели, что там насчитывается 300 домов. Но при исследовании в этом году увидели, что осталось всего 70, остальные разрушились», – как передает «Арменпресс», отметил исследователь.
По словам Ахмада Монтазера, снос зданий осуществлялся не по инициативе государства. «Прежний житель продал квартиру какому-либо лицу, для которого неважно было сохранить дом. Снес. Во время �?ранской революции снос домов приобрел большое распространение», – отметил он, добавив, что государство стремится запретить снос домов. Ахмад Монтазер  сообщил также, что есть организация, контролирующая территорию и стремящаяся сохранить дома, хотя это и очень сложно. «Дома одно-двухэтажные. Есть программа запретить въезд автомашин на эту территорию – чтобы люди пешком входили в Новую Джугу», – добавил он.
В Национальном музее-институте архитектуры Министерства градостроительства РА 29 февраля проводится симпозиум под девизом «Новая Джуга», в котором участвуют многие исследователи.