Հայկական ջարդերը Սումգայիթում. 31 տարի անց
1988 թվականի փետրվարի վերջին Ադրբեջանական ԽՍՀ Սումգայիթ քաղաքում տեղի ունեցան զանգվածային ջարդեր՝ ազգային պատկանելության պատճառով:
Փետրվարի 27-ին Բաքվից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանություններն սկսեցին հայ բնակչության բնաջնջումը` ուղեկցված հայերի ունեցվածքի թալանով և ոչնչացմամբ: ԽՍՀՄ ղեկավարության լռության ներքո երեք օրվա կոտորածների ընթացքում վիրավորվեցին, խոշտանգվեցին և սպանվեցին բազմաթիվ մարդիկ: Պաշտոնական տվյալներով, կտտանքներից և ծաղրի ենթարկելուց հետո Սումգայիթի 32 հայ բնակիչ է սպանվել, հարյուրավորները ծանր վնասվածքներ են ստացել, հաշմանդամ դարձել:
Սումգայիթի հայության կոտորածն առաջին էթնիկ բռնությունն էր ԽՍՀՄ-ի նոր պատմության մեջ: Սումգայիթի ցեղասպանության փաստի քողարկման և միջազգային հանրության ապատեղեկացման պատճառով Ադրբեջանի իշխանությունները շարունակեցին հակահայկական ուժեղ քարոզչությունը, ինչը հանգեցրեց Կիրովաբադի, Բաքվի կոտորածների, Շահումյանի շրջանի ամբողջ բնակչության արտաքսմանը, պատերազմի հրահրմանը՝ ի պատասխան Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման պահանջի:
1988-1990թթ. ադրբեջանական իշխանությունների իրականացրած հայերի զանգվածային ջարդերի հետևանքով վտարանդի դարձավ Ադրբեջանի ողջ հայկական համայնքը` առնվազն կես միլիոն մարդ: Կոտորածները ոչ այլ ինչ էին, քան պատասխանը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի, որոնցով պահանջվում էր իրականացնել ինքնորոշման սահմանադրական իրավունքը:
1988թ. հուլիսի 7-ին Եվրոպական խորհրդարանն ընդունեց Սումգայիթի կոտորածը դատապարտող բանաձև, որում ասվում է՝ «Նկատի ունենալով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի` Հայաստանի մաս հանդիսանալու պատմական իրողությունը (մարզի բնակչության 80%-ը կազմում են հայերը), ինչպես նաև 1923թ.-ին այս մարզը կամայական որոշմամբ Ադրբեջանին միացնելու հանգամանքը, ինչպես նաև 1988թ. փետրվարին ադրբեջանական Սումգայիթ քաղաքում հայերի կոտորածը, նկատի ունենալով, որ Ադրբեջանում վատթարացող քաղաքական իրավիճակի պատճառով տեղի ունեցան հայերի զանգվածային սպանություններ Սումգայիթում և բռնություններ Բաքվում, ինչի հետևանքով հայերի համար վտանգավոր է ապրել Ադրբեջանում, դատապարտում է Ադրբեջանում հայ ցուցարարների հանդեպ բռնություններն ու ճնշումները»:
Ադրբեջանի իշխանությունները երբեք չեն դատապարտել Սումգայիթի ջարդերը կամ ափսոսանք հայտնել էթնիկական զտումների համար: Հակառակը` Ադրբեջանն իրեն ներկայացնում է որպես զոհ: Կոպտորեն աղավաղելով փաստերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի գոյամարտը ներկայացնում է որպես «ագրեսիա», իսկ հայերի հանդեպ ցեղասպանություն իրականացրած ոճրագործները մինչ օրս մնում են անպատիժ:

Армянские погромы в Сумгаите: спустя 31 лет
В конце февраля 1988 года в городе Сумгаит Азербайджанской ССР произошли массовые погромы на почве национальной принадлежности.
В находящемся на расстоянии 20 км от Баку городе Сумгаит 27 февраля азербайджанские власти начали истребление армянского населения, сопровождаемое разграблением и  уничтожением имущества армян. При молчаливом попустительстве руководства СССР в течение трехдневных погромов было ранено, истерзано и убито множество людей. По официальным данным, после терзаний и издевательств были убиты 32 гражданина Сумгаита армянской национальности, сотни получили тяжелые ранения, стали инвалидами.
Армянские погромы в Сумгаите стали первым этническим насилием в новейшей истории СССР. По причине сокрытия факта геноцида в Сумгаите и дезинформации мирового сообщества власти Азербайджана продолжили сильнейшую антиармянскую пропаганду, что привело к погромам в Кировабаде, Баку, депортации всего населения Шаумянского района, разжигание войны в ответ на требование населения Нагорного Карабаха о реализации права на самоопределение.
Вследствие массового истребления армян, осуществленного азербайджанскими властями в 1988-90гг., вся армянская община Азербайджана – минимум полмиллиона человек, – оказалась в изгнании. Погромы были ничем иным, как ответом на мирные демонстрации армянского населения Нагорного Карабаха, требовавшие реализации конституционного права  на самоопределение.
Европейский парламент 7 июля 1988 года принял резолюцию, осуждающую сумгаитские погромы, в которой говорится: «Учитывая исторический факт того, что Нагорно-Карабахская Автономная область является частью Армении (80 процентов населения области армяне), а также обстоятельства волевого включения области в 1923г. в состав Азербайджана, равно как  истребление армян в городе Сумгаит  Азербайджана в феврале 1988 года, учитывая, что в Азербайджане, вследствие ухудшения политической ситуации имели место массовые убийства армян в Сумгаите и насилие в Баку, вследствие чего для армян стало опасным проживать в Азербайджане, осуждает насилие и притеснения в отношении армянских демонстрантов в Азербайджане».
Власти Азербайджана никогда не осуждали сумгаитские погромы либо выражали сожаление по поводу этнических чисток. Наоборот, Азербайджан представляет себя жертвой. Грубо искажая факты, представляет борьбу народа Нагорного Карабаха за существование как агрессию, а преступники, совершившие геноцид в отношении армян, до сих пор остаются безнаказанными.