Թբիլիսիի հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի ամրացման աշխատանքները սկսվել են
Հայաստանի սահմաններից դուրս գործող միակ պետական հայկական թատրոնը վերջին հինգ տարիներին աշխատում է այսպես ասած անիվների վրա. վթարային վիճակում գտնվող շենքը հանդիսատես չի ընդունում, սակայն ներկայացումները, բեմադրություններն ու հյուրախաղերը շարունակվում են:
Թատրոնի գեղավերստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը վստահեցնում է, որ այս տարեվերջին արդեն թատրոնը նոր շենքով ու նոր ներկայացումներով թատերասեր հասարակության առջև կբացի իր դռները:
«Մշակույթի նախարարությունը շենքի ամրացման համար փոխանցել է 65 հազար լարի: Այս պահին մասնագետները փորձում են պարզել, թե բեմի տակ գտնվող նկուղում ինչու է հաճախ ջուր հավաքվում և արդյոք այն կարող է հետագայում եվս կրկնվել: Դրանից հետո նոր պատրաստ կլինի նախգիծը, որի հիման վրա արդեն ապրիլից կսկսվեն ամրացման բուն աշխատանքները»:
Թատրոնի ամրացումը տեղի կունենա երեք փուլով. առաջին հերթին կամրացվի շենքը, այնուհետև հանդերձարաններն ու ճեմասրահը:
«Շենքի ամրցման գործընթացին զուգահեռ մենք սպասում ենք, որ Հայաստանի իշխանություններն էլ կլուծեն լուսային և ձայնային համակարգերի արդիականացման ու վերազինման հարցը. նախագահը մեզ խոսատացել է և այդ հարցով մենք կդիմենք»,-«Ռադիոլուրի» հետ զրույցում ասել է Արմեն Բայանդուրյանը:
Այս տարի վերաբացված թատրոնում սեփական տանիքի տակ մեծ շուքով կնշվի նաև հոբելյանական 160-րդ թատերաշրջանի մեկնարկը: Անցած հինգ տարիներին ավելի քան հարյուր ներկայցմամբ թատրոնի դերասանները հանդես են եկել ինչպես Թբիլիսիի տարբեր թատրոններում, այնպես էլ Վրաստանի տարբեր շրջաններում ու Հայաստանում: Ունեցել են մոտ 30 պրեմիերա, որոնց սակայն թատրոնի հանդիսատեսը դեռ ծանոթ չէ:
Այս տարվա բոլոր հյուրախաղերը նվիրված են թատրոնի 160- ամյա հոբեյանին: Ամռանը հայկական թատրոնը կմասնակցի Նոդար Դումբաձեի անվան թատերական փառատոնին` «մեղադրական եզրակացություն» ներկայացմամբ, որը ստեղծվել է Դումբաձեի համանուն պիեսի հիման վրա:
«Որոշել ենք ներկայացումը խաղալ վրացերեն լեզվով: Թատրոնի 160 տարվա պատմության մեջ դեռևս նման դեպք չի եղել. նույն ներկայացումը կպատրաստեք նաև հայերենով»:
Թբիլիսիի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը համոզված է` շենքի վերանորոգումից հետո ադամյանցիների ստեղծագործական ոգին ավելի բարձր կլինի.
«Հանդիսատեսը մի քիչ էլ թող սպասի. . մենք ուզում ենք վերաբացելով թատրոնը կայուն հանդիսատես ձեռք բերենք »:

Начались работы по укреплению здания Тбилисского армянского государственного драматического театра
Единственный армянский государственный театр, функционирующий за пределами Армении, за последние пять лет работает, как говорится «на колесах»: находящееся в аварийном состоянии здание не принимает зрителей, однако постановки и гастроли продолжаются.
Художественный руководитель театра Армен Баяндурян заверяет, что в конце этого года театр предстанет зрителям с новым зданием и новыми спектаклями.
«Министерство культуры перечислило для укрепления здания 65 тысяч лари. В данный момент специалисты пытаются уточнить, почему собирается вода в подвале, находящемся под сценой, и может ли впоследствии это повториться. Только после этого будет готов проект, на основе которого в апреля начнутся непосредственные работы по укреплению», – сообщил он.
Работы будут проходить в три этапа: в первую очередь будет укреплено здание, затем гардеробные и фойе.
«Параллельно с процессом укрепления здания мы ждем, что власти Армении решат вопрос осовременивания и перевооружения световых и аудио систем – Президент нам обещал и мы обратимся по этому вопросу», – сказал в беседе с «Радиолур» Армен Баяндурян.
В нынешнем году в открытом заново театре под собственной крышей с большой торжественностью будет также отмечаться старт юбилейного 160-го театрального сезона. За минувшие пять лет актеры театра с более чем 100 спектаклями выступали как в разных театрах Тбилиси, так и в разных районах Грузии и Армении. Состоялось около 30 премьер, с которыми, однако, большинство постоянных зрителей театра не знакомы.
Все гастроли нынешнего года посвящены юбилею 160-летия театра. Летом армянский театр примет участие в театральном фестивале имени Нодара Думбадзе постановкой «Обвинительное заключение», созданной на основе одноименной пьесы Думбадзе.
«Решили сыграть спектакль на грузинском языке. В 160-летней истории подобного прецедента еще не бывало, тот же спектакль мы подготовим и на армянском», – добавил худрук.
Он убежден, что после ремонта здания творческий дух адамяновцев еще более возрастет.
«Пусть зритель подождет еще немного: открывая заново театр, мы хотим иметь стабильных зрителей», – заключил он.