Թբիլիսիի հայկական պետական դրամատիկական թատրոնի ամրացման աշխատանքները սկսվել են
Հայաստանի սահմաններից դուրս գործող միակ պետական հայկական թատրոնը վերջին հինգ տարիներին աշխատում է այսպես ասած անիվների վրա. վթարային վիճակում գտնվող շենքը հանդիսատես չի ընդունում, սակայն ներկայացումները, բեմադրություններն ու հյուրախաղերը շարունակվում են:
Թատրոնի գեղավերստական ղեկավար Արմեն Բայանդուրյանը վստահեցնում է, որ այս տարեվերջին արդեն թատրոնը նոր շենքով ու նոր ներկայացումներով թատերասեր հասարակության առջև կբացի իր դռները:
«Մշակույթի նախարարությունը շենքի ամրացման համար փոխանցել է 65 հազար լարի: Այս պահին մասնագետները փորձում են պարզել, թե բեմի տակ գտնվող նկուղում ինչու է հաճախ ջուր հավաքվում և արդյոք այն կարող է հետագայում եվս կրկնվել: Դրանից հետո նոր պատրաստ կլինի նախգիծը, որի հիման վրա արդեն ապրիլից կսկսվեն ամրացման բուն աշխատանքները»:
Թատրոնի ամրացումը տեղի կունենա երեք փուլով. առաջին հերթին կամրացվի շենքը, այնուհետև հանդերձարաններն ու ճեմասրահը:
«Շենքի ամրցման գործընթացին զուգահեռ մենք սպասում ենք, որ Հայաստանի իշխանություններն էլ կլուծեն լուսային և ձայնային համակարգերի արդիականացման ու վերազինման հարցը. նախագահը մեզ խոսատացել է և այդ հարցով մենք կդիմենք»,-«Ռադիոլուրի» հետ զրույցում ասել է Արմեն Բայանդուրյանը:
Այս տարի վերաբացված թատրոնում սեփական տանիքի տակ մեծ շուքով կնշվի նաև հոբելյանական 160-րդ թատերաշրջանի մեկնարկը: Անցած հինգ տարիներին ավելի քան հարյուր ներկայցմամբ թատրոնի դերասանները հանդես են եկել ինչպես Թբիլիսիի տարբեր թատրոններում, այնպես էլ Վրաստանի տարբեր շրջաններում ու Հայաստանում: Ունեցել են մոտ 30 պրեմիերա, որոնց սակայն թատրոնի հանդիսատեսը դեռ ծանոթ չէ:
Այս տարվա բոլոր հյուրախաղերը նվիրված են թատրոնի 160- ամյա հոբեյանին: Ամռանը հայկական թատրոնը կմասնակցի Նոդար Դումբաձեի անվան թատերական փառատոնին` «մեղադրական եզրակացություն» ներկայացմամբ, որը ստեղծվել է Դումբաձեի համանուն պիեսի հիման վրա:
«Որոշել ենք ներկայացումը խաղալ վրացերեն լեզվով: Թատրոնի 160 տարվա պատմության մեջ դեռևս նման դեպք չի եղել. նույն ներկայացումը կպատրաստեք նաև հայերենով»:
Թբիլիսիի հայկական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը համոզված է` շենքի վերանորոգումից հետո ադամյանցիների ստեղծագործական ոգին ավելի բարձր կլինի.
«Հանդիսատեսը մի քիչ էլ թող սպասի. . մենք ուզում ենք վերաբացելով թատրոնը կայուն հանդիսատես ձեռք բերենք »:

Fortification of Armenian state drama theater of Tbilisi has been launched
Over the past five years, the Armenian State Drama Theater of Tbilisi, which is the only state Armenian theater outside of Armenia, has been functioning on so-called wheels. The building is on the brink of collapse and doesn’t receive audiences, but the plays, performances and tours continue.
Artistic director of the Theater Armen Bayanduryan assures that the Theater will open its doors to theater lovers in a new building and with new plays by the end of this year.
“The Georgian Ministry of Culture has allocated 65,000 Laris for fortification of the building. Currently, experts are trying to find out why water is often piled up in the basement and whether that might happen again in the future or not. After that, we will have a new project, and rehearsals will begin in April.”
The building, dressing rooms and the vestibule of the Theater will be fortified.
“Alongside the fortification, we also expect the government of Armenia to solve the issue on updating and rearming the light and sound systems. The President has promised, and we will address the President with that issue,” Armen Bayanduryan said in an interview with Radiolur.
This year, the Theater will also celebrate the launch of its 160th season with grand splendor. Over the past five years, with more than 100 plays, the actors of the Theater performed at various theaters of Tbilisi, as well as in different regions of Georgia and in Armenia. The Theater had nearly 30 premieres, but the audiences don’t know about them.
All the tours for this year are dedicated to the Theater’s 160th anniversary. In the summer, the Armenian theater will participate in the Nodar Dumbadze Performing Arts Festival with the play “Accusatory Conclusion”, which is based on Dumbadze’s homonymous play.
“We decided to perform in Georgian. There has not been such a case in the history of the Theater. We will prepare the Armenian version of the play.”
The artistic director of the Armenian theater of Tbilisi is certain that the actors of the theater will have more spirit to create after renovation.
“Let the audience wait a little longer. By reopening the Theater, we want to have spectators who will always attend our performances.”