Հայկո Բաղդատ. «Պայթյուն Դիարբեքիրում, տուժածների մեջ 15 երեխա կա»
Պոլսահայ հայտնի լրագրող, գրող Հայկո Բաղդատը հայտարարել է, որ Դիարբեքիրի Սուր շրջանում ուժգին պայթյունի հետևանքով խաղաղ բնակիչներ են տուժել, այդ թվում նաև՝ երեխաներ: Oրեր առաջ Դիարբեքիր մեկնած Բաղդատը այնտեղի ողբերգական իրավիճակին անդրադարձել էր «Diken.com.tr» կայքում հրապարակած իր «Մարդ չի կարողանում հարմարվել» հոդվածում:
Հեղինակը պատմում է, որ խաղաղ բնակիչների շրջանում շատ կորուստներ են եղել, Սուրում բնակիչների դրությունը ծայրահեղ ծանր է, պայթյունների ձայները չեն դադարում, իսկ երիտասարդներն իրենց ամեն խոսքը սկսում են «եթե ողջ մնանք» արտահայտությամբ:
ermenihaber.am-Ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 21-ին պոլսահայ լրագրողը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սուրից լուրեր են գալիս ուժգին պայթյունի մասին: Տեղեկություններ կան, որ տուժածների մեջ մինչև 11 տարեկան 15 երեխա կա: Ոչ ոքի չեն լսում: Ընտանիքները հուսահատության եզրին են»:
Իսկ թուրքական իշխանամետ «Yeni Akit» թերթի կայքը, անդրադառնալով Հայկո Բաղդատի այս գրառմանը, այն անվանել է «սադրիչ հայտարարություն»՝ ընդգծելով, որ լրագրողն անտեսել ու չի հիշատակել նույն օրը Դիարբեքիրում զոհված երկու զինվորի մասին: Միաժամանակ թերթը չի հաստատել լրագրողի հաղորդած տեղեկության հավաստիությունը:
Իշխանամետ թերթը Բաղդատին մեղադրել է «Քուրդիստանի բանվորական կուսակցության» (ՔԲԿ-PKK) համախոհը լինելու մեջ: Աղբյուրը նաև հիշեցնում է, որ Բաղդատը քրդամետ ընդդիմադիր «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) համանախագահ Սելահհաթին Դեմիրթաշի մտերիմ ընկերն է:

Айко Багдат: «Взрыв в Диарбекире, среди пострадавших есть 15 детей»
�?звестный константинопольский журналист, писатель армянин Айко Багдат заявил, что вследствие сильного взрыва в районе Сур Диарбекира пострадали мирные жители, в том числе и дети. Несколькими днями раньше отправившийся в Диарбекир Багдат коснулся трагического положения там в своей статье «Человек не может приспособиться», помещенной на сайте «Diken.com.tr».
Автор рассказывает, что среди мирного населения есть большие потери, положение населения в Суре крайне тяжелое, грохот взрывов не прекращается, а молодежь каждую свою речь начинает с фразы «если останемся живы».
Как передает ermenihaber.am, 21 февраля константинопольский журналист-армянин на своей страничке в Фейсбуке написал: «�?з Сура поступают вести о мощном взрыве. Есть сведения, что среди пострадавших есть 15 детей в возрасте до 11 лет. Никого не слушают. Семьи на грани отчаяния».
А сайт проправительственной турецкой газеты «Yeni Akit», коснувшись этой записи Айко Багдата, назвал ее «провокационным заявлением», подчеркнув, что журналист пренебрег и не упомянул о двух военныз, скончавшизхся в тот же день в Диарбекире. В то же время газета не подтвердила достоверность сведений, сообщенных журналистом.
Провлдастная газета обвинила Багдата в симпатии к «Рабочей партии Курдистана». �?сточник также напоминает, что Багдат является близким другом сопредседателя прокурдской оппозиционной «Партии демократии народов» Селаххатина Демиреля.