Սոֆիայի հայ համայնքը նշեց Տեառնընդառաջը (լուսանկարներ)
Փետրվարի 14-ին Սոֆիայի Հայոց ազգային տանը տիրում էր ուրախ խառնաշփոթ: Մինչ Սբ. Աստվածածին եկեղեցում կատարվում էր կիրակնօրյա տոնական ժամերգությունը՝ երեխաները և երիտասարդները պատրաստվում էին իրենց ելույթին: Այս մասին «Հայերն այսօրին» տեղեկացնում է Գոհար Խնկանոսյանը:
Տեառնընդառաջը համայնքում սկսվեց նշվել 2002 թվականից՝ Սթ. Հովակիմյանի անվան դպրոցական ընկերության կողմից, հիմնականում՝ Գոհար Խնկանոսյանի աշակերտների մասնակցությամբ: Տարիների ընթացքում տոնը սիրվեց և ավանդական դարձավ Բուլղարիայի մայրաքաղաքի հայկական համայնքի համար: Այս տարի, համընկնելով ոչ աշխատանքային օրվա հետ, Տեառնընդառաջը նշվեց առավել շուքով՝ տեղական եկեղեցական վարչության, ՀՄԸՄ-ի, «Բարեգործական»-ի և այլոց մասնակցությամբ:
Ըստ կարգի՝ խորանից վերցված մոմով վառվեց եկեղեցու բակում պատրաստված կրակը: Թեմի առաջնորդ Տ. Իսահակ վրդ. Պողոսյանը ողջունեց ներկաներին և օրհնեց նորապսակ զույգին: Մինչ կրակի բոցերն իջան, ՀՄԸՄ սկաուտներն ասմունքեցին, իսկ մանուկներն ավանդական աղանձ ստացան Գոհար Խնկանոսյանից:
Ներկաների տրամադրությունն էլ ավելի բարձրացավ, երբ ելույթ ունեցավ ՀԲԸՄ-ի աշակերտական «Հայ լեռ» պարախումբը, որին միացավ երիտասարդական «Նաիրի» անկախ պարախումբը, ու միասին կատարեցին «Թամզարա» շուրջպարը: Էմմա Շահինյանի ղեկավարած «Նաիրի» պարախմբի «Էջմիածնի» և «Մայրոքե» շուրջպարերին միացան նաև ներկաները:
Հավելենք, որ այս տարի Պլովդիվ, Ռուսե և այլ քաղաքներում ևս նշվեց Տիրոջն ընդառաջ գնալը խորհրդանշող վաղեմի այս տոնը:

Армянская община Софии и Болгарии отметила Теарн эндарач (фоторепортаж)
Радостное оживление царило 14 февраля в Армянском национальном доме Софии. Пока в церкви Св.Богородицы шла воскресная праздничная служба, дети и молодежь готовили свои выступления. Редакции «Армяне сегодня» об  этом сообщила Гоар Хнканосян.
Празднование Теарн эндарач в общине началось с 2002 года – Школьным обществом имени Ст.Овакимяна, в основном при участии учеников Гоар Хнканосян. С годами праздник полюбился и стал традиционным для армянской общины столицы Болгарии. В этом году, совпав с нерабочим днем,  Теарн эндарач праздновался с особой торжественностью, в нем участвовали местное церковное правление ВАСС, «Благотворительный» и другие структуры.
В соответствии с обрядом, взятой с алтаря свечей был зажжен приготовленный во дворе церкви костер. Предстоятель епархии вардапет �?саак Погосян поздравил присутствующих и благословил обвенчавшуюся пару молодоженов. Прежде чем огонь спал, скауты ВАСС декламировали, а малыши получили от Гоар Хнканосян традиционный анагдз.
Тонус настроения присутствующих еще более повысился во время выступления ученического танцевального ансамбля «Ай леер» ВСС, к которому присоединился независимый молодежный танцевальный ансамбль «Наири» и они вместе исполнили хоровод «Тамзара». К танцам «Эчмиадзни» и «Майроке», исполненным танцевальным ансамблем «Наири» под управлением Эммы Шагинян, присоединились и присутствующие.
Добавим, что старинный праздник, символизирующий  Шествие навстречу Владыке, отмечался также в Пловдиве, Руссе и других городах.