«Մեր սկզբունքն է՝ ընտրել այնպիսի թեմա, որի շուրջը կհամախմբվի հայկական ողջ լրատվադաշտը». Շահան Գանտահարյան
Աշնանը Երևանում և Ստեփանակերտում կանցկացվի Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովը: Համաժողովին ընդառաջ՝ «Հայերն այսօրը» զրուցել է Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նախագահ, Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանի հետ:
– Պարո՛ն Գանտահարյան, ինչպե՞ս են ընթանում Լրագրողների համահայկական 8-րդ համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները:
– Նախապատրաստական աշխատանքները երկու ուղղությամբ են լինելու: Առաջինը՝ համաժողովի ընդհանուր խորագրի ներքո թեմատիկայի, զեկույցների և զեկուցումների շրջանակներում է լինելու: Վերջինս իր մեջ ներառում է մանրամասների ճշտում, զեկույցների նախագծերի, հատակագծերի նախապատրաստական աշխատանքների հստակեցում: Այս հարցերի հետ կապված  նախատեսում ենք որոշ քննարկումներ, որպեսզի զեկույցների ճիշտ խորագրեր ընտրվեն, իսկ զեկուցողներն էլ ճիշտ ուղղությամբ ծավալեն զեկույցները, որովհետև դրանց հետևելու են քննարկումներ:
Նման աշխատանքի փորձառություն ունենք, որովհետև նախորդ երեք համաժողովները նույն ձևով են ընթացել:
Առաջարկներ ենք ստացել համակարգող խորհրդի անդամներից և առաջարկներից որոշ բյուրեղացումներ են արվել: Փորձել ենք զեկուցողներ ներգրավվել տարբեր աշխարհագրական միջավայրերից և քաղաքական շրջանակներից, որպեսզի բոլորը ներգրավված լինեն, մասնակիցը դառնան համահայկական համաժողովին: Կարևոր է նոր մասնակցությունների ապահովումը, նոր լրատվամիջոցների ընդգրկումը: Այսօր նոր կազմակերպվող համայնքներում նոր լրատվամիջոցներ են ստեղծվում, որոնց պետք է ներգրավվենք մեր աշխատանքներում, որպեսզի ոչ մեկին չանտեսենք:
Նախապատրաստական աշխատանքների երկրորդ բաժինը (գործնական աշխատանքներ, անցկացման վայրի, կեցության, տեղափոխության հետ կապված հարցեր) ծանրանալու է Սփյուռքի նախարարության աշխատակիցների ուսերին:
Աշնանը կայանալիք համաժողովը սկսվելու է Երևանում և շարունակվելու է Ստեփանակերտում: Արցախում համաժողով կազմակերպելու փորձ մենք արդեն ունենք. բոլորս ենք հիշում Լրագրողների համահայկական 5-րդ համաժողովը:
Բավականին խորհուրդ ունի 8-րդ համաժողովը: Այս տարի մենք տոնում ենք մեր երկու Հանրապետությունների 25-ամյակը: Տեղեկատվական ոլորտը գաղափարախոսական, համազգային համագործակցության ճիշտ ոլորտները ճշտելու առումով ամենաառաջինն է, որ նախապատրաստվում է այս ձևով նշելու հոբելյանական տարին և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում:
Համակարգող խորհուրդը շատ կարևոր նախապատրաստական աշխատանքների փուլում է: Առաջիկայում շատ անելիքներ կան:
– Պարո՛ն Գանտահարյան, փետրվարի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նիստը, որի ժամանակ ընտրվեց համաժողովի խորագիրը՝ «Հայոց պետականությունը մեր միասնության առանցքն է»: Վերջնակա՞ն է խորագիրը և ի՞նչ է այն ենթադրում:
– Այո, կարելի է այն վերջնական համարել: Առաջարկվեց խորագիր և բոլորը միաձայն համաձայնեցին: Կարծում եմ՝ շատ օրինաչափ է. տարին հոբելյանական է, և ընտրված խորագիրն էլ տեղավորվում է տարվա խորհրդին համապատասխան իմաստի սահմաններում:
Համաժողովի խորագիրն ինքնին ենթադրում է աշխատանք կոնկրետ ուղղությամբ և թեմայով: Խորագրերը երբեք պատահական չեն ընտրվում և որոշակի նպատակ են հետապնդում: Լավագույն օրինակը՝ նախորդ համաժողովներն են, տեղեկատվական ոլորտի այն համագործակցության դաշտը՝ որը ձևավորվեց և կայացավ Լրագրողների համաժողովների ընթացքում և համաժողովների միջև ընկած ժամանակահատվածում ծավալած համագործակցությամբ:
Ընտրված խորագրի շրջանակներում տեղեկատվական ոլորտի ծավալած գործունեությունը՝ իբրև  համապատասխան միջոցառումները, աշխատանքները, քաղաքական խնդիրները արձագանքող լրատվադաշտ, շատ կարևոր է: Այն, ինչ-որ առումով, նպաստում է նաև ներազգային հանրային կարծիքի ձևավորմանը:
– Պարո՛ն Գանտահարյան, փոփոխություններ, նորություններ նախատեսվո՞ւմ են առաջիկա համաժողովի ընթացքում:
– Կփորձենք աշխատել, որ քննարկման եղանակների միջև որոշ ակտիվություն լինի, որպեսզի ակտիվանան խմբային աշխատանքները: Միաժամանակ կփորձենք քննարկման նոր ձևաչափեր ուրվագծել՝ արդյունավետ քննարկումներ ապահովելու առումով:
Համաժողովի ընդհանուր թեմատիկան պարզ է. թեմատիկային համահունչ կլինեն զեկույցներ տարբեր թեմաներով:
Զեկուցումների առումով, թեկուզ հեռակա, աշխատանքներ պետք է տարվեն, առաջարկներ մշակվեն: Նախագիծը կպատրաստվի, կներկայացվի խորհրդի անդամներին ու այդպիսով կվերջնականանա:
– Պարո՛ն Գանտահարյան,  եթե նկատի առնենք նախորդ համաժողովների փորձը, արդյո՞ք խորագրերը, ընտրված թեմաները նպատակին ծառայում են:
– Միանշանակ, և պետք է նշեմ, որ նախորդ թեմաները որոշակի առաջընթաց գրանցեցին կոնկրետ ոլորտներում, ինչպես օրինակ՝ հակառակորդների սանձազերծած ապատեղեկատվական արշավներին, աշխատանքներին հակազդելը և որոշակի նախաձեռնողականություն ցուցաբերելը, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ նախապատրաստական և ճիշտ լուսաբանման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Այժմ էլ՝ պետականությունն իբրև միասնականության առանցք:
Կարծում եմ, որ ընտրված թեմաներն այնպիսի համահայկական հնչեղություն ունեն, որ ներգրավում են և՛ Սփյուռքը, և՛ Հայաստանը, և՛ Արցախը: Սա է մեր մոտեցման ընդհանուր սկզբունքը՝ ընտրել այնպիսի թեմա, որի շուրջը կհամախմբվի հայկական ողջ լրատվադաշտը:
Նկատենք, որ նախորդ համաժողովները նպաստեցին փոխճանաչողությանը: Փոխճանաչում եղավ ո՛չ միայն Հայաստանի, Սփյուռքի և Արցախի լրագրողների միջև, այլև ներսփյուռքյան առումով, որովհետև համասփյուռքյան առումով նման մեծ տարողությամբ միջոցառում, համախմբում չէր եղել:
Հայաստանում համախմբվելը և Սփյուռքի  նախարարության առընթեր գործող համաժողովների համակարգող խորհրդի կողմից այս հետաքրքրաշարունակական աշխատանքների կազմակերպումը նպաստեցին, որ ներսփյուռքյան ինքնաճանաչում լինի նաև լրատվական դաշտում:
Սա շատ կարևոր խնդիր է: Իսկ ամենահիմնական, ամենաարդյունավետ, ամենաճիշտ միջավայրը հայրենիքն է, որը պետք է համակարգի, նույնիսկ կառուցակարգի այս աշխատանքները:
– Նախորդ 7 համաժողովներն ի՞նչ են փոխել համահայկական լրատվական դաշտում: Եվ ո՞րն է ամենամեծ ձեռքբերումը:
– Անկախ որոշակի մտածողություն ձևավորելուց, քանի որ երբ տարբեր դիտակետերից որևէ հարցի մասին քննարկումներ են լինում, իրազեկման խնդիրների տարբեր գործընթացները շատ-շատ կարևոր են:
Բայց ամենագործնական օրինակներից մեկն այն է, որ սփյուռքյան լրատվամիջոցներն ունեցան իրենց գործընկերները Հայաստանում, Արցախում, նույնիսկ աշխատակիցները ճշտվեցին և սկսեցին տեղում լուսաբանել նյութերը: Սփյուռքյան մամուլում, լրատվամիջոցներում սկսվեցին տպագրվել ավելի օբյեկտիվ լուսաբանումներ հայաստանյան իրականության մասին: Սակայն, ցավոք, նույն թափով չի ընթանում սփյուռքյան իրադարձությունների լուսաբանումը հայաստանյան լրատվական դաշտում: Բայց պետք է նշեմ, որ Լրագրողների համաժողովները  նպատեցին նաև դրա աշխուժացմանը:
Շատ եմ կարևորում, որ եռակողմանի կապը՝ Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք, ակտիվ աշխատի: Շատ հետևողական հանդիպումները համաժողովների միջև ընկած ժամանակահատվածում, այս բոլոր կապերը, հարցերը համակարգելու և որոշակի հաղորդագրություններով փորձելու այդ աշխատանքների վրա ազդեցություն գործելը,  գունավորելը, կարծում եմ՝  իրենց դրական ազդեցությունը գործեցին համահայկական լրատվադաշտի ձևավորման և կայացման գործում:
Իհարկե, տարբերությունները, տարբեր դիտակետերը, տարբեր ոճի մեկնաբանությունները հարստացնող են, բայց կա երկրորդ, հիմնական խնդիր, երբ արդեն թեման է որոշում՝ նշանակում է, որ տարբեր շրջանակներից մասնակցողների ընդհանուր համաձայնություն,  ընդհանուր համախոհություն կա: Օրինակ՝ բոլորն էին համաձայն, որ Հայոց պետականությունն իսկապես մեր միասնության և համախմբման առանցքն է, և այս հարցում ընդհանուր առումով որևէ տարաձայնություն չկա:
– Պարո՛ն Գանտահարյան, ցանկացած աշխատանք, հատկապես նման տարողության, ենթադրում է որոշակի բացթողումներ: Որո՞նք են եղել համաժողովի բացթողումները և ի՞նչ է արվել դրանք շտկելու ուղղությամբ:
– Անկախ մանր-մունր բացթողումներից, կազմակեպչական ինչ-ինչ թերացումներից, որոնց ես չէի ցանկանա անդրադառնալ, որովհետև դա առաջնային խնդիր չէ, հիմնականը, ինչը մենք պետք է կարողանանք իրականացնել համաժողովներից հետո՝ գործնական բաժինն է: Այդ գործնական բաժնի համար միասին աշխատելը, համագործակցության ավելի գործնական ուղիների որոնումը, այս բաց համակարգը, ցանցային կառույցը լիարժեք օգտագործելու գործնական եղանակների և ժամանակին  համահունչ մեթոդաբանության որդեգրումը պետք է ավելի կենտրոնացնել՝ աշխատանքի նպատակաուղղվածությունը ապահովելու համար:

Shahan Kantaharian: “Our principle is to select a topic that will consolidate all Armenian media around it”
This fall, Yerevan and Stepanakert will host the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists. Ahead of the forum, Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with chairperson of the Coordinating Council for Pan-Armenian Forums of Journalists and editor-in-chief of Lebanon’s Aztag Daily Shahan Kantaharian.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, how are preparations for the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists going?
Shahan Kantaharian: We are going to be preparing in two directions. First, we will determine the topics, speeches and reports under the title of the forum. This includes precision of details and specification of the drafts of speeches and preparations. We plan on holding some discussions in order to select the right titles and to have the speakers give the right speeches because those speeches will be followed by discussions.
We have experience in doing this since all the previous three forums have been held in the same way.
We have received proposals from members of the Coordinating Council and have clarified some of those proposals. We have tried to engage speakers from different geographical areas and political circles so that everyone participates in the pan-Armenian forum. It is also important to ensure the participation of new people and new media outlets. New media outlets are being created in the newly organizing communities, and they need to be engaged in our activities. Nobody should be left out.
The second part of the preparations (hands-on activities, issues related to venue, stay and transportation) will be up to the Ministry of Diaspora.
The forum will kick off in Yerevan and will continue in Stepanakert. We already have the experience in hosting the forum in Artsakh. We all remember the 5th Pan-Armenian Forum of Journalists.
The 8th Pan-Armenian Forum of Journalists will be quite symbolic in that this year we Armenians are celebrating the 25th anniversary of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic. In terms of ascertaining the field of information and the right fields of ideology and pan-national cooperation, this will be the first forum that is being organized in the year of anniversaries in Armenia and Artsakh.
The Coordinating Council is in a stage of major preparations, and there is a lot of work to do.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, on February 10, the Coordinating Council for Pan-Armenian Forums of Journalists held a session at the RA Ministry of Diaspora. During the session, the members of the Council selected the title for the forum, that is, “Armenian Statehood is the Pivot of Our Unity”. Is this final? What does it imply?
S. K.: Yes, it can be considered final. The title was suggested, and we all agreed. I believe it is standard. This year is a year of anniversaries, and the selected title fits in with the meaning.
The title of the forum itself implies work in a specific direction and on a specific topic. Titles are never selected by chance and are always goal-oriented. The best examples are the titles of the previous forums and the field of cooperation of media outlets that was established and grew during the Pan-Armenian Forum of Journalists and in the period between forums.
Within the scope of the selected title, the activities in the field of information as a field that responds to events, activities and political issues is very important. It contributes to the formation of public opinion within the nation to a certain extent.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, will there be changes and innovations?
S. K.: We will work on making sure the discussions are somewhat active so that there will be more group work. At the same time, we will also try to outline new formats for discussions in order to ensure effectiveness.
The general topics of the forum are clear. The speeches have to be devoted to the topics.
In terms of speeches, efforts need to be made, even if they are long distance. The proposals need to be elaborated. The draft will be prepared, submitted to the Council members and will be finalized.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, if we take into consideration the experience of the previous forums, do the titles and selected topics serve their goal?
S. K.: They definitely do. I must say that the previous topics helped us achieve some progress in specific sectors. For instance, they helped us counterattack our opponents’ misinformation campaigns and activities and be somewhat enterprising and helped us prepare for the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and provide the right coverage. Now, the topic is on statehood as the pivot of our unity.
I believe the selected topics are so resonant for all Armenians that they can help engage Armenians from Armenia, the Diaspora and Artsakh. This is the general principle of our approach, that is, to select a topic that will help consolidate all Armenian media around it.
Let us note that the previous forums helped not only journalists of Armenia, the Diaspora and Artsakh get to know each other, but also helped Armenians in the Diaspora get to know each other because there had not been such a big all-Diasporan event before.
The consolidation in Armenia and the organizing by the Coordinating Council adjunct to the Ministry of Diaspora of ongoing efforts helped Diaspora Armenian media outlets know themselves.
This is a very important issue. The most fundamental, the most effective and the most correct environment is the homeland, which needs to coordinate and even regulate these efforts.
Hayern Aysor: How have the previous seven forums changed all-Armenian media? Which was the greatest achievement?
S. K.: It helped shape a certain kind of independent thinking because whenever we discuss an issue from different angles, it is very important to raise awareness about the problems.
However, one of the most practical examples is that Diaspora Armenian media outlets gained partners in Armenia and Artsakh. Even the correspondents specified the materials and started providing coverage on the spot. Diaspora Armenian presses started presenting the reality in Armenia more objectively. However, unfortunately, Armenian presses aren’t providing that kind of coverage of the events taking place in the Diaspora. But I must say that the Pan-Armenian Forums of Journalists helped revitalize that.
I attach great importance to the Armenia-Artsakh-Diaspora triumvirate and the active efforts between the three. I believe the consistent meetings in between forums, these relations, the coordination of issues and the attempt to have an impact on the activities through certain messages had a positive impact on the formation and development of the field of pan-Armenian field.
Of course, the differences, the various viewpoints and various commentaries are enriching, but there is a second and fundamental problem. When the topic is determined, it means that there is consensus from different circles. For instance, everyone agreed that Armenian statehood is the pivot of our national unity and consolidation, and there is no disagreement on that.
Hayern Aysor: Mr. Kantaharian, any task, especially a task of such capacity implies certain flaws. What have been the flaws of these forums? What has been done to fix them?
S. K.: Not counting the minor flaws and some problems with organization, which I wouldn’t like to touch upon since they are not primary, the main thing that we need to be able to do is take action after the forum. Working together, seeking paths for cooperation and adopting a methodology that will be in line with the times and methods of using this open system and the networks need to be more focused in order to make sure our work is goal-oriented.