Հայաստանի տնտեսությունը գրավիչ է դառնում ամերիկյան ներդրումների համար. դեսպան Միլս
Հայաստանի տնտեսությունը հասել է կայացման ու բարեփոխումների մի մակադակի, որով գրավիչ է դառնում ամերիկյան ներդրումների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է ՀՀում ԱՄՆի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսը դեսպանատան կողմից կազմակերպված օնլայն հարցուպատասխանի ժամանակ` պատասխանելով օգտատերերից մեկի հարցին:
«Նախագահ Օբամայի մեկնաբանություններն արտացոլում են Հայաստանում դեսպանության ու ԱՄՆ կառավարության առաջնահերթությունները, ամերիկյան ներդրումներն ու առևտրի ծավալի մեծացումը: Անցած տարի եղան կարևոր զարգացումներ, այդ թվում, Որոտանի հիդրոկասկադի գործարքը` ամենախոշոր ամերիկյան մեկանգամյա ներդրումը Հայաստանում: Նաև Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև ստորագրվեց Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագիրը: Այն նախատեսված է օգնել երկու երկրների կառավարություններին առևտրի խոչընդոտների երկուստեք վերացման հարցում»,ասել է դեսպանը:
Նրա խոսքով, Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների վերացումը կարող է Հայաստանը դարձնել կարևոր հարթակ ամերիկյան բիզնեսի ընդլայնման համար Իրանի հետ: Ռիչարդ Միլսը նշել է, որ ավելի շատ ներդրումներ ներգրավելու դեսպանատան նպատակը ընթանում է կոռուպցիայի կրճատմանն ուղղված ՀՀ գործընկերների հետ աշխատանքին զուգահեռ: «Հավասար խաղի պայմանների ապահովումը բոլոր բիզնեսների համար` լինեն հայկական, օտարերկրյա, թե ռուսական խիստ կարևոր է: Մենք կարող ենք ներդրումներ ներգրավել՝ օգնելով կրճատել կոռուպցիան ի շահ բոլոր նրանց, ովքեր զբաղվում են բիզնեսով Հայաստանում»,ավելացրել է դեսպանը:
Միացյալ Նահանգներում Հայաստանի նորանշանակ դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը հունվարի 28-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային, ով հանդիպմանը նշել է, որ 2015թ. Հայաստանում ԱՄՆ ներդրումների ծավալի պատմական մակարդակի բարձրացումը միայն սկիզբն է մեծածավալ առևտային ու ներդրումային կապերի, որոնք առանցքային նշանակություն ունեն ինչպես Հայաստանի, տարածաշրջանի համար, այնպես էլ՝ դրանից դուրս:

The Armenian economy has reached a level of development that becomes attractive for American investors. “Armenpress” reports Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Armenia Richard Mills told about this in an online question and answer session.
“President Obama’s comments display the priorities of the embassy in Armenia and the US government in Armenia and the increase of American investments and trade. Important developments took place last year, including the launch of Vorotan Hydro Cascade which was the largest one-off American investment in Armenia. A framework agreement of trade and investments was also signed between Armenia and the United States. It aims to help the government of both countries mutually eliminate trade barriers”, the Ambassador said. In his words, lifting sanctions from Iran can be well used by Armenia as a platform to foster American business with Iran. Richard Mills mentioned that the goal of the embassy to attract more investments goes parallel with the works of cutting corruption in Armenia, which is carried out in collaboration with Armenian partners. “Ensuring parity for all types of businesses, be they Armenian, foreign or Russian, is extremely important. We can attract investments assisting in reducing corruption for the benefit of all those who are engaged in business activities in Armenia”, the Ambassador added.
Newly appointed Armenian Ambassador to the United States Grigor Hovhannisyan delivered his credentials to the US President Barack Obama on January 28, who mentioned at the meeting that the historic rise of American investments in Armenia in 2015 is just the beginning.