Պետդումայում առաջարկել են չեղյալ համարել 1921թ. Թուրքիայի հետ կնքած Մոսկվայի պայմանագիրը
ՌԴ Պետդումայի Կոմունիստական կուսակցության պատգամավորներ Վալերի Ռաշկինն ու Սերգեյ Օբուխովը դիմել են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին եւ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովին՝ առաջարկելով խզել 1921թ. մարտի 16-ին ՌԽՖՍՀ իշխանությունների եւ Թուրքիայի միջեւ կնքված եղբայրության եւ բարեկամության մասին պայմանագիրը, ըստ News.am-ի՝ հայտնում է «Իզվեստիա» պարբերականը։
«Թուրքական ագրեսիայի աճի պարագայում մենք այժմ պետք է իրավաբանորեն մշակենք մեր երկրի եւ նրա դաշնակիցների համար ոչ շահավետ բոլոր ռուս-թուրքական համաձայնությունները։ Անկարան պետք է հասկանա, թե ինչի կարող է վերածվել հակամարտության սրումը»,- ասել է Օբուխովը։
«Սպրավեդլիվայա Ռոսիա» կուսակցության պատգամավոր Օլեգ Պախոլկովի խոսքով՝ Թուրքիան իրոք շատ ծանր պայմաններ է առաջադրել, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղին վերաբերող կետ։ «Սակայն թուրքերին պետք է դաստիարակել։ Այս աշխարհում ոչինչ հավերժ չէ։ Եթե դուք այսօր դավաճան դիրքորոշում եք ընդունել, ուրեմն պայմանագիրը խզելը համարժեք քայլ է։ Այդ հարցում մեզ կաջակցի Հայաստանը»,- ասել է Պախոլկովը։
Թուրքիայի հետ բարեկամության եւ եղբայրության պայմանագրի խզումը դիտարկվել էր եւ նախկինում։ Նացիզմի դեմ տարած հաղթանակից հետո ԽՍՀՄ-ը պահանջում էր Անկարայի հետ նոր համաձայնագիր կնքել, սակայն հրաժարվել էր այդ հավակնություններից Ստալինի մահվանից հետո։
«Երեք անդրկովկասյան հանրապետություններից երկուսը՝ Հայաստանն ու Վրաստանը, չեն ճանաչում պայմանագրի պայմանները։ Պետք է հասկանանք, որ 1921թ. բոլշեւիկների իշխանությունը մազից էր կախված»,- ասել է Օբուխովը։
Նշենք, որ այդ պայմանագրի համաձայն՝ Թուրքիային է անցել Կարսի մարզի մեծ մասը, նախկին Բաթումիի մարզի հարավային հատվածը, Երեւանի նահանգի Սուրմալուի գավառը՝ Արարատ լեռան հետ։

В Госдуме предложили расторгнуть договор о дружбе с Турцией от 1921 года
Депутаты Госдумы от КПРФ Валерий Рашкин и Сергей Обухов обратились к президенту Владимиру Путину и министру иностранных дел Сергею Лаврову с предложением расторгнуть договор о дружбе и братстве, подписанный 16 марта 1921 году правительством РСФСР и властями Турции. Текст обращения есть в распоряжении «�?звестий».
«Сейчас, в условиях нарастания турецкой агрессии, нам следует юридически проработать возможность пересмотра всех невыгодных для нашей страны и ее союзников российско-турецких соглашений. Анкара должна понимать, чем может обернуться для нее эскалация конфликта», – заявил Обухов.
По словам депутата от «Справедливой России» Олега Пахолкова, в договоре Турция и правда выдвинула «очень тяжелые условия», включая пункт о создании Нагорного Карабаха. «Но турок надо воспитывать, все в этом мире не вечно под луной. �? если вы сегодня начинаете вставать на предательскую позицию, то вопрос о денонсации договора является нормальной мерой. �? в этом вопросе нас поддержит Армения», – отметил Пахолков.
При этом он подчеркнул, что даже если разрыв договора не будет иметь большой юридической силы, все равно необходимо обозначить «наши территориальные претензии о том, что мы не согласны, – это правильно».
Вопрос о пересмотре договора о дружбе с Турцией рассматривался и ранее. После разгрома нацизма Советский Союз настаивал на заключении нового соглашения с Анкарой, но отказался от претензий после смерти Сталина.
«Двое из трех закавказских республик – Грузия и Армения – не признают условия договора. Надо понимать, что в 1921 году власть большевиков еще буквально висела на волоске. Продолжалась иностранная интервенция, Гражданская война», – подчеркнул Обухов.
Согласно заключенному договору в состав Турции отошли бывшая Карсская область и южная часть бывшей Батумской области, а также бывший Сурмалинский уезд Эриванской губернии с горой Арарат.
Отношения РФ и Турции значительно охладились после инцидента с российским бомбардировщиком Су-24, сбитым турецкими ВВС в районе сирийско-турецкой границы. Анкара настаивает, что самолет России нарушил воздушное пространство Турции. Москва уверяет, что Су-24 был сбит на территории Сирии. На атаку турецких ВВС российское руководство ответило прекращением сотрудничества с Турцией сразу в нескольких сферах.