Սիրիական հակամարտության կարգավորման Ժնեւի բանակցությունները դադարեցվել են մինչեւ փետրվարի 25-ը
Սիրիական հակամարտության կարգավորման Ժնեւի բանակցությունները դադարեցվել են մինչեւ փետրվարի 25-ը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով ՄԱԿ-ի՝ Սիրիայի խնդրով հատուկ պատվիրակ Ստաֆան դե Միստուրային:
Դե Միստուրան նշել է, որ բանակցությունների կասեցման պատճառ է դարձել այն, որ կողմերն իրենց ուշադրությունը կենտրոնացրել էին ընթացակարգային հարցերի քննարկման, այլ ոչ թե Սիրիայի ժողովրդի հումանիտար խնդիրների լուծման վրա: Ընդսմին դե Միստուրան ժխտել է այն ենթադրությունը, որ բարդությունները կարող էին պայմանավորված լինել Սիրիայում շարունակվող ռազմական գործողություններով:
«Այդ հարցերը չէին քննարկվում»,- նշել է նա: Ինչպես ասել է դե Միստուրան, բանակցությունների մասնակիցներին անհրաժեշտ է մեծ աշխատանք կատարել: «Նախապատրաստական բանակցությունների առաջին շաբաթից հետո դեռեւս շատ աշխատանք է մնացել, որն անհրաժեշտ է անել, ոչ միայն մեր կողմից, այլեւ շահագրգիռ կողմերի»,- հայտարարել է դիվանագետը:
Ինչպես հաղորդել է Reuters գործակալությունը, Սիրիայի կառավարության պատվիրակության ղեկավար Բաշար Ջաֆարին նշել է, որ բանակցությունները կասեցվել են դրանք լքելու ընդդիմության մտադրության պատճառով: Նման ցուցում, ինչպես պնդում է Ջաֆարին, նրանց տվել են Սաուդյան Արաբիայի, Քատարի եւ Թուրքիայի իշխանությունները:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/39dc154bbf8bd5fb5c0b21467dd19.jpg)
The Geneva negotiations over settlement of the Syrian conflict have been suspended until February 25, 2016, reports RIA Novosti, citing UN Special Delegate for Syria Stafan de Misturay, according to “Armenpress”.
De Mistura mentioned that the reason why the negotiations were suspended was because the parties were focused on discussing procedural issues, not the solution to the humanitarian problems of the Syrian people. In the meantime, de Mistura denied the assumption that the complications could have been linked to the ongoing military operations in Syria.
“Those issues weren’t discussed,” he mentioned. As de Mistura said, the participants of the negotiations need to make a lot of effort. “After the first week of preparations for the negotiations, there is still a lot of work that needs to be done not only on our part, but also on the part of the interested parties,” the diplomat declared.
As reports Reuters, head of the Syrian governmental delegation Bashar Jaafari has noted that the negotiations were suspended because of the opposition’s intention to stop participating in them. Jaafari claims that the authorities of Saudi Arabia, Qatar and Turkey had instructed them to do that.