«Բարեւ Հայաստան». սիրիահայ Գրիգորը Երեւանում գտավ երկրորդ կյանք ու ապրելու իմաստ
Առաջինը, որ Չաթալբաշյանների ընտանիքը հայտնաբերեց Երեւանում այն էր, որ այստեղ չեն քնում արկերի դղրդյունի տակ եւ երեկոյան չեն սարսափում մտքից, որ առավոտյան գուցե չզարթնեն: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում, Գրիգորը պատմում է, որ սկզբում տան լռությունն անսովոր էր. վերջին երեք տարիներին արկերի պայթյուններն ու մարդկանց աղաղակները, ընդհանուր լարվածությունն այնքան սովորական էր դարձել, որ երեւանյան հանգստությունը տարօրինակ էր թվում: Այս ընթացքում արդեն սովորել են երեւանյան հանգստությանը. տանն ամենամեծ աղմուկը բարձրացնում է ընտանիքի գլխավորը` Սելան, ով ծնվել է Երեւանում եւ այդ կերպ երկրորդ կյանք ու ապրելու իմաստ տվել ծնողներին ու երկու պապիկներին: «Երեւանում իմացանք, որ կինս հղի է: Դա այսքան դժբախտություններից ու կորուստներից հետո մեզ ապրելու իմաստ տվեց: Աստծո կարգադրությունն էր››,- ասում է Գրիգորն ու հավելում, որ դստեր անվան ընտրության հարցում երկար չեն մտածել ու ընտրել են աստվածաշնչյան անվանում: «Սուրբ գրքում այս անունը շատ հաճախ է հիշատակվում` նշանակում է «աստծո ներկայացուցիչը»: Եվ մենք որոշեցինք, որ մեր դուստրն աստծո ներկայացուցիչն է մեր տանը»- ասում է Գրիգորը:
Արդեն քսան տարի վարսավիրությամբ զբաղվող Գրիգորը Երեւանում էլ գումար վաստակում է մկրատի ու սանրի օգնությամբ: Շաբաթական 10-12 պատվեր է ստանում. հենց հաճախորդների տանն էլ աշխատում է. ասում է պայմաններն այդքան էլ էական չեն, իսկական պրոֆեսիոնալի համար ամենակարեւորը վարժ ձեռքը, աչքն ու ճաշակն է: Իրեն հաճախորդները սիրում են ոչ միայն թվարկված երեք հատկանիշներն ունենալու համար, այլ որովհետեւ միշտ կարողանում է հաճախորդի հետ համաձայնության գալ: Գրիգորի խոսքերով` Երեւանում հաճույքով է աշխատում: Իհարկե, ի տարբերություն Հալեպի, այստեղ պատվերներն էականորեն քիչ են, վարձատրությունն էլ նույնը չէ, բայց այստեղի կանայք ավելի ճաշակով եւ նորաձեւ են: «Արաբ կանայք այլ ճաշակ ունենք: Նրանց մոտ գերիշխում է արեւելյան ոճը: Բոլորը նույն սանրվածքն են ընտրում: Հայ կանայք այլ են: Նրանք ավելի եվրոպական պահանջներ ունեն, եվրոպական ճաշակ, սանրվածքների ընտրության մեջ էլ տարբեր են, նույնատիպ կտրվածքներ չեն ընտրում եւ միշտ ցանկանում են լինել յուրահատուկ»,- ասում է Գրիգորն ու հավելում իրեն միշտ հաճելի է կանանց գեղեցկություն եւ ժպիտ պարգեւելը: «Ամեն անգամ, երբ աշխատանքս ավարտում եմ, նայում եմ պատվիրատուի դեմքին: Եթե նա ժպտում է` նշանակում է գործս անթերի եմ կատարել: Նեղվում եմ, երբ հաճախորդը դժգոհ է լինում»,- ասում է նա: Պրոֆեսիոնալ վարսավիրների հարցում Գրիգորը սեռական խտրականություն է դնում: Նա հավաստիացնում է, որ աշխարհի լավագույն վարսավիրները տղամարդիկ են. պատճառը, ոչ ավել, ոչ պակաս, կանացի խանդի եւ նախանձի բացակայությունն է: Գրիգորը հավաստիացնում է, որ այս «ճշմարտությանն» ինքը ականատես է եղել աշխատանքի քսանամյա պրակտիկայի ընթացքում: «Տղամարդ վարսավիրները ցանկանում են, որ կանաք ավելի գեղեցիկ, ավելի խնամված լինեն: Տղամարդ վարսավիրն ամեն ջանք գործադրում է, որ կնոջ սանրվածքը գեղեցիկ լինի, կտրվածքը` յուրահատուկ: Կանանց մոտ միշտ էլ այդ նախանձը կա. հաճախ մասնագիտականը խառնվում է կանացի զգացմունքների հետ եւ չեն ցանկանում, որ հաճախորդ կինն իրենցից գեղեցիկ լինի»,- ասում է նա: Գրիգորն ու Դալարը խոստովանում են, որ այժմ իրենց կյանքի գլխավոր նպատակը փոքրիկ Սելային գեղեցիկ եւ ապահով մանկություն ապահովելն է: Նրանց գնահատմամբ, այստեղ երեխայի խնամքի առումով արտոնություններն ավելի շատ են, բուժօգնության մակարդակն էլ բարձր է: Հիմա գլխավոր խնդիրը շատ գումար վաստակելն է, որ փոքրիկը որեւէ կարիք չունենա:
Թեպետ Հալեպը կարոտում են, բայց վերադարձի մասին չեն մտածում: Գրիգորն ասում է, որ Հալեպ կվերադառնա պատերազմի ավարտից հետո, որպեսզի տուն այցելի, վաճառի եւ վերադառնա Երեւան: Ըստ նրա, վերադարձի պատճառները երկուսն են. Երեւանում անվտանգ է եւ ապահով, բացի այդ դստեր ծննդականում նշված է` ՀՀ քաղաքացի:

«Здравствуй, Армения»: сирийский армянин Григор обрел в Ереване вторую жизнь и смысл жизни
Первое, что обнаружила в Ереване семья Чаталбашянов, было то, что здесь не спят под грохот снарядов, и вечером не ужасаются от мысли, что утром, возможно, и не проснешься. В беседе с «Арменпресс» Григор рассказывает, что поначалу тишина в доме была непривычна: последние три года разрывы снарядов и крики людей, общая напряженность стали настолько обыденными, что вечерняя тишина казалась непривычной. За это время уже привыкли к спокойной обстановке Еревана, дома больше всего шумит «глава семьи» – Села, родившаяся уже здесь и тем самым подарила вторую жизнь и смысл жизни родителям и двум дедушкам. «В Ереване узнали, что жена беременна. После стольких несчастий и потерь это внесло смысл в нашу жизнь. Божья воля», – говорит Григор, и добавляет, что по поводу имени дочери много размышлять не пришлось – избрали библейское имя. «В Священном писании это имя часто упоминается, оно означает – «посланник Бога». �? мы решили, что наша дочь станет Божьим посланником в нашем доме», – говорит Григор.
Уже двадцать лет занимающийся парикмахерским ремеслом Григор и в Ереване продолжает зарабатывать деньги с помощью гребешка и ножниц. В неделю получает 10-12 заказов, работает у клиентов на дому, говорит: условия не столь существенны, для настоящего профессионала самое главное – умелые руки, глаза и художественный вкус. Клиенты любят его не только за три перечисленных качества, но и потому, что ему всегда удается придти к соглашению с клиентом. По словам Григора, в Ереване работается с удовольствием: конечно, в отличие от Алеппо здесь заказов существенно меньше, да и оплата не та, но здешние женщины обладают большим вкусом, склонны к моде. «У арабских женщин иной вкус, у них преобладает восточный стиль. Все выбирают одну и ту же прическу. Армянские женщины иные. У них более европейские запросы, вкусы, да и в выборе причесок различны, всегда стремятся быть особенными», – говорит Григор, и добавляет, что ему всегда приятно дарить женщинам красоту, улыбки.
«Каждый раз, завершая работу, смотрю на лицо клиентки – если она улыбается, значит, работу выполнил безупречно. Становится неуютно, если клиентка остается недовольна», – говорит он. В вопросе профессиональных парикмахеров Григор придерживается половой дискриминации. Заверяет, что лучшие парикмахеры в мире – мужчины, и причина, ни более, ни менее, в отсутствии женской ревности и зависти. Григор уверяет, что этой «истине» он сам был очевидцем в течение двадцатилетней практики.
«Мужчины-парикмахеры стремятся к тому, чтобы женщина была красивой и ухоженной, и прилагают к этому любые усилия. У женщин эта зависть есть всегда: зачастую женские эмоции примешиваются к профессиональным, не хотят, чтобы клиентка была красивее их», – говорит он.
Григор и Далар признаются, что главная цель их жизни ныне – обеспечить красивое и обеспеченное детство крохотной Селе. По их оценке, в плане ухода за ребенком льгот здесь больше, и уровень медицинской помощи выше. Ныне главная задача – зарабатывать побольше денег, чтобы малышка ни в чем не нуждалась.
Хотя и скучают об Алеппо, но о возвращении не думают. Григор говорит, что поедет в Алеппо, когда закончится война, чтобы продать дом и вернуться в Ереван. По его словам, причин две: в Ереване надежно и безопасно, и кроме того, в метрике дочери вписано – гражданка РА.