Տիգրան Մանսուրյանի 77-ամյակին. 20 միտք մեր ժամանակների մաեստրոյից
Այսօր հանրահայտ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը դառնում է 77 տարեկան։ Այդ կապակցությամբ NEWS.am-ը ներկայացնում է մեջբերումներ մաեստրոյի՝ մեր կարծիքով ամենահայտնի 20 մտքերից, մաեստրո, առանց որի հնարավոր չէ պատկերացնել ժամանակակից հայկական երաժշտությունը։
Երաժշտության մեջ մտնելը ինձ համար սուրբ տաճար մտնել է՝ անկախ նրանից այդ պահին ունկնդիր եմ, թե հորինող կամ կատարող։
Դաշնամուրի առաջ ես երբեւէ չեմ նստել հողաթափերով. եթե նստած եմ, ուրեմն հավաք եմ մինչեւ վերջ, կոշիկներիս կապիչներն էլ ամուր կապված են։ Այսպես է սկսվում իմ օրը։
Գործը գրելու ընթացքում գալիս է մի պահ, երբ աչքդ ընկնում է սեւագրությունների խրձին. Աստվա՜ծ իմ, այս ինչքա՛ն սեւացրած նոտայի թուղթ է գոյացել… ու դեռ ինչքան պիտի մեծանա այս խուրձը՝ մինչեւ գործը ավարտվի։
Ես նոտայի թուղթ երբեք չեմ պատռում։ Խուսափում եմ որեւէ մեկին նոտայի մաքուր թուղթ տալ։ Սեւագիր էջ էլ որեւէ մեկին չեմ տալիս։ Չավարտված գործի նոտաները տնից դուրս հանելը ինձ համար վատ նշան է։
Մարդիկ կան, որոնք պատանի հասակում ծերուկ են եւ ծերուկ հասակում պատանի: Այդ երկու բեւեռները ես մշտապես ինձ հետ ունեմ: Անգամ երիտասարդ տարիներին իմ մեջ ունեցել եմ ծերուկին, խոհուն մարդուն:
Ես Հայաստանի հողի ամեն թիզին սիրահարված եմ` լինի դա Լոռի, Շիրակ, Արարատյան դաշտ, Զանգեզուր, ամենուրեք: Ես մի օր գնում էի Գորիս եւ երբ ճանապարհին իջանք մեքենայից, դաշտ մտա, դաշտի եզրին մի շատ գեղեցիկ ծաղիկ կար: Երկար մտածեցի` պոկեմ, վերցնեմ-չվերցնեմ, վերջը թողեցի եւ երջանիկ եմ, որ այդ ծաղիկն այնտեղ եմ թողել եւ միտքս դեռ իր հետ է:
Առանց առաքելության չկա տաղանդ։ Եթե մարդը արվեստ է եկել առանց ներքին ծրագրի, դա տաղանդ չէ։ Ուղղակի լինում են հմուտ մարդիկ, որոնք կարող են ձեւացնել։
Հայի համար երաժշտությունը ապաշխարանքի ձեւ է։ Մի անգամ Փարիզում ես հանդիպեցի 90-ամյա մի կնոջ։ Նա պատմեց, թե ինչպես է Կոմիտասը հյուր գնացել իրենց, երբ ինքն ու քույրը դեռ երիտասարդ էին։ Կոստանտնուպոլսում նրանց տանը երաժշտական գործիք կար, եւ իրենք Կոմիտասին խնդրեցին երգել։ Նա հայկական ժողովրդական երգ կատարեց՝ ինքն իրեն նվագակցելով։ Քույրերը եվրոպական երաժշտություն էին սովորում եւ խնդրեցին իրենց համար եվրոպական մի բան երգել։ Կոմիտասը Շուբերտ երգեց։ Պատուհանը բաց էր, եւ մինչ նա երգում էր, փողոցում մարդիկ էին հավաքվել, որոնք հետո բարձր ծափահարեցին։ Այդ պատմությամբ իմ զրուցակիցը ուզում էր ասել, թե որքան լավ է Կոմիտասը Շուբերտ կատարել։ Իսկ ինձ հետաքրքրում էր, թե ինչպես է նա ցածր, իր ներսում երգել մեր երգը. չէ՞ որ Կոմիտասը լավ ձայն ուներ։ Բայց մարդիկ պատուհանի տակ չէին հավաքվել։ Ինչու՞։ Որովհետեւ մեր երգը ցածր է երգվում։ Մեր երաժշտությունը ներսում է երգվում։ Այդպիսին է նրա էությունը։ Այդ պատճառով ես երաժշտությունը բաժանում եմ ներսում կատարվող եւ արտաքին աշխարհին ուղղված երաժշտության։ Ես շատ եմ գնահատում երաժշտությունը, որն ուղղված է ներս։
Մտնելով Քյոլնի մայր տաճար՝ ես տեղումս քարանում եմ։ Նման հսկայական տարածությունից համրանում ես, չգիտես՝ ուր գնալ։ Իսկ Էջմիածնում խուցային տարածք է։ Մեր ցանկացած եկեղեցի միայն մեկ մարդու համար է։ Հենց որ ներս ես մտնում, դու տանն ես։ Մյուսը կողքիդ կկանգնի եւ նույնպես իրեն տանը կզգա։ Իսկ հսկակայան տաճարները բոլորովին այլ բան են։ Այնտեղ մարդկանց բազմությունը տաճարայնություն է ձեւավորում։
Մինչ օրես ես եկեղեցում տեսնում եմ խորհրդային կամ նախկին խորհրդային հայի եւ սփյուռքահայի տարբերությունը։ Երբ սփյուռքահայը եկեղեցի է մտնում, նա, որպես կանոն, երգում է։ Դա կենդանի ավանդույթ է։ Այստեղ մենք դա չենք պահպանել, չգիտենք, ինչ եւ ինչպես երգել եկեղեցում։ Կապը խզվել է։
Մեզ մոտ՝ Հայաստանում, երաժիշտը երաժշտություն է սովորում Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայում եւ եկեղեցական շարականներ չգիտի, իսկ Լիբանանում դա գիտի անգամ կոշկակարը։
Ես չեմ հավատում դասախոսական գործունեությանը։ Ես ինքնուս եմ։ Իհարկե ես հիանալի դասախոսներ եմ ունեցել, բայց ես չեմ սիրում դասավանդել։ Թող ամեն մեկն իր խաչը տանի։ Դա իմ խաչը չէ։
Երբեմն մտածում եմ՝ ես ի՛մ կյանքը չեմ ապրել, այլ եղել եմ ենթական այն հրամանի, ի վերուստ տրված այն հանձնարարականի, որն ինձ ստիպել է (եւ առ այսօր ստիպում է) անցնել այս ամբողջի միջով։
Գոյություն ունի իրերի աշխարհ, որոնք քո կյանքի մասն են կազմում։ Եթե սովորես նկատել դրանք, ապա կտեսնես դրանց վրա կյանքի, մարդկային գեղեցկության, մանկության հետքեր։ Եթե ամենակեղտոտ բակի անկյունում երկու-երեք երեխա է խաղում, այդ մի քանի մետրը զարմանահրաշ տարածք են դառնում՝ դրախտից էլ մաքուր։ Ահա Փարաջանովը ամեն կեղտի մեջ գեղեցկության հետքեր էր տեսնում։ Այդ տեսլականը կա նրա ֆիլմերի բոլոր կադրերում։
Տիգրան Մանսուրյանը, նրա քույրը՝ օպերային երգչուհի Արաքս Մանսուրյանն ու ռեժիսոր Սերգեյ Փարաջանովը
Գոյություն ունի ճիշտ սնվելու մասին չինական ուսմունք։ Դրա առաջին կետն ասում է. «Սնվելու համար օգտակար է ամեն բան, ինչ աճում է այն հողում, որտեղ դու ծնվել ես»։ Նույնը կարելի է ասել լեզվի մասին։ Խոսքն անխոս կապված է ուղղի հետ։ Հազարամյակներ շարունակ քո նախնիների ուղեղը եւ նրանց լեզուն հարմարվել են իրար։ Լավ է, երբ քո խոսքը համապատասխանում է քո ուղեղի ծալքերին։ Վատ է, երբ դու «փակում» ես քո ծալքերը եւ խոսում ես ուրիշ լեզվով։ Ես ուրիշ լեզուներով չխոսելու կոչ չեմ անում։ Դու պարտավոր ես իմանալ քո մայրենի լեզուն, որի նկատմամբ դու գենետիկ հակում ունես։ Չէ՞ որ այն ոչ միայն հաղորդակցման միջոց է։ Լեզուն քեզ դարձնում է այն, ինչ դու կաս, եւ միայն այդժամ դու հետաքրքիր ես դառնում մյուսներին։ Երբ ես խոսում եմ իմ հայկական ծագման մասին, դա ազգայնականություն չէ։ Այդ գիտակցությանը պետք է հասնել հասուն տարիքում, որպեսզի հենվես սեփական ճշմարտության վրա, ներկայանաս այն, ինչ դու կաս։ Իմ շահերից է բխում աշխարհին ներկայանալ որպես հայ՝ այն հարստությամբ եւ ժառանգությամբ, որն ունի իմ ազգը։
Որպես երաժիշտ, կոմպոզիտոր՝ ես երբեմն բառերով աշխատելու կարիք եմ զգում, իսկ երբեմն՝ հակառակը. չեմ կարողանում դրանց հետ աշախտել։ Ցանկանում ես ստեղծագործություն գրել դաշնամուրի համար, խմբի համար, համերգ հորինել։ Բառը քեզ համար փակ է։ Հետո նորից բացվում է։ Դու պետք է անկեղծ լինես, բխես քո ներքին վիճակից, այլ ոչ թե ապագայի ստեղծագործ պլաններից։ Ինչի՞ համար ես դու հիմա հասուն՝ երգելու՞, թե՞ գործիքային ստեղծագործության։
Տիգրան Մանսուրյանը, մեցցո-սոպրանո Մարիամ Սարգսյանը, դաշնակահար եւ կոմպոզիտոր Արթուր Ավանեսովը
Ինչ-որ պահի ես հանդիպեցի ԵՍՄ գերմանական ընկերության ղեկավարության հետ։ Ես նրանց պատմեցի Կոմիտասի, նրա պատմության եւ կյանքի մասին, թե ինչ է նա արել հայկական երաժշտության համար։ Նվագեցի դաշնամուրի վրա, ինչ-որ բան երգեցի, բացատրեցի։ Դա մեծ տպավորություն թողեց։ Երբ դու նոր աշխարհ ես մտնում, որտեղ քեզ չեն ճանաչում, շատ կարեւոր է գնալ քո մեծերի հետ. ահա իմ հայրը, ահա իմ պապը։ Այսպիսի անցյալ ենք ունեցել, այսպիսի սովորույթներ։ Եթե դու մարդկանց ներկայանաս այդպես՝ քո արմատներով, քո հիշատակով, հարստությամբ, մի բան է եւ բոլորին այլ բան է, երբ դու գալիս ես եւ ասում՝ ահա ես եմ, նման երաժշտություն եմ գրում։ Շատ լավ, բայց ի՞նչ երաժշտություն է դա, ու՞ր տանենք այն։ Ճիշտ է, այսօր աշխարհում հայկական երաժշտության մասին որոշակի պատկերացում ունեն։ Բայց դա առաջին հերթին հիմնված է Արամ Խաչատրյանի խորհրդային երաժշտության վրա։ ՄԵր հոգեւոր երաժշտության մասին գրեթե չգիտեն։ Կոմիտասի դեպքում թե՛ աշխարհիկ, թե՛հոգեւոր երաժշտության մասին պատկերացումներն ավելի ամբողջական են։ Այսինքն՝ ես ներկայացրել եմ ոչ այնքան ինձ, որքան Կոմիտասին՝ որպես իմ հոր։ Նախքան ինձ ճանաչելը նրանք պետք է իմանան Կոմիտասի մասին։ Այդ երեկոն շատ մեծ դեր է խաղացել։ Հետո, լսելով իմ մի քանի աշխատանքները, նրանք արդեն ճիշտ հասկացան այդ երաժշտության յուրօրինակությունը, որը տարբերվում է աշխարհում մնացած երաժշտությունից։ Նրանք դրանում տեսան ոչ միայն ինձ՝ հեղինակին։ Երբ դու ներկայացնում ես դարերի ընթացքում հասունացած հավաքական գիտակցության արդարացիությունը, ճշմարտությունը, դա յուրահատուկ իմաստ եւ հնչեղություն է ստանում։ Եվ այդ ժամանակ դու դառնում ես ճանաչելի, եւ քեզ ընդունում են։
Ինձ համար զզվելի է երաժշտությունը, որը այլասերում է եւ դրա հաշվին շուկայում լավ է վաճառվում։ Այն հիմնված է ցածր բնազդների բորբոքման վրա եւ մանիպուլյացիայի է ենթարկում երիտասարդների բնազդները։ Երաժշտության այդ կողմն ինձ համար ամենազզվելին է։ Նման երաժշտություն ստեղծող մարդիկ անկասկած գիտեն, թե ինչ են անում։
Ես մի օր հասկացա, որ իմ կյանքն ազնվական մարդու կյանքի է նման: Ազնվականն է միայն կյանքն իբրեւ հաճույք ապրում: Ես շնորհակալ եմ Աստծուց ամեն օրվա համար` եւ այն ուրախությունների, որ ինձ համար պատրաստել էր, եւ մեծ տառապանքների համար: Բոլորի համար եմ շնորհակալ:

К 77-летию Тиграна Мансуряна։ 20 цитат маэстро нашего времени
Сегодня известному композитору Тиграну Мансуряну исполняется 77 лет. По этому поводу Новости Армении –NEWS.am представляет подборку 20 наиболее интересных, на наш взгляд, высказываний маэстро – человека, без которого невозможно представить современную армянскую музыку.
Вхождение в музыку для меня подобно вхождению в собор, вне зависимости от того, кто я в этот момент – слушатель, создатель или исполнитель.
Я никогда не садился за пианино в тапочках. Если я сижу за ним, значит, я до конца собран, даже шнурки туго завязаны. Так начинается мой день.
Во время работы наступает момент, когда мой взгляд падает на стопку черновиков. Боже, какое количество исписанных нотных листов…и сколько еще будет исписано, прежде чем произведение будет закончено.
Я никогда не рву нотную бумагу. �?збегаю давать кому-либо в руки как чистый нотный лист, так и черновик. Выносить из дома незаконченное произведение – плохая для меня примета.
Есть люди, которые в молодости являются стариками, а в старости остаются молодыми. Эти два полюса всегда присутствуют во мне. Даже в молодости я носил в себе черты старика.
Я влюблен в каждую пядь нашей земли, будь то Лори, Ширак, Араратская долина, Зангезур… Я как-то поехал в Горис, по дороге вышел из машины, вошел в поле и увидел очень красивый цветок. Долго думал: сорвать – не сорвать, в итоге решил не трогать, и сегодня я счастлив тем, что оставил его на месте. Мои мысли все еще с ним.
Без миссии таланта нет. Если человек пришел в искусство без внутренней программы, это не талант. Просто бывают умелые люди, которые могут притворяться.
Музыка для армянина есть форма исповеди. Однажды в Париже я встретился с 90-летней женщиной. Она рассказала, как Комитас приходил к ним в гости, когда они с сестрой были совсем еще юными. У них дома, в Константинополе, был инструмент, и они попросили Комитаса спеть. Он исполнил народную армянскую песню, аккомпанируя сам себе. Сестры учились европейской музыке и попросили спеть для них что-нибудь европейское. Комитас спел Шуберта. Окно было открыто, и, пока он пел, на улице собрались люди, которые затем громко аплодировали. Этой историей моя собеседница хотела сказать мне, как хорошо Комитас исполнил Шуберта. А меня заинтересовало, как тихо, внутрь себя, спел он нашу песню – ведь у него был хороший голос. Но люди не столпились у окна. Почему? Потому что наша песня поется тихо. Наша музыка – пение внутрь. Такова ее природа. Поэтому я делю музыку на ту, что поется внутрь и на ту, что обращена на внешний мир. Я очень ценю музыку, направленную внутрь.
Попадая в Кельнский собор, я застываю на месте. Немеешь от этого огромного пространства, не знаешь, куда идти. А в Эчмиадзине – такая камерность. Любая наша церковь только для одного человека. Как войдешь – ты у себя. Другой будет стоять рядом – он тоже у себя. Огромные соборы – нечто другое. Там множество людей составляют соборность.
По сей день я вижу отличие советского или бывшего советского армянина в церкви и человека из спюрка в церкви. Когда человек из диаспоры входит в церковь, он, как правило, поет. Это живая традиция. Здесь мы ее не сохранили, не знаем, что и как петь в церкви. Связь разорвана.
У нас в Армении музыкант учится музыке в консерватории имени Комитаса и не знает церковных песнопений, а в Ливане их знает сапожник.
Я не верю в преподавательскую деятельность. Я – самоучка. Конечно, у меня были прекрасные педагоги, но сам я не люблю преподавать. Пусть каждый несет свой крест. Это не мой крест.
�?ногда я думаю, что я жил не своей жизнью, а подчинялся тому приказу, тому поручению, данному свыше, которое заставило меня и до сих пор заставляет проходить через все это.
Существует мир вещей, которые входят в твою жизнь. Если научишься приглядываться к ним, то увидишь на них следы жизни, человеческой красоты, детства. Если в углу самого грязного двора устроят игру трое детей, эти несколько метров становятся удивительным пространством, частицей рая. Вот Параджанов видел следы красоты в любой грязи. Такое видение присутствует во всех кадрах его фильмов.
Тигран Мансурян, его сестра – оперная певица Аракс Мансурян и режиссер Сергей Параджанов
Существует китайское учение о правильном питании. Первый пункт этого учения говорит: для питания полезно все то, что произрастает на земле, на которой ты родился. То же самое можно сказать о языке. Речь, безусловно, связана с мозгом. За тысячелетия мозг твоих предков и их язык пришли в соответствие друг с другом. Хорошо, если твоя речь соответствует «складкам» или извилинам твоего мозга. Хуже, если ты «закрываешь» свои «складки» и говоришь на другом языке. Я не призываю не говорить на других языках, речь о другом. Ты обязан знать свой родной язык, к которому ты генетически предрасположен. Ведь он не просто средство коммуникации. Язык делает тебя самим собой — только тогда ты интересен другим. Когда я говорю о своей армянской принадлежности, это не национализм. Надо достичь такого понимания и зрелости, чтобы опираться на собственные истины, предстать тем, кем ты являешься. В моих интересах — предстать перед миром армянином, со всем тем богатством и наследием, которым обладает мой народ.
Как музыкант, композитор я иногда испытываю потребность работать со словами, а иногда, наоборот, — не могу с ним работать. Хочется написать произведение для фортепиано, для группы инструментов, сочинить концерт. Слово для тебя закрыто. Потом опять открывается. Ты должен быть искренним, исходить из своего внутреннего состояния, а не из творческих планов на будущее. Для чего ты сейчас созрел — для пения или для инструментального произведения?
Тигран Мансурян, меццо-сопрано Мариам Саркисян, пианист и композитор Артур Аванесов
Как-то я встретился с руководством немецкой фирмы ECM. Я рассказал им о Комитасе — историю его жизни, что он сделал для армянской музыки. Сыграл на фортепиано, что-то спел, что-то объяснил. Это произвело большое впечатление. Когда ты входишь в новый мир, где тебя не знают, очень важно прийти со своими старшими: вот мой отец, вот мой дед. Такое у нас было прошлое, такие обычаи. Если ты так предстаешь перед людьми — со своими корнями, своей памятью, своим богатством — это одно дело. Другое, если приходишь и говоришь — вот я, я пишу такую музыку. Очень хорошо — но какого рода эта музыка, куда ее отнести? Это правда, что сегодня в мире есть определенное представление об армянской музыке. Но оно основано в первую очередь на светской музыке Арама Хачатуряна. Нашу духовную музыку практически не знают.
В случае Комитаса представление как светской, так и духовной музыки является гораздо более целостным. То есть я представил не столько себя, сколько Комитаса, как своего отца. Они должны были узнать о нем, прежде чем узнать обо мне. Этот вечер сыграл очень большую роль. Потом, прослушав несколько моих работ, они уже правильно поняли своеобразие этой музыки, отличной от всего остального в мире. Они увидели в ней не только меня, автора. Когда ты представляешь справедливость коллективного сознания, истину, вызревшую в течение многих веков, это приобретает особый смысл и звучание. �? тогда ты становишься узнаваемым, тебя признают.
Мне отвратительна музыка, которая развращает и благодаря этому хорошо продается на рынке. Она основана на возбуждении низменных инстинктов, манипулирует инстинктами молодых людей — эта сторона музыки для меня самая отвратительная. Люди, создающие подобную музыку, несомненно, знают, что делают.
Однажды я понял, что моя жизнь похожа на жизнь аристократов: только аристократы воспринимают жизнь как удовольствие. Я благодарен Господу за каждый прожитый день: и за радости, которые он мне уготовил, и за страдания. Я благодарен за все.