ԵԽԽՎ-ի նախագահ է ընտրվել ադրբեջանամետ Պեդրո Ագրամունտը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի՝ ԵԽԽՎ-ի նախագահ է ընտրվել իսպանացի պատգամավոր Պեդրո Ագրամունտը, tert.am-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է pravda.com.ua-ն։
Ագրամունտի թեկնածությունն առաջարկվել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության կուսակցական քվոտայով։ Այլ թեկնածություններ չեն առաջադրվել։
Վեհաժողովի անդամներից ոչ մեկ չի հակաճառել նրա ընտրվելու դեմ, ինչի պատճառով ձևական քվեարկություն տեղի չի ունեցել:
Ագրամունտն Իսպանիայի սենատի անդամ է՝ Վալենսիայից: Քաղաքական գործիչը հայտնի է Ուկրաինայի օգտին իր հայտարարություններով, նա նաև Ղրիմի անեքսիայի խիստ քննադատ է:
Միևնույն ժամանակ, ինչպես գրում է կայքը, որոշ մարդիկ նրա ընտրությունը վիճելի են անվանում, քանի որ նրա անունը հնչել է Ադրբեջանի կողմից ԵԽԽՎ-ի անդամներին կաշառելու վերաբերյալ լրագրողական հետաքննություններում։

Председателем ПАСЕ избран Педро Аграмунт, известный своими проазербайджанскими убеждениями
Председателем Парламентской Ассамблеи Совета Европы – ПАСЕ избран депутат от �?спании Педро Аграмунт, сообщает tert.am со ссылкой на pravda.com.ua.
Кандидатура Аграмунта была предложена по партийной квоте Европейской народной партии. Друкгих кандидатур не было выдвинуто.
Ни один из членов Ассамблеи не возражал против его избрания, вследствие чего формальное голосование не состоялось.
Аграмунд является членом Сената �?спании от Валенсии, известен своими заявлениями в пользу Украины, а также резкой критикой аннексии Крыма.
В то же время, как пишет сайт, некоторые считают его избрание спорным, поскольку его имя было озвучено в журналистских расследованиях о подкупе членов ПАСЕ Азербайджаном.