ԵԽԽՎ­-ում հակահայ օրինագծերին կողմ քվեարկելը կլինի ոչ ճիշտ դիրքորոշում բարեկամ Հայաստանի նկատմամբ
Ֆրանսիայի կառավարությունը Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ֆրանսիացի պատգամավորներին ներկայացրել է ԵԽԽՎ-­ում հակահայկական երկու օրինագծերի հետ կապված իր դիրքորոշումը` նշելով, որ դրանց կողմ քվեարկելու որոշումը կլինի որդեգրած ոչ ճիշտ դիրքորոշում` բարեկամ Հայաստանի նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»­-ը` այդ մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշեց Ֆրանսիայի արտաքին գործերի և միջազգային զարգացման նախարարին առընթեր Զարգացման և Ֆրանկոֆոնիայի հարցերով Պետքարտուղար Աննիկ Ժիրարդենը:
«ԵԽԽՎ­-ում ներգրավված են մի շարք երկրներ: Ֆրանսիան չի կարող ներգրավվել նրանց գործերին: Մեր երկիրը ներկայացված է այդ կառույցում և մենք ֆրանսիացի պատգամավորներին ասել ենք, որ այդ օրինագծերի ընդունումը կլինի ոչ ճիշտ դիրքորոշում բարեկամ Հայաստանի նկատմամբ»,­ ասաց տիկին ժիրարդենը` խորհուրդ տալով սպասել ԵԽԽՎ-­ում քննարկումների ավարտին:
«Խոսքս ցանկանում եմ ավարտել այսպես. կեցցե՜ հայ­ֆրանսիական բարեկամությունը»,­ ասաց պետքարտուղարը:
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը կմեկնարկի հունվարի 25-­ից: Նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված է երկու հակահայկական զեկույց: Զեկույցներից մեկը, որի հեղինակն է բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերը կրում է «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» անվանումը:
Երկրորդ զեկույցը վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարին և կրում է «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակչությունը միտումնավոր զրկված է ջրից» խորագիրը: Զեկույցի հեղինակը բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչն է: Հակահայկական բանաձևերը քվեարկության կդրվեն հունվարի 26-­ին:

Голосование за антиармянские резолюции ПАСЕ было бы неверной позицией по отношению к дружественной Армении
Правительство Франции представило депутатам Франции в Парламентской Ассамблее Совета Европы свою позицию в связи с двумя антиармянскими проектами в повестке ПАСЕ, отметив, что решение голосовать за них было бы неверным по отношению к дружественной Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами в мемориальном комплексе Цицернакаберда отметила Госсекретарь Агентства развития и по вопросам Франкофонии при министре иностранных дел и международного развития Франции Анник Жирарден.
«В ПАСЕ вовлечен ряд стран. Франция не может вмешиваться в их дела. Наша страна представлена в этой структуре, и мы сказали французским депутатам, что принятие этих законопроектов было бы неверной позицией по отношению к дружественной Армении», – сказала госпожа Жирарден, посоветовав дождаться завершения дебатов в ПАСЕ.
«Слово свое хочу завершить следующим: да здравствует армяно-французская дружба», – сказала госсекретарь.
Зимняя сессия ПАСЕ стартует 25 января. В повестку ее включены два антиармянских доклада. Один из докладов, автор которого британский депутат Роберт Уолтер, озаглавлен “Рост насилия в Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”. Второй касается Сарсангского водохранилища и озаглавлен “Приграничное население Азербайджана намеренно лишено воды”. Автор его боснийская депутат Милица Маркович. Антиармянские резолюции будут поставлены на голосование 26 января.