Բաքվի ջարդերի զոհերի հիշատակի արարողություններին Պետերբուրգում մասնակցել են նաեւ վերապրածներ (տեսանյութ)
Սանկտ Պետերբուրգի սուրբ Կատարինե եկեղեցում հոգեհանգստյան պաշտոն կատարվեց 26 տարի առաջ, հունվարի 13-ին Բաքվում ջարդարարների ամբոխի զոհը դարձածների հիշատակին: Այնուհետեւ ներկաներին դիմեց Հյուսիս Արեւմտյան տարածաշրջանի հայոց համայնքի հոգեւոր հովիվ տեր Պողոս աբեղա Վարդանյանը: «Մարդիկ կարող են մարմինը սպանել, բայց հոգին երբեք չի մեռնում, եւ մենք, որպես ազգ, այդ անմահ հոգիների հետեւորդն ենք, բավ է այլեւս ցավ, բավ է այլեւս անհավատություն, բավ է այլեւս սպանություն, չարիք, մենք Աստծո հետեւորդն ենք, մենք քրիստոնյա ենք»,-  Երկիրմեդիայի փոխանցմամբ՝ ասաց Տեր Պողոս աբեղա Վարդանյանը։
Հայ համայնքի ներկայացուցիչները ծաղիկներ դրեցին եկեղեցու բակում տեղադրված խաչքարի մոտ: «Վերնատուն» մշակութային կենտրոնում եկեղեցու «Նոր սերունդ» երիտասարդական կազմակերպության անդամները ներկայացրեցին Բաքվի հայ համայնքի պատմությունը:   Ելույթներով հանդես եկան Հյուսիս Արեւմտյան տարածաշրջանի հայոց համայնքի հոգեւոր հովիվն ու ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Հայկ Չիլինգարյանը, որն ընդգծեց, որը Բաքվի ջարդերը պատմությունից, մասնավորապես 1915թ-ի Հայոց Ցեղասպանությունից դասեր չքաղելու հետեւանք էին: Ներկաները դիտեցին «Սովորական ցեղասպանություն. 1990թ-ի հունվար» վավերագրական ֆիլմը:
Կատաղած խուժանի ճանկերից հրաշքով փրկվածներից ոմանք հանգրվանել են նաեւ Սանկտ Պետերբուրգում: Նրանցից մեկն ԱՊՀ երկրներից փախստական եւ տեղահանված երեխաների վերականգնման եւ սոցիալական պաշտպանության «Ծիծեռնակ» միջազգային կենտրոնի ղեկավար Ադելինա Մնացականովան է: «Ղեկավարում էի Բաքվի լավագույն մանկապարտեզներից մեկը, եւ ինձ ներառել էին մահվան դատապարտվածների ցանկի մեջ: Ամենածանր հիշողություններս արթնանում են այս օրը, որովհետեւ ընկերներիցս շատերը զոհվեցին: Սպանվեց ընկերուհիս՝ ընտանիքի հետ: Աստծո կամոք ես փրկվեցի: Երբ հասա Մոսկվա եւ իջա ինքնաթիռից, առաջին միտքս էր՝ մի՞թե ողջ եմ»,- պատմեց ականատեսը։   Մանրամասները՝ տեսանյութում.

Baku pogroms survivors also participate in commemoration ceremonies in St. Petersburg (video)
The Saint Katarine Church of Saint Petersburg offered a Requiem Service in memory of the victims of the pogroms that took place in Baku on January 13, 1990. After the Requiem Service, pastor of the Armenian community of the Northwestern Region, Friar Poghos Vardanyan addressed the gathered. “People can kill the body, but the soul never dies, and we as a nation are the descendants of those immortal souls. There should be no more pain, infidelity, murder and evil. We are the followers of God. We are Christians,” Father Poghos Vardanyan said, as reports YerkirMedia.
Members of the Armenian community laid flowers near the cross-stone placed in the churchyard. Members of the New Generation youth organization of the Church presented the history of the Armenian community of Baku at “Vernatun” Cultural Center. Among the speakers were pastor of the Armenian community in the Northwestern Region and Deputy General Secretary of the Council of the CIS Inter-Parliamentary Assembly Haik Chilingaryan, who stressed that the Baku pogroms were the consequence of not learning the lessons from history, particularly the Armenian Genocide of 1915. The attendees also watched the documentary film “Typical Genocide: January 1990”.
Some of those who were saved from the raging hooligans by a miracle also settled in Saint Petersburg, and one of them is Adelina Mnatsakanova, who is the director of the “Tsiternak” international center for the recovery and social protection for refugee and displaced children of CIS countries. “I was the director of one of the best kindergartens in Baku, and I was also included in the list of the Armenians who were doomed to die. I remember the worst things on this day since many of my friends were killed. One of my friends and her family were killed. God saved me. When I reached Moscow and came off the plane, the first thing I asked myself was if I was alive or not,” the eyewitness said. Watch the video for details.