Հայկական պատվիրակությունը պատրաստ է ԵԽԽՎ-ում հակահայկական զեկույցներին հակահարված տալ
Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովում հայաստանյան պատվիրակությունը ունի հստակ ռազմավարություն և հնարավորինս պատրաստվել է առաջիկա ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված հակահայկական զեկույցներին հակահարված տալուն:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Կարապետյանը: «Մենք մշակել ենք և ունենք հստակ մարտավարություն, սակայն ներկա պահին չեմ կարող հրապարակել մեր քայլերը: Դա սխալ կլինի: Ես լիահույս եմ, որ մենք կկարողանանք դրական արդյունքի հասնել»,- ասաց պատգամավորը:
Անդրադառնալով ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում երկու հակահայկական բանաձևերին դեմ կազմակերպված ինտերնետային ստորագրահավաքին, որը կազմակերպել է Հայ դատի Եվրոպայի գրասենյակը՝ Նաիրա Կարապետյանը նշեց, որ նստաշրջանի ընթացքում հայկական պատվիրակության անդամները բարձրաձայնելու են դրա արդյունքների մասին: «Ես վստահ եմ, որ մինչև հունվարի 25-ը, երբ կմեկնարկի ձմեռային նստաշրջանը, այդ ստորագրահավաքին շատ մարդիկ միացած կլինեն: Դա կգա ապացուցելու այն հանգամանքը, որ մենք պատվիրակված ենք խոսելու ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության, այլ ողջ հայության անունից: Դա պետք է, որ դրական արդյունք տա»,- հավելեց Նաիրա Կարապետյանը:
ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանը կմեկնարկի հունվարի 25-ից: Նստաշրջանի օրակարգում ընդգրկված է երկու հակահայկական զեկույց: Զեկույցներից մեկը, որի հեղինակն է բրիտանացի պատգամավոր Ռոբերտ Ուոլթերը կրում է «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» անվանումը: Երկրորդ զեկույցը վերաբերում է Սարսանգի ջրամբարին և կրում է «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակչությունը միտումնավոր զրկված է ջրից» խորագիրը: Զեկույցի հեղինակը բոսնիացի պատգամավոր Միլիցա Մարկովիչն է:

Армянская делегация готова дать отпор антиармянским докладам в ПАСЕ
У армянской делегации в ПАСЕ есть четкая стратегия, и она подготовилась, чтобы дать отпор антиармянским докладам во время предстоящей зимней сессии ПАСЕ.
Об этом  сказал член армянской делегации в ПАСЕ депутат от РПА Наира Карапетян. «Мы разработали четкую стратегию, однако сейчас не может разглашать наши шаги. Это будет ошибкой. Я надеюсь на положительный результат»,­ – сказала Наира Карапетян.
По поводу 2 антиармянских докладов, включенных в повестку предстоящей зимней сессии в ПАСЕ, и развернутого в интернете сбора подписей против них, Наира Карапетян сказала, что сбор подписей организован Айдатом Европы, и на сессии армянская делегация в ПАСЕ огласит результаты этой акции. «Уверена, что до начала сессии ­ 25-­го января, к акции присоединятся многие. Это докажет, что мы говорим не только от имени Армении, но и всего армянства. Это должно дать положительный результат»,­ – сказала Наира Карапетян.
Начало зимней сессии ПАСЕ ­ 25-­го января. В повестку включены 2 антиармянских доклада; один из них «Рост насилия в НКР и других оккупированных территориях Азербайджана», автор – британский депутат Роберт Уолтер. Второй касается водохранилища Сарсанг и называется «Преднамеренное лишение воды жителей приграничных районов Азербайджана», автор – босниийский депутат Милица Маркович. К сбору подписей, организованному Айдатом, присоединились 1012 человек.