Ֆրանսահայ մանկագրի ստեղծած «Քոթոթ» հրատարակչությունը արևմտահայերեն մանկական գրականություն է հրատարակում փոքրիկների համար
Մանկագիր, երկու գրքերի հեղինակ Հասմիկ Շահինյանը կարևորում է լավ մանկապատանեկան գրականության առկայությունը: Ֆրանսիայի Ազգային գրադարանի մանկական գրականության բաժնի աշխատակից գրողը փաստում է` ֆրանսիական մանկապատանեկան գրականության մակարդակը շատ բարձր է:
«Փոքր տարիքից գրելու ցանկություն եմ ունեցել, բայց չեմ մտածել, որ փոքրերի համար գրող պիտի լինեմ: Երբ փոքր էի, Լիբանանում էի ապրում, հայկական դպրոց էի գնում, հայերեն գրքեր էի փնտրում, բայց չէի գտնում նրանք, որոնք ինձ կհետաքրքրեին: Դրա համար ավելի շատ ֆրանսերեն էի կարդում: Երբ ավելի մեծացա, համալսարանում սկսեցի մասնագիտանալ մանկավարժության և մանկապատանեկան գրականության մեջ, և երբ պիտի ատենախոսությունս գրեի, որոշեցի մանկապատանեկան գրականության վրա աշխատել: Լիբանանում, Թուրքիայում, Ֆրանսիայում 10-­12 տարեկան փոքրիկների հետ հարցախույզ արեցի, որպեսզի տեսնեմ, թե ինչ գրքեր կցանկանան կարդալ, ինչ հերոսներ կցանկանան տեսնել: Պարզվեց, որ փոքրիկներն էլ իրենց ցանկացած գրքերը չէին գտնում»,­«Արմենպրես»­-ի հետ զրույցում նշեց Հասմիկ Շահինյանը:
Մանկագրի խոսքով` հենց դրանից հետո իր մոտ գրքեր գրելու գաղափար առաջացավ: «Աշխատում էի Ֆրանսիայի ազգային գրադարանում` մանկապատանեկան գրականության բաժնում, տեսնում էի այն բոլոր գրքերը, որ ֆրանսերեն տպագրվում էին փոքրիկների համար և ասում`ինչո՞ւ մեր հայ պստիկները նման գրքեր չունենան: Փորձեցի հրատարակիչներ գտնել, բայց ընդհանրապես հետարքրքրված չէին մանկական գրականությամբ, ասում էին, որ չի վաճառվում: Մի օր էլ որոշեցի ստեղծել «Քոթոթ» հրատարակչությունը»,­-շեշտեց նա:
2012-­ին ստեղծվեց հետաքրքիր անվանում ունեցող նոր հրատարակչությունը, որն իր առջև նպատակ դրեց արևմտահայերեն գունազարդ հեքիաթներ ու պատմություններ նվիրել փոքրիկներին: «Քոթոթ» բառը հեշտ է արտաբերել զանազան լեզուներով: Մեկ այլ բացատրություն էլ կա` հայրս իմ հորաքրոջս աղջկան քոթոթ էր ասում փաղաքշական ձևով: 2012 թվականին առաջին գիրքը լույս տեսավ` «Նշանս»:
Իմ անձնական միջոցներով եմ տպագրել, ուզում էի անկախ լինել, չէի ուզում, որ մեկն ինձ գումար տա և ասի, թե ինչ տեսակի գրքեր է ուզում տեսնել: Ուզում էի իմ երազած գրքերը ստեղծել, մի քիչ խենթ բան է»,­փաստում է մանկագիրը: Առաջին գիրքը, որի համար նկարազարդումներ է կատարել Ալիկ Արզումանյանը, ծննդյան նշան ունեցող տղայի մասին է: «Ես էլ ծննդյան նշան ունեմ ոտքիս վրա. շատ անձնական պատմություն է: Նշանն իր ձևով խորհրդանշում է ընդհանուր տարբերությունը:
«Այն օրը, երբ.. »­-ը երկրորդ գիրքն է, որը ներառում է ութ պատմություն, նկարազարդումներն արել է իսպանացի Դավիթ Փինթորը, որի գործերին ծանոթացել եմ միջազգային ցուցահանդեսում: Գիրքն արդեն միայնակ կարդացող փոքրիկի համար է»,­փաստում է Հասմիկ Շահինյանը` շեշտելով, որ պատմությունները թեև կարճ են, բայց` հետաքրքիր: Հեղինակն ընդգծում է, որ վերջին գրքի շնորհանդեսը երեխաները խանդավառությամբ են ընդունել, դրական արձագանքներ են հնչել, և փոքրիկ ընթերցողները շարունակություն են պահանջել, ուստի որոշել է մեկ այլ գիրք հրատարակել` կրկին 8 պատմությունով: Հասմիկ Շահինյանը հույս ունի, որ այն լույս կտեսնի 2016-­ին: «Նշանս» գիրքը, որը գրված է արևմտահայերեն, պետք է արևելահայերեն էլ թարգմանվի, 2016-­ին այն կտեսնենք: Բացի այդ, վերջերս պայմանագիր է կնքվել, որ իտալերեն տպագրվի»,-շեշտեց նա:

Созданное французской армянкой, детской писательницей издательство «Котот» («Щенок») издает детскую литературу для малышей на западноармянском языке
Детская писательница, автор двух книг Асмик Шагинян считает важным наличие хорошей детско-юношеской литературы. Писательница, сотрудница отдела детской литературы Национальной библиотеки Франции констатирует: уровень французской детско-юношеской литературы очень высок.
«С малых лет испытывала желание писать, но не думала, что стану детским писателем. Маленькой, жила в Ливане, посещала армянскую школу, искала книги на армянском языке, но не находила интересующие меня. Поэтому большей частью читала на французском. Когда выросла, в университете стала специализироваться на педагогике и детско-юношеской литературе, диссертацию защищала по теме детско-юношеской литературы. В Ливане, Турции, Франции проводила опрос среди детей 10-12 лет, чтобы понять, какие книги они хотели бы читать, каких видеть героев. Выяснилось, что и малыши не находили желанные книги», – отметила Асмик Шагинян в беседе с «Арменпресс».
По ее словам, после этого у нее возникла идея писать книги. «Работала в Национальной библиотеке Франции, в отделе детско-юношеской литературы, видела все книги, издаваемые для детей на французском языке, и думала: почему бы нашим армянским малышам не иметь таких же книг. Попыталась найти издателей, но они вообще не интересовались детской литературой, говорили: не продастся. В один прекрасный день решила создать издательство «Котот», – отметила она.
«В 2012-м было создано новое издательство с интересным названием, поставившее своей целью подарить малышам красочные, иллюстрированные сказки и истории на западноармянском языке. Слово «котот» легко произносится на любом языке. Есть и другое объяснение: отец так ласково называл мою двоюродную сестру. В 2012 году вышла в свет первая книга – «Ншанс». Отпечатала на свои личные средства – хотела быть независимой, не хотела, чтобы кто-то предоставил мне деньги, говоря, какого типа книги хотел бы видеть. Хотела издавать книги, о которых мечтала. Это немного сумасбродно», – констатирует писательница. Первая книга, иллюстрацию которой выполнил Алик Арзуманян – о мальчике с родимым пятном. «У меня тоже есть родимое пятно на ноге, очень личная история. Пятно своеобразным образом символизирует общее отличие. Вторая книга – «В тот день, когда…», включает восемь историй, ее иллюстрировал испанец Давид Пинтор, с работами которого я познакомилась на международной выставке. Эта книга уже для детей, читающих самостоятельно», – отмечает Асмик Шагинян, подчеркивая, что истории хотя и короткие, но интересные. Автор отмечает, что презентацию последней книги дети восприняли с восторгом, звучали положительные отзывы, и маленькие читатели потребовали продолжения, посему решила издать еще одну книгу, также содержащую восемь историй. Асмик Шагинян надеется, что она выйдет в свет в 2016-м. Первая книга, написанная на западноармянском, должна быть переведена на восточноармянский, ее издание также намечено на 2016 год. Кроме того, недавно заключен договор о ее издании также на итальянском.