Ցեղասպանություն վերապրած 2 մարդու «ճանապարհորդությունը դեպի անցյալ». կորցրած տան պատմությունը
Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց կինոպրոդյուսեր Դիանա Մարկոսյանը գտել է այդ սարսափելի ողբերգությունը վերապրած 2 մարդու, որոնք միասին որոշել են ճանապարհորդություն կատարել դեպի անցյալ, գրում է news.am-ը:
Դիանա Մարկոսյանը ծնվել է Մոսկվայում եւ մեծացել ԱՄՆ-ում: «Իմ կյանքում մեծամասամբ ես պայքարել եմ իմ հայ ինքնության համար, մասամբ պատմության պատճառով, որը ես ուսումնասիրում էի: Դա այն է, ինչ ես հասկանում էի, բայց երբեք ամբողջովին չէի ընկալում»,- պատմել է նա:
Մեկ տարի առաջ, երբ ես այցելեցի Հայաստան, մի կազմակերպության ներկայացուցիներն ինձ խնդրեցին օգնել գտնել Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած մարդկանց: Այդպես ես հանդիպեցի Մովսեսին եւ Եպրաքսիային, որոնք անցյալում են թողել իրենց կյանքի 100 տարիները»,- ասել է կինոպրոդյուսերը, հայտնում է Channel 4-ը:
Երբ Դիանան հանդիպեց նրանց, Մովսեսն ու Եպրաքսիան պատմեցին իրենց լքված տների մասին հուշերը: Մովսեսը ծնվել է Մուսա լեռան Քեբուսիե գյուղում՝ Սիրիայի սահմանից ոչ հեռու: Եպրաքսիան ապրում էր Հայաստանին սահմանակից Կարս քաղաքի մոտակա գյուղում: Նրանք իրենց տները չէին տեսել այն բանից հետո, երբ մեկ դար առաջ լքել էին դրանք:
«Ես որոշեցի ինչ-որ կերպ վերամիավորել հայրենիքից բաժանված մարդկանց եւ մեկնեցի Թուրքիա, որպեսզի «նորից անցնեմ» նրանց վերջին հուշերի ճանապարհով: Երբ ես ասացի, որ գնալու եմ նրանց հայրենիք, նրանցից յուրաքանչյուրը ինձ խնդրեց կատարել մի ցանկություն: Մուսալեռցի Մովսեսը պատկերեց իր գյուղի քարտեզը եւ խնդրեց գտնել այնտեղ իր եկեղեցին եւ իր լուսանկարը թողել դրա փլատակների տակ:
Մովսես գյուղում ես գտա այն ամենը, ինչը նա նկարագրել էր՝ ոչխարներին, մրգերը, որոնք նա կերել էր ժամանակին, եւ ծովը: Ես գտա անգամ եկեղեցու փլատակները»,- պատմում է Դիանա Մարկոսյանը:
Եպրաքսիան խնդրել էր գտնել իր ավագ եղբորը, որին նա կորցրել էր 1915թ.-ից հետո:
«Վերադառնալով Հայաստան՝ ես վերստեղծեցի Ցեղասպանություն վերապրածների հայրենիքի քարտեզը: Այքան տարիներ անց, տեսնելով այդ նկարը, նրանք դեմքներին մոտեցրին դա, կարծես դրանով կարող էին վերադառնալ այն վայրը, որը տարիներ շարունակ հայրենիք էին կոչում: Դա նրանց տան, նրանց ունեցած ամեն ինչի պատմությունն է, որը կորցրել եւ գտել են նորից»,- եզրափակում է կինոպրոդյուսերը:

«Путешествие в прошлое» двух переживших Геноцид армян: история потерянного дома
Спустя 100 лет после Геноцида армян кинопродюсер Диана Маркосян нашла двух переживших эту ужасную трагедию: депортации, смерть и отрицание событий 1915 года. Вместе они совершили «путешествие в прошлое».
Диана Маркосян армянка, но родилась в Москве и выросла в Соединенных Штатах. «В большинстве случаев в моей жизни я боролась за свою армянскую идентичность, частично из-за истории, которую я унаследовала. Это – то, что я поняла, но никогда полностью не воспринимала.
Год назад, когда я посетила Армению, представители одной организации попросили меня помочь в поисках людей, переживших Геноцид армян. Так я встретилась с Мовсесом и Епраксией, которые оставили в прошлом 100 лет своей жизни», – рассказывает кинопродюсер, пишет Channel 4.
Когда Диана встретилась с ними, Мовсес и Епраксия поделились воспоминаниями о своих покинутых домах. Мовсес родился в селе Кебусие на горе Муса-Даг, недалеко от границы с Сирией. Епраксия жила в маленьком селе рядом с городом Карс на границе с Арменией. Они не видели свои дома с тех пор, как спаслись век тому назад.
«Я решила каким-то образом воссоединить каждого из переживших с их родиной. �? отправилась в Турцию «вновь проследить» за их последними воспоминаниями». Когда я сказала, что поеду на их родную землю, каждый из них попросил меня исполнить одно желание. Мовсес из Муса-Дага изобразил карту своего села, попросил найти его церковь и оставить его портрет там, где в настоящее время руины. В селе Мовсеса я нашла все, что он описал: овец, фрукты, которые он ел когда-то, и море. Я нашла даже развалины его церкви», – отмечает Диана Маркосян. Епраксия, по ее словам, попросила найти ее старшего брата, которого она потеряла после 1915 года.
«Вернувшись в Армению, я создала картины родины переживших Геноцид армян как способ связать прошлое и настоящее. Спустя все эти годы, увидев картины, пережившие схватились за них, как будто, приблизив картину, они могли вернуться в то место, которое называли родиной на протяжении многих лет. Это история дома, всего, что у них было, всего, что они потеряли и нашли вновь», – заключает кинопродюсер.