Կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարի մամուլի ասուլիսը
Դեկտեմբերի 25-ին անցնող տարին ամփոփող մամուլի ասուլիսով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նախարարը ներկայացրեց 2015թ. Սփյուռքի նախարարության գերակա ուղղություններով կատարած աշխատանքները՝ նշելով. «2015թ. շատ լարված էր, իրադարձություններով լեցուն: Մեր աշխատանքների կարևորագույն մաս են կազմել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների իրականացումը, սիրիահայերի ինտեգրումը, նրանց խնդիրների լուծումը, սփյուռքում հայոց լեզվի և ազգային ինքնության պահպանման հարցերը, ինչպես նաև աշխատանքները համահայկական կառույցների հետ:
Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող տարածաշրջանային հանձնախմբերի աշխատանքի շնորհիվ այսօր ստեղծվել է հայ ժողովրդի համախմբման հզոր հարթակ և ակնհայտ է, որ պայքարը շարունակվելու է: Չգտնվեց մի երկիր, որտեղ հայ է ապրում, որն անմասն մնա այդ միջոցառումներից: Հայաստանի և Սփյուռքի համատեղ ջանքերով շատ երկրներում, քաղաքներում ճանաչվեց և դատապատվեց Հայոց ցեղասպանությունը, մեծացավ տեղեկացվածությունը, հայությունը դարձավ ավելի համախմբված»:
Նախարարը կարևորեց 2015թ. իրականացված 13 գիտական համաժողովները, կլոր սեղանները, քննարկումները:
Խոսելով սիրիահայերի ինտեգրման ծրագրերի մասին, գերատեսչության ղեկավարը նշեց, որ սիրիահայերի համար ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ ստեղծվեց Միջգերատեսչակական հանձնաժողով, և նախարարությունը համակարգում է նրանց հետ տարվող աշխատանքները: Նախարության խնդիրը սիրիահայերի արագ ինտեգրումն է, քանի որ իրենց տնից և աշխատանքից զրկված մարդիկ հոգեպես և բարոյապես ճնշված են, ունեն կենցաղային խնդիրներ, մշակութային, հոգեբանական խառնվածքի տարբերություններ, և մեր խնդիրը նրանց հոգատար վերաբերմունք ցուցաբերելն է»:
Համագործակցելով Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող և «Հալեպ» հասարակական կազմակերպությունների հետ՝ նախարարությունը փորձում է լուծել սիրիահայերի սոցիալական, կրթական, առողջապահական, իրավական, կեցության և այլ հարցեր: Սփյուռքի նախարարը տեղեկացրեց, որ այս պահին հանրապետությունում բնակվում է 17 հազար սիրիահայ, որոնցից 1800-ը դպրոցահասակ է, 500-ը՝ ուսանող: 2012-2015թթ. ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել 12.000 սիրիահայ, 1650-ը՝ ստացել է կացության կարգավիճակ: Աշխատանքի խնդրով նախարարություն է դիմել 2200 սիրիահայ: Աշխատանքի տեղավորման հարցով նախարարությունը համագործակցել է 200 պետական և հասարակական կազմակերպությունների ու անհատների հետ: 500-ից ավելի սիրիահայ աշխատանքի է տեղավորվել փոքր բիզնեսում արդեն իսկ կայացած սիրիահայ գործարարների մոտ: Այս պահին 1000-ից ավելի սիրիահայ ընտանիք բնակվարձ է ստանում բարեգործական տարբեր կազմակերպություններից»:
Անդրադառնալով հայոց լեզվի պահպաման հարցին` նախարարը շեշտեց, որ 100 տարի առաջ հայոց լեզուն ևս եղեռնահարվեց, կտրվեց արմատներից: Այսօր Սփյուռքի շատ համայնքներում հայերենը զիջում է դիրքերը՝ ուծացման լուրջ վտանգ է ստեղծել: Պատահական չէ, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից արևմտահայերենը դասվել է վտանգված լեզուների շարքին: Նախարարը կարևորեց մայրենիի պահպանման ուղղությամբ տարվա ընթացքում իրականացված ծրագրերն ու միջոցառումները: Նա մասնավորապես նշեց.
««Արի տուն» ծրագրի շրջանակում 1103 երիտասարդներ ամեն առավոտ օրը սկսել են հայերեն, հայագիտություն սովորելով: Շատ սփյուռքահայեր մասնակցել են ՀԲԸՄ վիրտուալ քոլեջի հայերենի հեռավար ուսուցման կրթական ծրագրին: «Կյուլպենկյան» հիմնարկության հետ նախարարությունը իրականացնում է արևմտահայերենի իմացության մակարդակը բարձրացնող ծրագրեր: Հ1 հեռուստաընկերության միջոցով նախարարության պատվերով ստեղծված Հայոց լեզվի հեռուստադպրոցի ծրագրերով չորս տասնյակից ավելի դասաժամ է սփռվել՝ շաբաթական երեք օր պարբերականությամբ: Արևելահայերենի՝ անգլերենի հենքով ուսուցման ծրագրին զուգահեռ իրականացվել է ռուսախոս հայության համար ռուսերենի հիմքով հեռուստաուսուցումը: Շարունակել ենք օգնել Սփյուռքում մեկօրյա դպրոցների բացման գործին, հատկապես ԱՊՀ տարածքում: Այս տարի բացվել է 2 տասնյակից ավելի դպրոց: Բաթումի քաղաքում Սփյուռքի նախարարության միջոցներով բացվել է Ալեքսանդր Մանթաշյանի անվան «Հայտուն» մշակութային կենտրոնը, որը կարող է համախմբել Բաթումիի հայկական վաղեմի համայնքը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը համահայկական տարբեր կազմակերպությունների՝ Ռուսաստանի հայերի միության և Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության, Հայ մարմնակրթական ընդհանուր միության, Հայ օգնության միության, «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկության, «Երկրապահ կամավորականների միություն» հասարակական կազմակերպության հետ կնքել է համագործակցության հուշագրեր և համաձայնագրեր, որոնց շրջանակներում իրականացվել են հայապահպանությանը նպաստող բազմաթիվ ծրագրեր ու միջոցառումներ:
Նախարարն անդրադարձավ նաև տարվա ընթացքում կազմակերպված մշակութային կարևոր միջոցառումներին, որոնց շրջանակում առանձնացրեց պոլսահայ արվեստագետ Ժուլիա Մութլուի ներկայացրած «100 տարի–100 հայկական տարազ» համերգ-ցուցադրությունը:
Կարևորվեցին նաև «Երգում ենք Կոմիտաս» համահայկական փառատոնը, որին մասնակցեցին 300 սփյուռքահայ կատարողներ՝ 12 երկրից:
Ասուլիսի ավարտին ՀՀ սփյուռքի նախարարը շնորհավորեց լրագրողներին Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ՝ մաղթելով, որ եկող՝ 2016 թվականը աշխարհին նախ և առաջ խաղաղություն բերի:

Состоялась пресс-конференция министра Диаспоры РА
С обобщающий уходящий год пресс-конференцией 25 декабря выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, представившая работу, проделанную Министерством в 2015 году по приоритетным направлениям деятельности. Она отметила: «2015год был очень напряженным, богатым событиями. Важнейшей частью нашей работы было осуществление мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, интеграция сирийских армян, решение их проблем, вопросы сохранения в Диаспоре армянского языка и национальной идентичности, а также работа с общеармянскими структурами.
Благодаря работе региональных комиссий по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян сегодня создана новая площадка сплочения армянского народа, и очевидно, что борьба будет продолжена. Не нашлось ни одной страны, где проживают армяне, которая бы осталась в стороне от этих мероприятий. Совместными усилиями Армении и Диаспоры во многих странах, городах был признан и осужден Геноцид армян, возросла информированность, армянство стало более сплоченным».
Министр отметила важность осуществленных в 2015 году 13 симпозиумов, «круглых столов», обсуждений.
Говоря о программах интеграции сирийских армян, глава ведомства отметила, что по поручению Президента страны для сирийских армян создана межведомственная комиссия и Министерство координирует работу с ними. Задача Министерства – скорейшая интеграция сирийских армян, поскольку люди, лишившиеся жилья и работы, морально и психологически подавлены, имеют бытовые проблемы, различия культурного, психологического характера, и наша задача – оказать им заботливое отношение.
Сотрудничая с общественными организациями по координации проблем сирийских армян и «Алеппо», Министерство стремится решать социальные, образовательные, медицинские, юридические, бытовые и другие проблемы. Министр Диаспоры сообщила, что в данный момент в республике проживают 17 тысяч сирийских армян, из которых 1800 школьного возраста, 500 – студенты. В 2012-2015гг. гражданство РА получили 12 тысяч сирийских армян, 1650 – вид на жительство. По вопросу трудоустройства в Министерство обратились 2200 сирийских армян. По вопросу трудоустройства Министерство сотрудничало с 200 государственными и общественными организациями, частными лицами. Более 500 сирийских армян трудоустроены в малом бизнесе у уже состоявшихся предпринимателей из числа сирийских армян. В данный момент более 1000 семей сирийских армян получают плату за аренду квартиры от разных благотворительных организаций.
Коснувшись вопроса сохранения армянского языка, министр подчеркнула, что столетие назад армянский язык также подвергся геноциду, был оторван от корней. Сегодня во многих общинах Диаспоры армянский сдает позиции, сложилась серьезная угроза ассимиляции. Не случайно что решением ЮНЕСКО западноармянский язык отнесет к числу языков, находящихся под угрозой. Министр отметила важность проведенных в течение года программ и мероприятий по сохранению родного языка. Она в частности отметила: «В рамках программы «Ари тун» 1103 молодых человека каждое утро начинали день с изучения армянского языка, арменоведения. Многие армяне Диаспоры участвовали в образовательной программе виртуального колледжа ВАБС по дистанционному обучению армянскому языку. Совместно с учреждением «Кюльпенкян» Министерство осуществляет программы, повышающие уровень знания западноармянского языка. По программам телешколы армянского языка, по заказу Министерства созданной телекомпанией А1, более четырех десятков уроков транслировано в эфире с периодичностью 3 дня в неделю. Параллельно с обучающей программой восточноармянского языка на основе английского осуществлена телешкола восточноармянского языка на основе русского языка для русскоязычных армян. Мы продолжили оказание помощи в деле открытия в Диаспоре однодневных армянских школ, особенно на пространстве СНГ. В этом году открыто более двух десятков школ. В городе Батуми на средства Министерства Диаспоры открыт культурный центр «Айтун» им. Алесандра Манташяна, который способен объединить одну из старейших армянских общин Батуми.
Министерство Диаспоры РА заключил меморандумы и соглашения о сотрудничестве с различными общеармянскими организациями – Союзом армян России и Всемирным армянским конгрессом, Общенациональным армянским образовательным и культурным союзом, Всеобщим армянским спортивным союзом, Союзом армянской помощи, учреждением «Галуст Кюльпенкян», общественной организацией «Союз доровольцев «Еркрапа» – в рамках которых реализованы многочисленные программы и мероприятия, способствующие сохранению армянства».
Министр коснулась также организованных в течение года важных культурных мероприятий, среди которых особо выделила концерт-демонстрацию «100 лет – 100 армянских нарядов», представленный константинопольсой армянкой, деятелем искусства Жулией Мутлу.
Была также отмечена важность общеармянского фестиваля «Поем Комитас», в котором приняли участие 300 армян-исполнителей из Диаспоры, представлявших 12 стран.
В завершение пресс-конференции министр Диаспоры РА поздравила журналистов с наступающими Новым годом и Святым Рождеством, пожелав, чтобы грядущий 2016 год прежде всего принес миру мир.