Պահ տալ գառնուկին գայլերին կամ ինչպես են ապրում սիրիացի փախստականները Թուրքիայում
Թուրքիայում գտնվող սիրիացի գաղթականների թեման  միջազգային հանրության ուշադրության կենտրոնում է արդեն երկար ժամանակ: Խնդիրն ավելի սուր բնույթ ստացավ, երբ դրա հետ անմիջապես առնչվեց հենց եվրոպական հասարակությունը: Թեև այս գաղթականների կեսից ավելին չորս տարի է, ինչ փախստական են Թուրքիայում և հենց այդտեղից էլ փախչում են դեպի Եվրոպա:
Սիրիացի փախստականները պաշտոնապես սկսել են Թուրքիա մուտք գործել 2011 թվականի ապրիլից: Պատերազմի գաղթականների առաջ դռները բացած Թուրքիան աշխարհին ցույց տվեց իր «հյուրընկալությունն» ու «մեծահոգությունը»: Իհարկե` ոչ անվճար:
Փաստը, որ թուրքական կառավարության `թուրքերի համար ազատ վիզային ռեժիմի և 3 միլիարդ եվրոյի տեսքով պահանջները ԵՄ-ի կողմից բավարարվեցին, բոլորովին զարմանալի չէր: Իսկ այն, որ սիրիացի գաղթականների բեռից ազատվել փորձող Եվրոպան թուրքերին վիզա բաժանելով մի քանի տարուց բախվելու է ոչ պակաս վտանգավոր խնդրի` այս անգամ եվրոպական քաղաքների ավելի մեծ թափով «թուրքացման» հետ, միայն ու միայն եվրոպացիների խնդիրն է:
Այն, ինչը ցանկանում եմ քննարկել` արդյո՞ք այս շռայլ նվերներն ընդունող Թուրքիան ի վիճակի է այդքան գաղթականների խնդիրները լուծել կամ, առհասարակ, արդյոք լուծու՞մ է  այս մարդկանց խնդիրները և ամենից առաջ հասկանանք. եթե Թուրքիան այդքան հյուրընալ ու մեծահոգի է այս փախստականների հանդեպ, ապա ինչու՞ են նրանց թուրքական նավահանգիստներից հարյուր հազարներով փախչում Եվրոպա և  վիզաներից, դոլարներից ու եվրոներից բացի ի՞նչ հարցերում են թուրքերը օգտվում սիրիացի գաղթականների ծանր վիճակից:
Ըստ պաշտոնական տվյալների, Թուրքիայում բնակվում են ավելի քան 2, 200 000  սիրիացի գաղթական, որոնց համար մինչ օրս Թուրքիայի կառավարությունը, ըստ իր ներկայացրած պատկերի, ծախսել է 8 միլիարդ դոլար:
Եվ մինչ Թուրքիայի քաղաքացիների մեծ մասը բողոքում են, թե վերջին տարիներին առանց այդ էլ ոչ այնքան լավ տնտեսական վիճակում գտնվող իրենց երկրի կառավարությունն ինչո՞ւ է որոշել ընդունել այդքան սիրիացի գաղթականների, թուրք-սիրիական սահմանը շարունակում է բաց մնալ ու ծառայել ոչ միայն պատերազմից փախչողների, այլև տարիներ շարունակ հենց այդ նույն սահմանով ներս ու դուրս անող իսլամիստ ահաբեկիչների համար, որոնք ի դեպ իրենց գրասենյակներն ունեն հենց Ստամբուլի սրտում և հաճախ անվճար բուժօգնություն են ստանում Ուրֆայում և Այնթապում:
Չորս տարվա ընթացքում սիրիացի գաղթականների ծախսերը հոգալու նպատակով արտերկրից Թուրքիա մտնող գումարի չափը մինչ Էրդողանի բրյուսելյան վերջին բանակցությունները հաշվվում էր 400 000 միլիոն դոլարից ավելի:
Խնդրի շուրջ Եվրոպայի հետ վերջին քննարկումների ժամանակ, ինչպես հայտնի է,  Թուրքիայի և ԵՄ-ի միջև ազատ վիզային ռեժիմի և «սիրիացի գաղթականների բոլոր կարիքները բավարարելու և գաղթականների իրենց հարազատ տարածաշրջանը չլքելու համար պայմաներ ապահովելու նպատակով»   3 միլիարդ եվրոյի օգնության շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը Թուրքիայի վերջին «խոշոր շահումն էր» այս խաղում:
Իսկ ի՞նչ վիճակում են նրանք, ում շուրջ պտտվում է այս ամբողջ խաղն ու արդյո՞ք ցանկանում են Թուրքիայում մնալ. թերևս սա քչերին է հետաքրքրում:
Մեր հարցումներն ու փոքրիկ ուսումնասիրությունը ուղղված էին հետևայալ հարցին պատասխան գնտելու. արդյո՞ք Թուրքիայի կառավարությունը հետևողականորեն կատարում է իր `պատերազմի փախստականների հանդեպ օրենքով ստանձնած պարտականությունները:
Թուրքիայում սիրիացի գաղթականներն օրենքով ունեն հարկային որոշ արտոնություններ, իրավունք ունեն անվճար բուժօգնություն և կրթություն ստանալու: Թեև այս արտոնություններից կարողանում են օգտնվել գաղթականների միայն շատ փոքր հատվածը:
«Ինը հոգով մեկ սենյակում ենք ապրում, կոմունալ պայմանները սարսափելի են, բաղնիք և առանձին զուգարան չունենք:  Երեխաներին դպրոցում գրանցելու դժվարություններ ունենք, ուրիշ ծնողները չեն ցանկանում, որ իրենց երեխաների դասարանում սիրիացի փախստականի երեխա սովորի, դե իսկ տնօրենները մյուսների հետ խնդիրներ չեն ուզում ունենալ:
Երեխաների նորմալ թուրքերեն չիմանալն էլ է խնդիր: Նրանց համար որևէ լեզվի դասընթացներ չեն կազմակերպվել:
Ձմեռային հագուստի, սննդի խիստ պակասություն ենք զգում: Եկել էինք երեք ամսով, դարձավ երեք տարի, երանի մի օր վերադառնանք…»:
Սա Թուրքիայում մեր հանդիպած սիրիացի փախստականներից միայն մեկն էր:
Իրականում նման ծանր պայմաններում է ապրում Թուրքիայում սիրիացի փախստականների գերակշիռ մասը:
Թուրքիա անցնող սիրիացի փախստականների մեծ մասը ի սկզբանե այստեղ է եկել կարճ ժամանակ անց հայրենիք վերադառնալու մտքով, իսկ ոմանք էլ հետագայում Եվրոպա անցնելու նպատակով: Եկողների զգալի հատվածը Հալեպից, Ղամիշլիից և Ռուբանեից են, թեև կարելի է ասել, որ այստեղ կան Սիրիայի գրեթե ամեն կողմից գաղթածներ:
Նրանց մեծ մասն ապրում է Թուրքիայի Հաթայ, Ադանա Գազիանթեփ, Շանլըուրֆա, Մարդին,Մալաթյա, Ադըյաման, Շըրնաք, Բաթման, Էլյազըղ նահանգներում. այսինքն` հաճախ փախստականները շատ հեռու չեն գնացել սահմանից, հնաավորության դեպքում կրկին Սիրիա վերադառնալու նպատակով:
Սակայն փախստականների մեկ այլ հատված հաստատվեցին ավելի մեծ  քաղաքներում` Կոնյայում, Անկարայում, Անթալիայում, Իզմիրում և, իհարկե, Ստամբուլում: Ըստ պաշտոնական տվյալների 400 000 սիրիացի փախստական ապրում է Ստամբուլում: Սակայն սա միայն պաշտոնական տվյալների համաձայն:
Դեպի Թուրքիայի արևմուտք շարժվող և  հիմնականում նավահանգստային քաղաքներում ապաստանած այս փախստականները մեծ մասամբ դեպի Եվրոպա արտագաղթելու շանսեր փնտրողներն են, ինչպես նաև սիրիացի գաղթականների համեմատաբար ֆինանսապես ապահովված խավը, որոնք մեծ քաղաքներում հիմնում են իրենց փոքր և միջին բիզնեսները:
Ինչ վերաբերում է փախստականների էթնիկ պատկանելիությանը, նրանց մեջ գերակշռում են արաբներն ու քրդերը, որոնք հիմնականում հարում են իսլամի «սուննի» ճյուղին, թեև քիչ չեն նաև շիա-ալևի արաբները: Գաղթականների մեջ կան նաև եզդիներ, քրիստոնյա հայեր և ասորիներ:
Սիրիայից, ինչպես նաև Իրաքից Թուրքիա գաղթած հայերի թիվը մյուսների համեմատ բավականին համեստ է և ամբողջ երկրի տարածքում չի գերազանցում 10 000-ը:  Նրանց  մի հատվածը բնակվում է Ստամբուլում, Հաթայում, ինչպես նաև Արևմտյան Հայաստանի տարածքում` Յոզղատ, Էրզրում, Ուրֆա, Մարդին և այլն: Վերջիններս հայտնվել են, մեղմ ասած, ոչ այնքան բարենպաստ միջավայրում, և ստիպված են թաքցնել իրենց ազգային ու կրոնական պատկանելիությունը:  Դե իսկ կրթության ու աշխատանքի մասին խոսելն ավելորդ է: Քիչ թե շատ ավելի բարենպաստ վիճակում են Ստամբուլ հասած հայ գաղթականները, որոնք տեղի հայկական եկեղեցու միջոցով որոշակի աջակցություն ստացան Կ.Պոլսի հայերից: Շատերին հաջողվել է իրենց երեխաներին գրանցել հայկական համայնքի դպրոցներում, թեև երեխաների մի մասը դեռ «հյուր-աշակերտ»-ի կարգավիճակում է և չեն ստանում դպրոցից համապատասխան վկայական հետագա ուսումը համալսարանում շարունակել կարողանալու համար:
Թե Ստամբուլում և թե Արևմտյան Հայաստանում հայտնված հայազգի գաղթականները Թուրքիա են եկել հետագայում Եվրոպա կամ ԱՄՆ անցնելու նպատակով:
Վերադառնալով Թուրքիայում սիրիացի գաղթականների ընդհանուր խնդիներին՝ նշենք, որ չնայած ոմանց հաջողվել է աշխատանք ու անգամ սեփական բիզնեսը զարգացենելու ուղիներ գտնել, սակայն  գաղթականների շրջանում ծայրահեղ աղքատության մեջ գտնվողնեն ու պետության կողմից հատուկ հոգացության կարիք ունեցողները գերակշռում են:
Փախստականների իրավունքների միջազգային ասոցիացիայի ( ��?’ Internation Refugee Rights Association’’) անցկացրած ուսումասիրության համաձայն (http://multecihaklari.org.tr/turkiyede-bulunan-suriyeli-multecilere-dair-istatistikler/), Թուրքիայում ապաստանած սիրիացի գաղթականների 63.3%-ը բնակվում են վարձով տներում,  21.5%-ը լքված ու ավերակ տներում, 10.3 %-ը վրաններում, իսկ մնացածներն այգիներում, փողոցներում և այլն:
Գաղթականների շուրջ 36.7%-ը ունի բժշկական օգնության, իսկ 31.7% -ը դեղորայքի կարիք:
Հիվանդների 39%-ի պնդմամբ՝ պետական հիվանդանողներից չեն կարողանում ստանալ իրենց հասանելիք անվճար դեղորայքը: Փախստականների 38.3% -ը հայտնում է, որ իրենց կացարանային պայմանները շատ վատն են, իսկ 9.3%-ը մշտական վախի մեջ է, որ կարող են ամեն պահի դուրս վռնդվել իրենց ժամանակավոր կացարաններից:
Սիրիացի փախստականների 21%-ը Թուրքիայում սովի է մատնված, իսկ  46%-ը գրեթե միշտ մեծ դժվարությամբ է սնունդ հայթայթում: Փաստերը ցույց են տալիս նաև, որ լեզվական, ինտեգրացիոն և սոցիալական խնդիրների պատճառով սիրիացի երեխաների մեծ մասը Թուրքիայում չեն կարողանում կրթություն ստանալ: Թեև հարկ է նշել, որ ծանր ֆինանսական պայմաններում գտնվող ընտանիքների երեխաները հաճախ հնարավորության դեպքում էլ չեն կարողանա դպրոց այցելել, քանի որ ստիպված են աշխատել:
Թուրքիայում սիրիացիների աշխատանքային պայմաններն առանձին և բավականին բարդ թեմա է:
Սիրիացի գաղթականների մեծ մի զանգված Թուրքիայում շահագործվում է բազմաթիվ գործատուների կողմից մասնավոր գործարաններում, խանութներում և, իհարկե, հասարակաց տներում և «մուրացկանության բիզնեսում»:
Անշուշտ, մեծ սխալ կլինի պնդել, որ նշված վերջին երկու ոլորտներում բոլորը զոհ են և իրենց կամքից անկախ են հայտնվել այդ բիզնեսներում:
Սակայն չենք կարող չխոսել Ստամբուլում 12 ժամ աշխատող և 100 դոլար վաստակող անչափահաս սիրիացի գաղթականների և անմիջապես թուրք-սիրիական սահմանի վրա վաճառվող կանանց ու աղջիկների մասին, որոնց շահագործողները բոլորովին էլ անօրինական կազմակերպություններ չեն և բավականին լուրջ հարկեր են վճարում պետությանը:
Անձնագիր ունեցող յուրաքանչյուր Սիրիայի քաղաքացի  Թուրքիայում մեկ տարվա բնակության թույլատրություն են ստանում և կարող են դիմել աշխատելու իրավունք ստանալու համար: Սակայն քիչ չեն անգամ որևէ փասթաթուղթ չունեցող փախստականները, որոնք, սակայն, բազմաթիվ վկայությունների համաձայն` անկախ այդ ամենից անցնում են թուրք-սիրիական սահմանով առանց մեծ դժվարությունների:
Անօրինական այս փախստականները  ամենախոցելի խումբն են և ամենից շատ են ենթարկվում շահագործման ամենատարբեր ոլորտներում:
Գաղթական դեռահասներն և երիտասարդները հիմնականում իրենց ապրուստի համար վաստակում են տեքստիլի արտադրամասերում, որտեղ նրանց աշխատավարձը կազմում է միջինը 100-ից 250 դոլար (այն պարագայում, երբ տեղացի աշխատողները այդ նույն գործը կատարելիս վաստակում են 350-ից մինչև 500 դոլար):
Սիրիացի անչափահասները Թուրքիայի մեծ քաղաքներում շատ հաճախ նաև աշխատում են որպես հավաքարար, բեռնակիր և շրջիկ վաճառողներ:
Քիչ չեն Թուրքիայում սիրիացիների հանդեպ թե գործատուների, թե հասարակ քաղաքացիների կողմից կիրառված ֆիզիկական բռնության դեպքերը:
Երկրի արևելքում, որտեղ բնակչության կենսամակարդակը հինգ անգամ ցածր է, քան ամբողջ Թուրքիայի միջինը, և աշխատատեղերն այդքան էլ շատ չեն, ցավոք սրտի, այս փախստականների հիմնական զբաղմունքը մուրացկանությունն է:
Մինչ մարմնավաճառության և մուրացկանության բիզնեսի լիդերները Թուրքիայում մեծ օգուտներ են քաղում սիրիացի փախստականների ներհոսքից, հասարակ քաղաքացիների դժգոհությունը օր օրի աճում է. նրանք բողոքում են ոչ միայն մուրացկանների և գողության դեպքերի շատանալու, այլև վարձով տների գների կտրուկ աճի, աշխատատեղերի նվազման և այլն (բնականաբար, բազմաթիվ գործատուներ պետք է նախընտրեն էժան աշխատուժն ու իրենց նախապատվությունը տան սիրիացի փախստականներին, որոնց հանգիստ կարող են վճարել պարզապես գրոշներ):
Թուրքիայի քաղաքացիների մեծ մասը կարծում է, որ իրենց երկիրը պատրաստ չէր այդքան մեծ թվով գաղթականների ապաստան տրամադրելու և կերակրելու:
Երբեմն սիրիացի գաղթականների դեմ լարված տրամադրությունները թուրք հասարակության ներսում հասնում են իրենց գագաթնակետին:
Սակայն «երկրումս սիրիացի փախստական տեսնել չեմ ցանկանում» բղավող թուրքերը կարծես թե իրենց բողոքն արտահայտելու համար սխալ հասցե են ընտրել, քանի որ թուրք-սիրիական սահմանը փակելու մտադրություն թուրք. կառավարությունը կարծես թե դեռ չունի, իսկ միլիարդների դիմաց գաղթականներին Թուրքիայում «բանտարկած» եվրոպացիները  գործել են ըստ թուրքական ասացվածքի. «Kuzuyu kurtlara emanet etmek» (Գառնուկին պահ տալ գայլերին):

Отдать ягнят на хранение волкам или Как живут сирийские беженцы в Турции
Тема сирийских беженцев, находящихся в Турции, уже долгое время находится в центре внимания мирового сообщества. Проблема приобрела еще более острый характер, когда с ней непосредственно столкнулась европейская общественность. Хотя более половины этих мигрантов и являются более четырех лет беженцами в Турции, однако именно оттуда бегут в Европу.
Сирийские беженцы официально начали прибывать в Турцию с апреля 2011 года. Турция, распахнувшая двери перед беженцами от войны, продемонстрировала миру свое «гостеприимство» и «великодушие». Разумеется, не безвозмездно. Факт, что требование Турции от Евросоюза свободного безвизового режима для турок и 3 млрд евро удовлетворено, совершенно не удивляет. А то, что пытающаяся избавиться от бремени сирийских беженцев Европа, раздавая туркам визы, через несколько лет столкнется с не менее опасной проблемой – на этот раз в еще большей мере «отуречивания» европейских городов, – это проблема только и только европейцев.
Мне хочется обсудить такой вопрос: действительно ли Турция, принимающая столь щедрые подарки, способна решить проблемы огромного числа беженцев, и решает ли вообще. �? прежде всего давайте поймем: если Турция столь гостеприимна и великодушна по отношению к этим беженцам, почему же они сотнями тысяч бегут из турецких портов в Европу, и в каких еще вопросах, помимо виз, долларов и евро, пользуются турки тяжелым положением сирийских беженцев?
По официальным данным, в Турции проживают 2200 тысяч сирийских беженцев, на которых турецкое правительство, по представленным им подсчетам, израсходовало 8 млрд долларов. �? покуда большая часть граждан Турции протестует: почему правительство их страны, без того находящейся последние годы не в лучшем экономическом положении, решило принять такое большое число сирийских беженцев, турецко-сирийская граница продолжает оставаться открытой и служить не только бегущим от войны, но и долгие годы шныряющим по той же границе исламистам-террористам, которые, кстати, имеют свои офисы в центре Стамбула и зачастую получают бесплатную медицинскую помощь в Урфе и Айнтапе.
Сумма, в течение четырех лет поступающая в Турцию из-за границы на оплату нужд сирийских беженцев, до последних переговоров Эрдогана в Брюсселе рассчитывалась свыше 400 000 млн долларов. Достигнутая во время последних обсуждений с Европой этой проблемы договоренность о безвизовом режиме между Турцией и ЕС и помощи в 3 млрд Евро «с целью удовлетворения всех потребностей сирийских беженцев и обеспечения условий для того, чтобы они не покидали свои родные регионы» – последний «крупный выигрыш» Турции в этой игре.
А в каком положении те, вокруг кого крутится вся эта игра, и хотят ли они оставаться в Турции? Это, пожалуй, мало кого интересует. Наши опросы и небольшое исследование были направлены на поиски ответа на следующий вопрос: действительно ли правительство Турции последовательно выполняет обязанности, силой закона взятые на себя по отношению к беженцам от войны?
Сирийские беженцы в Турции по закону имеют определенные налоговые льготы, имеют право на бесплатное медицинское обслуживание и образование. Этими льготами может, пожалуй, пользоваться лишь малая часть беженцев. «Вдевятером живем в одной комнате, коммунальные удобства ужасные, нет отдельных ванной комнаты и туалета. �?меются трудности с регистрацией детей в школе, другие родители не хотят, чтобы в классах их детей учились дети сирийских беженцев, ну, а директоры не желают иметь проблемы с этими родителями. Незнание турецкого языка также является для детей проблемой. Для них не организуются курсы по какому-либо языку. Ощущается острая нехватка зимней одежды, продуктов питания. Приехали на три месяца, которые превратились в три года, дай бог когда-либо вернуться…»
Это слова лишь одного сирийского беженца в Турции, с которым мы общались. В действительности в столь тяжелых условиях живет львиная дола сирийских беженцев в Турции. Большинство беженцев, перебирающихся из Сирии в Турцию, изначально приехали сюда в надежде спустя короткое время возвратиться на родину. Некоторые же – с целью впоследствии перебраться в Европу. Значительная часть приезжих – из Алеппо, Камышли и Рубане, хотя можно утверждать, что здесь имеются беженцы практически из всех регионов Сирии. Большая часть их живет в турецких провинциях Атай, Адана Газиантеп, Шанлурфа, Мардин, Малатия, Адеяман, Шрнак, Батман, Эльязех. Проще говоря, зачастую они не слишком отдалились от границы с целью при возможности вновь вернуться в Сирию.
Однако другой сегмент беженцев обосновался в более крупных городах – Конья, Анкара, Анталья, �?змир, и, естественно, Стамбул – в последнем, по официальным данным, проживает 400 000 сирийских беженцев. Но это всего лишь официальные данные. Эти беженцы, направляющиеся на запад Турции и в основном приютившиеся в портовых городах – искатели шансов эмигрировать в Европу, а также относительно финансово обеспеченная прослойка сирийских беженцев, которые основывают в крупных городах свой малый и средний бизнес.
Что касается этнической принадлежности беженцев, среди них преобладают арабы и курды, которые в основном представляют суннитскую ветвь ислама, хотя немало и арабов шиитов-алевитов. Среди беженцев имеются и езиды, христиане – армяне и ассирийцы.
Численность армян, бежавших из Сирии и �?рака, по сравнению с другими достаточно скромна не превышает 10 тысяч человек на территории всей страны. Часть из них проживает в Стамбуле, Ата, а также на территории Западной Армении – в Егдаде, Эрзруме, Урфе, Мардине и др. Они оказались в, мягко говоря, не слишком благоприятной среде и вынуждены скрывать свою национальную и религиозную принадлежность. Ну, а об образовании и работе излишне даже говорить. В более-менее благоприятном положении беженцы, добравшиеся до Стамбула, которые посредством местной армянской церкви получили определенное содействие от константинопольских армян. Многим удалось зарегистрировать своих детей в школах армянской общины, хотя часть детей пока в статусе «гостей-учеников» и не получают в школе соответствующего свидетельства для продолжения учебы в университете. Беженцы-армяне, оказавшиеся как в Стамбуле, так и в Западной Армении, приехали в Турцию с намерением впоследствии добраться до Европы или США.
Возвращаясь к общей проблеме сирийских беженцев в Турции, отметим: несмотря на то, что некоторым удалось найти работу и даже основать собственный бизнес, однако преобладают среди них находящиеся в крайней нищете и нуждающиеся в особой заботе государства.
Согласно исследованию (http://multecihaklari.org.tr/turkiyede-bulunan-suriyeli-multecilere-dair-istatistikler/), проведенному Международной ассоциацией по правам беженцев (��?’Internation Refugee Rights Association’’), 63,3% обосновавшихся в Турции сирийских беженцев проживают в арендованных домах, 21,5% – в заброшенных и полуразрушенных домах, 10,3% – в палатках, а остальные – в парках, на улицах и т. д. Около 36,7% беженцев нуждаются в медицинской помощи, а 31,7% – в медикаментах. По утверждению 39% больных, бесплатно получить из государственных больниц причитающиеся им лекарственные препараты невозможно. 38,3% беженцев сообщают, что их жилищные условия очень плохие, а 9,3% в постоянном страхе, что в любую минуту их могут вышвырнуть из временных жилищ. 21% сирийских беженцев в Турции голодают, а 46% почти всегда с большим трудом добывают пропитание. Факты показывают также, что вследствие языковых, интеграционных и социальных проблем большая часть сирийских детей не может получить в Турции образование. Пожалуй, следует отметить, что дети из семей, находящихся в тяжелом финансовом положении, зачастую даже при возможности не смогут посещать школу, поскольку вынуждены работать.
Условия работы сирийцев в Турции – отдельная и весьма сложная тема. Огромная масса сирийских беженцев в Турции эксплуатируется многочисленными работодателями на частных заводах, магазинах и, конечно, домах терпимости, а также в «бизнесе попрошайничества».
Конечно, крупной ошибкой было бы утверждать, что в последних двух из упомянутых сфер все являются жертвами, оказавшимися в этом бизнесе вопреки своей воле. Однако нельзя умолчать о несовершеннолетних сирийских беженцах, работающих в Стамбуле по 12 часов и получающих 100 долларов, а также женщинах и девочках, которых продают непосредственно на турецко-сирийской границе, эксплуататоры которых отнюдь не являются незаконными организациями и выплачивают государство достаточно серьезные налоги.
Любой гражданин Сирии, имеющий паспорт, в Турции получает право проживания в течение года и может обратиться за получением права на работу. Однако немало и беженцев, вообще не имеющих никаких документов, которые, согласно многочисленным свидетельствам, вне зависимости ни от чего без особого труда переходят турецко-сирийскую границу. Эти нелегальные беженцы – самая уязвимая группа и больше всего эксплуатируется в самых разных сферах. Подростки и молодые беженцы в основном зарабатывают на жизнь в текстильном производстве, где их зарплата в среднем составляет 100-250 долларов (при том, что местные за ту же работу получают 350-500 долларов).
Несовершеннолетние сирийцы в крупных турецких городах зачастую работают также уборщиками, грузчиками, странствующими торговцами. В Турции немало фактов физического насилия в отношении сирийцев как со стороны турецких работодателей, так и рядовых граждан.
На востоке страны, где жизненный уровень в пять раз ниже, чем средний по стране, и рабочих мест не много, основным занятием беженцев, увы, является попрошайничество. Покуда лидеры бизнеса проституции и попрошайничества в Турции получают огромные прибыли от потока сирийских беженцев, недовольство простых граждан нарастает день ото дня: они протестуют не только против роста числа попрошаек и фактов воровства, но и резкого скачка цен на аренду жилья, сокращение рабочих мест и т. д. (естественно, многие работодатели предпочитают дешевую рабочую силу и отдают предпочтение сирийским беженцам, которым спокойно могут платить просто гроши).
Большинство граждан Турции считает, что их страна не была готова предоставить приют и прокормить такое большое число беженцев. Настроенность против сирийских беженцев в турецком обществе порой достигает апогея. Однако турки, кричащие «Не желаю видеть в нашей стране сирийских беженцев», видимо, избрали неверный адрес для выражения своего протеста, поскольку намерения закрыть турецко-сирийскую границу турецкое правительство не проявляет, а «арестовавшие» в Турции беженцев за предоставленные миллиарды европейцы действовали по турецкой пословице: «Kuzuyu kurtlara emanet etmek» («Отдать ягнят на хранение волкам»).