Դինքի սպանության գործով մեղադրականը վերջապես ուղարկվել է դատարան
Թուրքիայի գլխավոր դատախազությունը թույլատրել է Դինքի գործը քննող դատախազի պատրաստած մեղադրական զեկույցն ուղարկել դատարան։
Ինչպես տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս»-ը, Դինքի գործով թուրք պաշտոնյաների դեմ մեղադրանքներ ներառող նոր մեղադրական զեկույցը գլխավոր դատախազության կողմից հավանության արժանանլուց հետո ուղարկվել է Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 14-րդ դատարան։
Ըստ News.am-ի` ավելի վաղ 2 անգամ Դինքի սպանությունը քննող դատախազ Գյոքալփ Քյոյքչէի կազմած մեղադրականները 2 անգամ գլխավոր դատախազությունը հետ էր ուղարկել։
Իր հերթին Ստամբուլի ծանր հանցագործությունների գործերով 14-րդ դատարանը 15-օրյա ժամկետում կամ պետք է ընդունի կամ հետ ուղարկի մեղադրական զեկույցը։
Նշենք, որ այդ մեղադրական զեկույցում Հրանտ Դինքի սպանության մեջ մեղադրվում են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում Ստամբուլի նախկին նահանգապետը։

Обвинительное заключение по делу об убийстве Гранта Динка наконец направлено в суд
Генеральная прокуратура Турции разрешила направить в суд обвинительное заключение, составленное расследующим дело Динка прокурором.
Как сообщает армянская газета «Акос» Стамбула, заключение, содержащее новые обвинения против турецких чиновников  по делу Динка, после одобрения генеральной прокуратуры направлено  в 14-ый суд Стамбула по тяжким преступлениям.
Ранее обвинительные заключения,  составленные  расследующим дело Динка прокурором Гекалпом Кейкче, генеральная прокуратура 2 раза возвращала.
14-й  суд Стамбула по тяжким преступлениям в 15-дневный срок должен или принять или вернуть обвинительное заключение.
Отметим, что  в обвинительном заключении в убийстве Гранта Динка  обвиняются высокопоставленные чиновники, в том числе бывший губернатор  Стамбула.