Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը Փարիզում նոր ցուցադրություն է ներկայացրել
Նոյեմբերի 5-ին Փարիզի Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ Առաջնորդանիստ մայր տաճարում տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառում՝ ցուցադրություն և գրքերի բարեգործական վաճառք: Ֆրանսահայ համայնքին ներկայացվել են փոստային բացիկներ, որոնց վրա պատկերված են հայկական եկեղեցիները: Բացիկները թողարկվել են 20-րդ դարասկզբին միջազգային փոստային ծառայության կողմից, տեղեկացնում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պաշտոնական կայքը:
Աշխարհի տարբեր երկրներում տպագրված բացիկներում պատկերված էին Արևմտյան Հայաստանի, Իրանի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Հայաստանի և այլ երկրների հայկական եկեղեցիները:
«Եկեղեցիների մեծ մասը չկա: Սա է ցավալի իրողությունը և ցուցադրության խորհուրդը ՝ կապված այս տարվա հետ: Դրանք ավերվել են Եղեռնի տարիներին կամ դրանից հետո թուրքական քաղաքականության հետևանքով, նպատակաուղղված ավերվել են բոլշևիկյան իշխանության օրոք: Հրաշքով պահպանված եկեղեցիների շենքերի նախնական տեսքն եք տեսնում: Դրանք այսօր փոփոխված են: Կա′մ վերածվել են մզկիթի, ինչպես Այնթապի եկեղեցին, կա′մ էլ ամբողջությամբ փոփոխված են, ինչպես օրինակ Երևանի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին է: Ավաղ, այս եկեղեցիների մեծ մասը ժամանակի զոհն են դարձել», – ելույթի ժամանակ նշել է ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Միջոցառման ընթացքում հնարավոր է եղել ձեռքբերել ՀՑԹԻ հրատարակած գրքերը: Դրանց վաճառքից ստացված գումարը հատկացվելու է սիրիահայերի նպաստամատույցին: Ցուցադրությունը բաց է մինչև նոյեմբեր 22-ը:

Музей-институт Геноцида армян представил новую выставку в Париже
В парижском Кафедральном соборе Сурб Ованнес Мкртич 5 ноября состоялась выставка и благотворительная книжная ярмарка, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян. Гостям были представлены почтовые открытки с изображением армянских церквей. Открытки были выпущены в начале 20 века международной почтовой службой, сообщается на официальном сайте Музея-института.
На почтовых открытках, отпечатанных в разных странах мира, изображены армянские церкви Западной Армении, �?рана, России, Грузии, Армении и других стран.
«Большей части этих церквей уже нет. Это прискорбная реальность и символика выставки, связанная с этим годом. Церкви были разрушены в годы Геноцида или после этого вследствие турецкой политики, целенаправленно разрушались в дни большевистской власти. Здесь можно увидеть первоначальный вид чудом сохраненных церквей, который сегодня видоизменился. Они превращены или в мечети, как например церковь в Айнтапе, или полностью изменены, как церковь Святого Саргиса в Ереване. К сожалению, большинство этих церквей стали жертвами времени», — сказал директор М�?ГА Айк Демоян.
В ходе мероприятия была возможность приобрести книги, опубликованные М�?ГА. Полученная от продажи книг прибыль предоставлена Фонду помощи сирийским армянам.