Այսօր մեկնարկում է «Հայաստան» հիմնադրամի համաեվրոպական դրամահավաք-հեռախոսամարաթոնը
Հիմնադրամն իր Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ նոյեմբերի 18-ից 22-ը կանցկացնի 16-րդ համաեվրոպական հեռախոսամարաթոնը, որի կնքամայրն ու կնքահայրն են Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն եւ Օ-դը-Սեն նահանգի խորհրդի նախագահ Պատրիկ Դեւեջյանը: Վերջիններս այդ 5 օրերի ընթացքում կքաջալերեն հայ համայնքին` միջոցառմանն առավել ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերելու նպատակով: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ը տեղեկանում է «Հայաստան» հիմնադրամի պաշտոնական կայքից:
Դրամահավաքի ողջ հասույթը կուղղվի Արցախում համայնքային կենտրոնների կառուցմանը, Տավուշի մարզի գյուղատնտեսական ծրագրերի զարգացմանն ու ընդլայնմանը, Սիրիայի եւ Իրաքի հայ ապաստանյալների օգնությանը:
“Չարագործների ձեռքով այսօր մեր երկիրը` Ֆրանսիան, վիրավոր է: Մենք սգում ենք: Նույն դաժանությունը 1915թ-ին տեսած մեր հայ ժողովրդի զավակների մի մասն էլ այսօր բարբարոսների պատճառով հարկադրաբար լքում է իր տունը Սիրիայում եւ Իրաքում եւ տարագիր ճամփա որդեգրում: Սա հարված է մի քաղաքակրթության, որի հիմքում ընկած են սերը մերձավորի հանդեպ, հարգանքը մարդկային արժանապատվության նկատմամբ, հանդուրժողականությունն ու ազատությունը: Հայաստանն ու Արցախը նույն քաղաքակրթության կրողներն են: Մենք պետք է պաշտպանենք այդ քաղաքակրթության սահմանները եւ աջակցենք այն տասնյակ հազարավոր հայերին, ովքեր այսօր հրատապ օգնության կարիք ունեն: Հեռախոսամարաթոն 2015-ի կնքամայր Անն Իդալգոյի եւ կնքահայր Պատրիկ Դեւեջյանի համաձայնությամբ մենք անցկացնում ենք մարդասիրական խոշոր այս ակցիան, ինչպես որ նախատեսված էր: “Դուք մեզ չեք վախեցնի” խոսքերը, որ գրված են Փարիզի շենքերի պատերին, լիովին արտացոլում են մեր դիքորոշումը”, հայտարարում է Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմինը:
Հիմնադրամի Ֆրանսիայի տեղական մարմնի գլխավորությամբ կազմակերպվող համաեվրոպական միջոցառման այս տարվա բացումն ազդարարվեց նոյեմբերի 12-ին Փարիզի քաղաքապետարանի պալատում կայացած ճաշով:
Դրամահավաք-միջոցառումը կազմակերպվում է Ֆրանսիայի Փարիզ, Մարսել, Տուլուզ եւ Լիոն քաղաքներում, որտեղից ավելի քան 600 կամավոր 5 օր շարունակ հեռախոսով կապվում է եվրոպաբնակ շուրջ 50000 հայ ընտանիքների հետ եւ հանգանակություններ հավաքագրում:
Ավանդույթի համաձայն` հեռախոսամարաթոնի մասնակից երկրներն են Ֆրանսիան, Գերմանիան եւ Շվեյցարիան: Եվրոպայում գործող Հիմնադրամի մյուս տեղական մարմինները /Մեծ Բրիտանիա, Ավստրիա, Հոլանդիա, Շվեդիա, Ռումինիա, Հունաստան, Կիպրոս/ իրենց երկրներում կիրառում են սեփական դրամահավաք մեխանիզմները:

The Hayastan AllArmenian Fund’s 16th annual Pan­European Phoneathon, led by the fund’s French affiliate, will take place during November 18­-22. Anne Hidalgo, mayor of Paris, and Patrick Devedjian, president of the General Council of Hauts­de­Seine, will serve as the godmother and godfather of the Phoneathon, respectively, making appeals for support throughout the five days of the event.
Proceeds from the Phoneathon will be used to build community centers in Nagorno Karabakh, expand agricultural­development projects in Armenia’s Tavush Region, and provide assistance to Armenian refugees from Syria and Iraq. Following the terrorist attacks in Paris on November 13, the fund’s French affiliate stated: “Today France, our country, lies wounded after being assailed at the hands of barbarians. We are in mourning. Many of the children of our own nation, which was subjected to similar atrocities in 1915, are now being forced out of their native communities in Syria and Iraq and once again taking the road of exile. The November 13 attacks in Paris were a blow to a civilization built on compassion, respect for human dignity, tolerance, and freedom. Armenia and Nagorno Karabakh are part of a civilization that shares those very same values. We must, therefore, safeguard the borders of the twin Armenian republics, and also support the tens of thousands of Armenians who need our urgent assistance.
As agreed by Mayor Anne Hidalgo and Patrick Devedjian, the godmother and godfather of our Phoneathon, we will carry the event through, exactly as planned. The words ��?You don’t scare us,’ which are emblazoned on buildings at Paris, fully reflect our stance.” The Phoneathon was preceded by an opening Gala Dinner on November 12, held at the Paris City Hall under the auspices of Mayor Anne Hidalgo. In the course of the Phoneathon, more than 600 volunteers stationed in Paris, Marseille, Toulouse, and Lyon will call some 50,000 households, businesses, and organizations in France, Germany, and Switzerland to request their support. The Hayastan All­Armenian Fund’s other affiliates in Europe — including those of Britain, Austria, the Netherlands, Sweden, Romania, and Greece — as well as Cyprus will organize their own fundraising events in the run­up to the fund’s Thanksgiving Day Telethon on November 26.