ԱԺ-ն ընդունեց նույնականացման քարտով քվեարկելու օրինագիծը
Հայաստանի Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում, այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, ձայների 94 կողմ, 13 դեմ եւ 18 ձեռնպահ հարաբերակցությամբ երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունվեց Ընտրական օրենսգրքում եւ «Նույնականացման քարտերի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը։
Ըստ այս փոփոխությունների, քաղաքացիները հնարավորություն կստանան հանրավքեի եւ այլ ընտրությունների ժամանակ քվեարկել նաեւ նույնականացման քարտերով։
Օրինագծին դեմ էին արտահայտվում ընդդիմադիր պատգամավորները՝ նշելով, որ դա կրկնակի քվեարկությունների համար դուռ է բացում, քանի որ հնարավոր չէ կնիք դնել նունյականացման քարտի վրա:

Armenia Parliament passes bill on voting with ID cards
The drafts on making additions and amendments to the Electoral Code and the Law on Identification [(ID)] Cards were approved by a vote of 94 for, 13 against, and 18 abstentions—and in the second and final reading—at Wednesday’s special session of the National Assembly of Armenia.
Accordingly, the Armenian citizens will now be able to vote also with ID cards during referendums and elections.
But the opposition MPs, who are against this bill, have noted that this will open the door for multiple voting in Armenia, since it is impossible to stamp a seal on ID cards, as it is the case when voting with passports.