Լատինամերիկացի և լատինամերիկահայ հայտնի լրագրողներ ու գիտնականներ հայտնվել են Ադրբեջանի «սև ցուցակում»
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն նոր «սև ցուցակ» է հրապարակել, որում հայտնվել են  լատինամերիկացի և Լատինական Ամերիկայում բնակվող հայ լրագրողներ, գիտնականներ, գործարարներ:
Ըստ Tert.am-ի` ադրբեջանական «սև ցուցակում», որում ներառվում են Լեռնային Ղարաբաղ այցելած մարդիկ տարբեր երկրներից,  նախկինում արդեն ընդգրկվել էին արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը և Clarin արգենտինական պարբերականի միջազգային բաժնի խմբագիր Մարսելո Կանտելմին:
Ինչպես տեղեկացնում է Prensa Armenia-ն` 2015-ին Ղարաբաղ կատարած այցելության համար «պերսոնա նոն գրատա» են ճանաչվել Télam արգենտինական պարբերականի լրագրող Մարիա Լաուրա Կարպինետան,  Perfil արգենտինական պարբերականի խմբագիր Սանտյագո Ալբերտո Ֆարելը, մեքսիկահայ պրոֆեսոր Կառլոս Անթառամյանը,  ուրուգվայցի պատգամավորներ Դանիել Ռադիոն, Խորխե Օրիկոն, Ռիչարդ Սանդերը, Ռուբեն Մարտինես Ուելմոն:
«Սև ցուցակում» է հայտնվել նաև արգենտինայի սաքսոֆոնահար Խուան Մանուել Դոմինգեսը, ով 2015-ի փետրվարին  միջոցառման է մասնակցել Ղարաբաղում:

Azerbaijan adds famous Latin American and Latin American-Armenian scholars and journalists to its “Black List”
The Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan has released a new “Black List” that includes famous Latin American and Latin American-Armenian scholars, journalists and businessmen.
According to Tert.am, Argentinean-Armenian businessman Eduardo Eurnekian and editor of the international section of Argentina’s Clarin periodical had already been included in Azerbaijan’s “Black List”, which includes the names of foreigners having visited Nagorno-Karabakh.
As reports PrensaArmenia, journalist for Argentina’s Télam periodical Maria Laura Carpineta, editor of Argentina’s Perfil periodical Santiago Alberto Farrell, Mexican-Armenian professor Carlos Antaramian, as well as Uruguayan Members of Parliament Daniel Radio, Jorge Orico, Richard Sander and Ruben Martinez Uelmo have been recognized as “persona non grata” for having visited Karabakh this year.
Argentine saxophonist Juan Manuel Dominguez, who participated in an event in Karabakh in February 2015, has also been included in the “Black List”.