Ատոմ Էգոյանի ֆիլմը ցուցադրվել է Մոնռեալում՝ «Festival du Nouveau Cinéma» ամենամյա կինոփառատոնի շրջանակում
Հանրահայտ ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի վերջին ֆիլմը՝ «Remember», ցուցադրվել է Մոնռեալում «Festival du Nouveau Cinéma» ամենամյա կինոփառատոնի շրջանակում:
Ֆիլմի գլխավոր հերոսը հրեա է, որը վերապրել է Հոլոքոստը ու շատ տարիներ անց գտել համակենտրոնացման ճամբարի նախկին հսկիչին, որը սպանել էր իր ամբողջ ընտանիքին:
Էգոյանի խոսքով, իր ֆիլմը բարձրացնում է հիշողության ու արդարության, նաեւ չբացահայտված պատմության հարցը, ըստ NEWS.am-ի՝ հայտնում է thelinknewspaper-ը: Լինելով հայ, Էգոյանը զանգվածային սպանությունների մասին այս ֆիլմի թեմային վերաբերվում է որպես չբացահայտված հարցի, քանի որ Հայոց ցեղասպանության ոճրագործներն այդպես էլ չեն ընդունել իրենց մեղքը, ու Թուրքիայի կառավարությունը դեռ չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Ռեժիսորը համարում է, որ այս ֆիլմով ինքն իր սեփական տեսակետն է ներկայացնում պատմության վերաբերյալ, բայց միաժամանակ հասկանում է «թե հատկապես որ համառությունն է հանգեցրել Հոլոքոստի»:
Էգոյանը հպարտանում է նրանով, որ կաթոլիկ եկեղեցին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, չնայած նա ավելի շատ ուրախ է, որ Գերմանիան ու Ավստրիան են խոստովանել, որ իրենք նույնպես դերակատարում են ունեցել այդ իրադարձություններում:
«Այս տարի մի շարք արտակարգ իրադարձություններ են եղել: Մարդիկ սկսել են հասկանալ, որ ցեղասպանությունն է (Հայոց ցեղասպանությունը-խմբ.) օրինակ դարձել այն ամենի համար, ինչ կատարվել է դրանից հետո»,- համարում է Էգոյանը:

The latest film by the renowned film maker Atom Egoyan, Remember, was presented in the framework of the Festival du Nouveau Cinéma in Montreal.
The main character of the film is a Holocaust survivor who discovers that the Nazi guard who murdered his family 70 years before.
Egoyan said his film raises the questions of memory and justice and how to deal with unresolved history, thelinknewspaper reports.
As an Armenian, Egoyan considers Remember’s theme of mass murders as an unresolved issue, especially since the Genocide perpetrators have never admitted their guilt, and the Turkish government still hasn’t recognized the mass murders as Genocide.
According to the film maker, through this film he is bringing his own sort of history, also understanding “the persistence of what fuelled the Holocaust,”
Egoyan is proud that the Catholic Church acknowledged the Armenian Genocide, though he’s more pleased to hear that the German and Austrian governments acknowledged their role in those events. He feels that their admission of responsibility has opened a new constructive dialogue.
“Some extraordinary things happened this year. People are beginning to understand [the Armenian Genocide] as a template for things that happened afterwards,” Egoyan said.