Վարուժան և Պերճ Փիրանյաններն այցելեցին Սփյուռքի նախարարություն
Հոկտեմբերի 13-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Ալբանիայի հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ Վարուժան և Պերճ Փիրանյաններին: Պերճ Փիրանյանը հայերեն-ալբաներեն բառարան կազմելու համար 2012թ. պարգևատրվել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
Վարուժան Փիրանյանը Ալբանիայի Ապահովագրության ինստիտուտի զարգացման դեպարտամենտի տնօրենն է
Ողջունելով հյուրերին՝ սփյուռքի նախարարը ներկայացրեց նախարարության գործունեությունը և կարևորեց Ալբանիայի հայ համայնքի հետ համագործակցությունը, հատկապես երիտասարդների մասնակցությունը «Արի տուն և «Ամառային դպրոց» ծրագրերին: Նախարարը մասնավորապես նշեց. «Սփյուռքում հայկական համայնքը հայ պահելու համար մենք պետք է օգնենք պահպանել լեզուն, մշակույթը, հավատքը, ընտանիքը: Մենք ծրագրեր ենք մշակում, որպեսզի Սփյուռքը ավելի մոտենա Հայաստանին, Հայաստանն էլ՝ Սփյուռքին: Շատ կարևոր է սփյուռքի համախմբումը և մեկտեղումը, միասնականության զորացումը»: Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց հյուրերին՝ անշահախնդիր, ազգանպաստ գործունեության համար:
Հյուրերը ներկայացրեցին համայնքի խնդիրները, առանձնահատկությունները, եկեղեցի և դպրոց հիմնելու ծրագրերը:

Варужан и Перч Пираняны посетили Министерство Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 13 октября приняла представителей армянской общины Албании Варужана и Перча Пиранянов. За составление армяно-албанского словаря Перч Пиранян в 2012 году был награжден Почетной грамотой Министерства Диаспоры РА.
Варужан Пиранян является директором департамента развития �?нститута страхования Албании.
Приветствовав гостей, министр Диаспоры представила деятельность Министерства и отметила важность сотрудничества с армянской общиной Албании, особенно участие молодежи в программах «Ари тун» и «Летняя школа». Министр в частности отметила: «Чтобы сохранить армянскую общину Диаспоры армянской, мы должны помочь сохранить язык, культуру, веру, семью. Мы разрабатываем программы, чтобы еще более приблизить Диаспору к Армении а Родину – к Диаспоре. Очень важна сплоченность Диаспоры, усиление единства». Министр выразила благодарность гостям за бескорыстную патриотическую деятельность.