Վտանգավոր ուղիներով Եվրոպա հասնող սիրիացի փախստականների մեջ հայեր չկան. Դամասկոսի թեմի առաջնորդ
Սիրիական պատերազմի հետևանքով վտանգավոր ուղիներով ավելի բարեկեցիկ երկրների ճամփան բռնող սիրիացի փախստականների մեջ հայեր չկան, իսկ եթե լինեն էլ` կարելի է մատների վրա հաշվել: Հայ համայնքը մինչև օրս կարողացել է բարվոք ճանապարհներով հասնել Լիբանան, Հայաստան կամ էլ եվրոպական երկրներ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Դամասկոսի հայոց թեմի առաջնորդ Տեր Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանի հետ: Ներկայացնում ենք Մյուռոնօրհնեքի արարողությանը ներկա լինելու համար Հայաստան ժամանած Արմաշ Սրբազանի հետ հարցազրույցը:
Արմաշ Սրբազան, ինչպիսի՞ն է այս պահին պատերազմական Սիրիայում բնակվող հայերի վիճակը թե հոգեբանական, թե սոցիալտնտեսական տեսանկյուններից:
Դժբախտաբար, գաղթականների, փախստականների նոր ալիք է բարձրացել, ու բոլորը թակում են Եվրոպայի ո ավելի բարձր կենսամակարդակ ունեցող երկրների դռները` այնտեղ իրենց կյանքի նոր բախտը փորձելու: Մեզ համար այս ամենի մեջ մտահոգությունն այն է, որ մարդիկ այնքան հուսախաբված ու հուսալքված են, որ պատրաստակամ են անգամ, ծովերի մեջ լողալով կամ անտառներ ու լեռնային սահմաններ հատելով, իրենց կյանքի գնով հասնել ավետյաց ափեր: Բոլոր այս փախստականներն այն հուսախաբ վիճակի մեջ են, որ հստակ է իրենց համար` հետդարձի ճանապարհ չունեն: Այս հուսախաբությունն է ամբողջ Սիրիայում, այս պայմաններում է ապրում հայ համայնքը լինի` Հալեպում, Դամասկոսում, Ղամիշլիում, թե Քեսաբում: Պետք է հիշել, որ նրանք, ովքեր ապրում են Սիրիայում, քաջությամբ շարունակում են իրենց մշակութային, կրթական կյանքը: Ուրախությամբ կարող եմ հայտարարել, որ սեպտեմբերին կրկին բացվեցին հայկական վարժարանները, դասընթացներն ընթանում են կանոնավոր կերպով, բայց, դժբախտաբար, հայ աշակերտության ավելի համեստ թվերով: Գնալով նվազում է հայ բնակչության թիվը, քանի որ նրանք էլ փորձում են իրենց կյանքի նոր ուղին գտնել Սիրիայից դուրս, ամենամոտը Լիբանանում, ապա Հայաստանում, նաև Արևմտյան այլ երկրներում:
Արդյո՞ք վտանգավոր ուղիներով եվրոպական երկրներ գնացողների մեջ հայեր կան, ունե՞ք այդպիսի տեղեկություններ:
Մեր տվյալների համաձայն և մեր ժողովրդի վկայություններով` բարեբախտաբար, այդ ծովերը հատող կամ անտառների միջով դժվար ճամփաներ անցնող խմբերի մեջ հայեր չկան, եթե կան` մատների վրա կարող ենք հաշվել: Բարեբախտաբար, մեր համայնքի անդամները մինչ օրս կարողացել են գտնել հնարավորություն, որ ավելի բարվոք ճանապարհներով հասնեն` մեքենաներով, օդանավներով:
Հայտնի է, որ պատերազմի արդյունքում հայկական մշակութային արժեքներ են ոչնչացվում, կա՞ն թվային տվյալներ, թե ինչպիսի ժառանգություն ենք կորցրել մինչ այս պահը:
Հայ Առաքելական եկեղեցուն պատկանող մոտ 32 եկեղեցի ենք ունեցել Սիրիայում: Հստակ է, որ Դեր Զորի եկեղեցին պայթեցված է, մանրամասն տեղեկություններ չունենք, քանի որ այդ շրջանը «Իսլամական պետություն» զինյալների հսկողության տակ է: Դրա կողքին ունենք եկեղեցիներ Հալեպում` այրված կամ մասամբ վնասված ռմբակոծությունից, որոնք չեն գործում, քանի որ այդ շրջանները շատ վտանգավոր են ու հատման գծին մոտ:
Ունենք եկեղեցիներ Քեսաբում, որոնք մեկ տարի առաջվա հարձակումից հետո դադարել էին գործել, բայց արդեն սկսել են որոշ տեղեր բարեկարգման ու վերանորոգման աշխատանքներ տարվել, ու որոշ եկեղեցիներ սկսել են իրենց ծառայությանն անցնել, կանոնավոր կերպով կատարվում են արարողություններ: Հոմսում մեր եկեղեցին դեռևս վնասված վիճակում է, այնտեղ արարողություն ևս չի կատարվում, մենք սպասում ենք` օրերը լավանան, որ այնտեղ էլ նորոգություն կատարենք: Հոմսում մարդիկ ավելի միտված են իրենց բնակարարնները փրկելուն, իսկ եկեղեցու շրջանը վտանգավոր սահամագոտու մեջ է: Կան եկեղեցիներ, մշակութային տներ, ակումբեր, ինչպես Հալեպում, այնպես էլ Դամասկոսում, որոնք պայթյունների թիրախ են դարձել կամ էլ մոտակա պայթյունի պատճառով վնասվել են և դադարեցրել մշակութային գործունեությունը: Հալեպում որոշ դպրոցներ ստիպված եղան փակվել վտանգի պատճառով, որոշ դպրոցներ տեղափոխվեցին այլ մշակութային վայրերի սրահներ, իսկ մեկ դպրոց էլ կատարում է տարբեր հերթերով դասընթացներ, որպեսզի վնասված դպրոցների աշակերտները նաև իրենց դասընթացները ունենան մեկ դպրոցի մեջ:
Ձեզ համար հակամարտության կարգավորման ուղիները տեսանելի՞ են, Արմաշ Սրբազան:
Շատ դժվար է պատասխանել այս հարցին: Կարող եմ ասել հետևալը, եթե միջազգային լուրերին հետևում ենք` Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ համաձայնագիրը, Ռուաստանի, ԱՄՆ-ի, Չինաստանի ու Եվրոպայի երկրների երկխոսության ու դիվանագիտական նոր ուղին հուսադրում են մեզ, մանավանդ որ այս օրերին ՄԱԿում ժողով է իրականանում: Այնտեղ էլ օրակարգում է Սիրիայի խնդիրն ու սիրիացի փախստականների հարցը: Սիրիացի փախստականներն իրենց գաղթով եվրոպական երկրներ ստիպեցին, որ այդ երկրները վերանայեն իրենց կեցվածքը Սիրիայի նկատմամբ: Եվ ամեն կողմից սկսել են հնչել խաղաղությանն ուղղված քաղաքական լուծումների նոր առաջարկներ: Հուսով ենք, որ միջազգային քաղաքական ընտանիքը միասնական կհայտարարի և համաձայնության կգա, կհասկանա ու կընդունի, որ Սիրիայում տեղի ունեցողն ահաբեկչություն է: Միասնական ուժերով կկարողանան պայքարել «Իսլամական պետության» դեմ: Հուսանք, որ պատերազմը կդադարի ու դրանով նոր էջ կբացվի, որը կկոչվի վերականգումի էջ, ամեն մի ընտանիք, համայնք իր կարողություններով պիտի վերագտնի իր ուժը` վերակառուցելու, վերանոգորելու իր կառույցները և սկսելու իր բնականոն կյանքը:

Среди беженцев, опасными путями добирающихся в Европу, армян нет: Предстоятель епархии Дамаска
Среди беженцев, вследствие Сирийской войны опасными путями добирающихся в более благополучные страны, армян нет, если даже найдутся – их можно пересчитать на пальцах. Армянской общине до сих пор удавалось благоприятными путями добираться в Ливан, Армению или европейские страны.
Об этом в беседе с «Арменпресс» отметил предстоятель армянской епархии Дамаска епископ Армаш Налбандян. Представляем беседу со святейшим  Армашем, прибывшим в Армению для участия в церемонии благословения миро.
– Святейший Армаш, каково в данный момент положение армян в воюющей Сирии – в психологическом, социально-экономическом аспектах.
– К сожалению, поднялась новая волна мигрантов, беженцев, и все стучатся в двери Европы, стран с более высоким жизненным уровнем, чтобы там попытать новое счастье в жизни.  Нас во всем этом заботит то, что люди настолько разочаровались и отчаялись, что готовы даже вплавь пересечь моря,  преодолеть леса и горы, ценой собственной жизни добраться до земли обетованной. Все эти беженцы в таком отчаянном положении, что для них ясно одно: обратного пути нет. Это отчаяние сейчас по всей Сирии, в таком положении живет армянская община – будь то в Алеппо, Дамаске, Камышли или Кесабе. Нужно помнить, что те, кто живет в Сирии, отважно продолжают свою культурную, образовательную жизнь. С радостью могу сообщить, что в сентябре вновь открылись армянские гимназии, занятия проходят в обычном режиме, но, к сожалению, с меньшим числом учащихся. Численность армянского населения сокращается, поскольку они также пытаются найти новый жизненный путь за пределами Сирии – ближе всего в Ливане, затем в Армении, а также других Западных странах.
– Действительно среди беженцев, опасными путями добирающихся в европейские страны, армян нет – у Вас есть такие сведения?
– По нашим сведениям и свидетельству нашего народа, к счастью, в группах, пересекающих моря или преодолевающих трудные лесные, горные тропы армян нет, если даже есть – можно пересчитать по пальцам. К счастью, членам нашей общины до сего дня удавалось изыскать возможности добираться более удобными путями – на машинах, самолетами.
– �?звестно, что в следствие войны уничтожаются армянские культурные ценности. Есть цифровые данные – какое наследие утрачено до данного момента?
– В Сирии насчитывалось 32 церкви, принадлежащие Армянскоой Апостольской церкви. Точно известно, что церковь Дейр Зора взорвана, подробных сведений не имеем, поскольку  жэтот район находится под контролем боевиков «�?сламского государства». Наряду с этим имеются церкви в Алеппо – сгоревшие или частично поврежденные бомбежками, которые не функционируют, поскольку районы, где они расположены, очень опасны и близки к линии соприкосновения.
Есть церкви в Кесабе, которые после прошлогоднего нападения перестали функционировать, но в некоторых местах уже начаты работы по благоустройству и ремонту, и некоторые церкви уже приступают к организации служб, систематически проводятся церемонии. Наша церковь в Хомсе пока в поврежденном состоянии, там также не проводятся церемонии.  Ждем лучших дней, чтобы и там начать ремонтные работы. В Хомсе люди более склонны спасать свои квартиры, а церковь находится в опасном районе. Есть церкви, дома культуры, клубы – как в Алеппо, так и в Дамаске, которые стали мишенью для подрывов либо пострадали от близких взрывов и прекратили культурную деятельность. В Алеппо некоторые школы вынуждены были закрыться ввиду опасности, некоторые школы перебрались в залы иных культурных учреждений, в одной  же школе занятия идут посменно, чтобы учащиеся пострадавших школ тоже имели возможность проводить занятия.
– Вы видите пути урегулирования конфликта, Святейший Армаш?
– Очень трудный вопрос. Могу сказать следующее, если вы следите за международной информацией: соглашение по �?ранской ядерной программе, диалог и новый дипломатический путь между Россией, США, Китаем и Европейскими странами обнадеживают нас, тем более что в эти дни проходит сессия ООН. Там на повестке тоже проблема Сирии и вопрос сирийских беженцев.
Сирийские беженцы своим нашествием в европейские страны вынудили их пересмотреть свою позицию в отношении Сирии. �? отовсюду раздаются новые предложения относительно политического решения, нацеленного на мир.  Надеемся, что международная политическая семья совместно заявит и придет к согласию, осознает и примет, что происходящее в Сирии – терроризм. Сумеют совместными силами бороться против «�?сламского государства». Надеемся, что война прекратится, и откроется новая страница под названием возрождение.