ՀՀ սփյուռքի նախարարն ընդունեց ամերիկահայ գործիչներ Իվա Մեծորյանին և Անահիտ Անտոնյանին
Սեպտեմբերի 28-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց նաև ամերիկահայ բարերար, Հայ կանանց միջազգային միության (AIWA) հիմնադիր Իվա Մեծորյանին (Բոստոն, Մասաչուսեթս) և «Դստերք Վարդանանց» կազմակերպության ղեկավար Անահիտ Անտոնյանին (Սան Դիեգո, Կալիֆորնիա):
Իվա Մեծորյանը, ով շուրջ 25 տարի բարեգործական ծրագրեր է իրականացնում Տավուշի մարզում, նախարարին տեղեկացրեց, որ ստեղծել է “Armenia, Ancuent Nation Endangerd” («Հայաստան, հնագույն ազգը վտանգված է») փաստագրական տեսանյութ, որը տեղադրված է համացանցում: Տեսանյութը պատմում է Տավուշի մարզի և նրա աշխատասեր ու ստեղծարար բնակչության մասին և ցույց է տալիս, թե ինչպիսի ծանրագույն իրավիճակ է ստեղծվել այնտեղ՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող գործողությունների հետևանքով: Տիկին Մեծորյանը տեղեկացրեց նաև, որ շուտով Բերդ քաղաքի «Արևաբերդ» կինոթատրոնում տեղի կունենա «Berd TV.am» կայքի շնորհանդեսը, որը պատրաստվել է Վահրամ Զարգարյանի, Աստղիկ Հակոբյանի, Վահագն Պապյանի, Բերդի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու քահանա Տեր Աբրահամ Միրզոյանի ջանքերով:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Իվա Մեծորյանին՝ նման հրատապ թեմային անդրադառնալու համար և հորդորեց իրականությունը ցույց տալու և տարածելու ավելի լայն հնարավորություններ գտնել: Նախարարը դրվատանքով խոսեց տիկին Մեծորյանի ազգանպաստ գործունեության մասին, ով 84 տարեկան հասակում իր մեջ ուժ ու եռանդ է գտնում այցելել Հայաստան, լինել թեժ կետերում և աջակցության ճանապարհներ որոնել:
«Ես ուժ ունեմ, որովհետև Հայրենիքիս եմ ծառայում, – ասաց Իվա Մեծորյանը,- և ուզում եմ փաստել, որ տարիքը չի կարող խոչընդոտել հայրենասիրական մղումները»:
Տիկին Անահիտ Անտոնյանը ևս պատմեց իր նախաձեռնությունների մասին՝ նշելով, որ առաջիկայում որոշակի ծրագրեր իրականացնելու մտադրությամբ Հայաստան կժամանեն մի խումբ ամերիկահայեր:
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ եղավ նաև սիրիահայության խնդիրներին և նրանց աջակցելու հնարավորություններին:
Նախարարը հորդորեց ակտիվություն ցուցաբերել և կոչ անել միջազգային հանրությանը՝ գործնական քայլեր ձեռնարկել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացվող ադրբեջանակական ռազմական գործողությունները դատապարտելու և կանխելու ուղղությամբ:

Министр Диаспоры РА приняла армянских деятелей из Америки �?ву Мецорян и Анаит Антонян
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 28 сентября приняла армянского благотворителя из Америки, учредителя Международного союза армянских женщин �?ву Мецорян (Бостон, Массачусетс) и руководителя организации «Дочери Вардананц» Анаит Антонян (Сан Диего, Калифорния).
�?ва Мецорян, около 25 лет осуществляющая благотворительные программы в Тавушской области, сообщила министру, что ею создан фактологический материал “Armenia, Ancuent Nation Endangerd” («Армения, древнейшая нация под угрозой»), размещенный в �?нтернете и повествующий о Тавушской области, ее трудолюбивом и созидательном народе и демонстрирующий, сколь тяжелая ситуация сложилась там вследствие действий азербайджанцев. Госпожа Мецорян сообщила также, что вскоре в кинотеатре «Ареваберд» города Берд состоится презентация сайта «Berd TV.am», подготовленного усилиями Ваграма Заргаряна, Астхик Акопян, Ваагна Папяна, иерей бердской церкви Св. Ованес Абрамом Мирзояном.
Министр Грануш Акопян выразила благодарность �?ве Мецорян за обращение к столь актуальной теме и призвала изыскать более широкие возможности для демонстрации и распространения действительности. Министр с похвалой отозвалась о патриотической деятельности госпожи Мецорян, которая в 84-летнем возрасте находит в себе силы и энергию, чтобы приезжать в Армению, бывать в горячих точках и искать пути содействия.
«У меня хватает сил, потому что служу Родине. �? хочу констатировать: возраст не в силах препятствовать патриотическим устремлениям», – сказала �?ва Мецорян.
Госпожа Анаит Антонян также рассказала о своих инициативах, отметив, что в ближайшее время с намерением реализовать определенные программы в Армению прибудет группа американских армян.
В ходе беседы были затронуты и проблемы сирийских армян и возможностей содействовать соотечественникам.
Министр призвала проявить больше активности и призвать мировое сообщество предпринять практические шаги по осуждению и предотвращению азербайджанских военных действий в отношении Армении и Нагорного Карабаха.