Սեպտեմբերի 25-ին «Հիշում եմ և պահանջում» փորձագիտական համաժողովի` Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ծրագրի ընթացքի և կայացած միջոցառումների արդյունքների ամփոփման ընթացքում ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշել էր, որ քարոզչական առումով մեծագույն հաջողություններ ենք գրանցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի շնորհիվ:
«Քարոզչական տեսանկյունից մեծագույն հաջողության հասանք` շնորհիվ Էրդողանի, քանի որ Գալիպոլիի միջոցառումը ապրիլի 24-ին նշելը մեզ համար PR-ի լավագույն միջոց էր»,- ասել էր նախարարը:
Թուրքական Demokrathaber-ի՝ «ՀՀ Սփյուռքի նախարար. Էրդողանի միջոցով հաջողված քարոզչություն իրականացրեցինք» վերնագրված հոդվածում անդրադարձել են նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հայտարարությանը, թե «մեզ համար ամենակարևոր ձեռքբերումը կարելի է համարել այն, որ ամեն օր Ցեղասպանության թանգարան են գալիս ազգությամբ թուրք այցելուներ», գրում է yerkir.am-ը:

Турецкая пресса коснулась заявления министра Диаспоры РА Грануш Акопян
В ходе обобщения 25 сентября итогов хода мероприятий 100-летия Геноцида армян на экспертном форуме «Помню и требую» министр Диаспоры РА Грануш Акопян отметила, что в пропагандистском плане зарегистрированы огромные успехи благодаря президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану.
«В пропагандистском плане мы достигли огромных успехов благодаря президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану, поскольку отмечать 24 апреля Галлиполийские мероприятия стало для нас прекрасным PR-средством», – сказала министр.
Турецкая пресса уже коснулась заявления министра Диаспоры.
Турецкий Demokrathaber в статье под названием «Министр Диаспоры РА: посредством Эрдогана провели успешную пропаганду» коснулся также заявления директора Музея-института Геноцида армян Айка Демояна о том, что «самым важным нашим достижением можно считать то, что ежедневно Музей Геноцида посещают турки по национальности», – пишет yerkir.am.