Հրանուշ Հակոբյան. Մենք պետք է մեր ամբողջ ներուժն օգտագործենք
«Մենք պետք է մեր ամբողջ ներուժն օգտագործենք, սփյուռքում գործող մեր կառույցները, ակտիվիստներն ամեն մեկն իր երկրում պետք է կարողանա ճնշում գործադրել տվյալ երկրի իշխանությունների վրա՝ որպեսզի իրենց խոսքն ասեն, միջամտեն այն ամենին, ինչ փորձում է անել Ալիևը»,-ըստ Panorama.am-ի՝ լրագրողների հետ զրույցում ասաց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նա հիշեցրեց, երբ 2014 թվականի սեպտեմբերի 15-20-ին տարբեր երկրների հայկական կառույցների ներկայացուցիչներ էին հավաքվել ու որոշում էին առաջնահերթությունները, դրանցից մեկը հենց ղարաբաղյան հիմնախնդիրն էր. «Ոչ միայն Հայաստանի, այլ ողջ հայ ազգի խնդիրն է: Մենք պայմանավորվածություն ունենք՝ շատ դեպքերում, երբ լարվածություն է առաջանում սահմանին, դիմում ենք մեր սփյուռքյան կառույցներին: Նրանք ցույցերով, ճնշումներով փորձում են այդ երկրների իշխանություններին մասնակից դարձնել այդ գործընթացին»:Ըստ Հ. Հակոբյանի՝ Ադրբեջանը սահմանին լարված վիճակ է ստեղծում՝ փորձելով վնաս հասցնել Հայաստանի զբոսաշրջությանը, տնտեսությանը, վախեցնել սահմանամերձ շրջանների բնակիչներին բերքահավաքի այս ժամանակահատվածում:
«Ալիևն անընդհատ փորձում է ձևեր գտնել՝ ի վնաս մեր Հանրապետությանը: Մենք արժանի հակահարված ենք տալիս, մեր բանակն իր տեղում է, բանակի ոգին, հնարավորություններն այնպիսին են, որ երբեք չպետք է մտածենք, որ մեր բանակը կարող է զիջել, հակահարված չտալ»,- ասաց նախարարը:
Հ. Հակոբյանը նշեց, որ Հայաստանն, ի տարբերություն Ադրբեջանի, կատարում է իր վրա վերցրած պարտավորությունները, «ցանկանում է խնդրի լուծմանը հասնել Մինսկի խմբի շրջանակներում, ոչ թե այն ճանապարհով, ինչ Ալիևը»:

Hranush Hakobyan: “We need to use our entire potential”
“We need to use our entire potential. Armenian activists and organizations of the Diaspora need to be able to coerce pressure on the authorities of their countries of residence so that they have their say and intervene in everything that Aliyev is trying to do,” Minister of Diaspora Hranush Hakobyan said in an interview with Panorama.am.
Hakobyan reminded that from 15 to 20 September 2014, representatives of the Armenian organizations of various countries gathered and set priorities, one of which was the Nagorno-Karabakh conflict. “This is an issue that concerns not only Armenians, but the entire Armenian nation as well. We have an agreement, according to which we address our Diaspora Armenian organizations in many cases when we see tension on the border, and those organizations try to engage the authorities of their countries of residence in the process by pressuring them and holding demonstrations.”
According to Hakobyan, Azerbaijan is creating tension on the border in an attempt to cause harm to Armenia’s tourism and economy and intimidate the residents of bordering regions in this period of harvest.
“Aliyev is constantly trying to find ways to cause harm to our Republic. We give the adequate response, our army is in its place, and the spirit and potential of the army is such that we never have to think that our army can cede and not give a counterattack,” the minister said.
Hranush Hakobyan mentioned that, unlike Azerbaijan, Armenia is fulfilling its commitments “with the desire to achieve a resolution of the conflict within the scope of the Minsk Group, not via the path that Aliyev is taking.”