Տորոնտոյում տոնել են ՀՀ Անկախության 24-րդ տարեդարձը
Սեպտեմբերի 18-ին Կանադայում ՀՀ դեսպանության հովանու ներքո Տորոնտո քաղաքում կայացավ ՀՀ Անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառում։
Իր ելույթում Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը խոսեց անկախության կարևորության մասին հայ ժողովրդի պատմության մեջ` անդրադառնալով հայկական պետականության կայացմանը և Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը։ Երեկոյի ընթացքում տեղի ունեցավ հայ ժողովրդի բարեկամ, կանադացի քաղաքական գործիչ Ջիմ Կարիջիաննիսին Մխիթար Գոշի մեդալով պարգևատրելու արարողությունը: Կարիջիաննիսը հսկայական ավանդ ունի Կանադայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում։
Սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ Անկախության 24-րդ տարեդարձը հարուստ մշակութային ծրագրով տոնվեց Մոնրեալ քաղաքում։ Դիմելով ներկաներին՝ դեսպան Եգանյանը անդրադարձավ անկախությունից ի վեր Հայաստանի Հանրապետության անցած ճանապարհին, ձեռքբերումներին ու առկա մարտահրավերներին, ինչպես նաև կոչ արեց առավել ներգրավված լինել հայրենիքի հասարակական ու տնտեսական կյանքում։
ՀՀ Անկախության 24-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառումներ տեղի ունեցան նաև Կանադայի մի շարք այլ քաղաքներում։

Events in Canada, dedicated to the 24th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia
On September 18, under the auspices of the Embassy of Armenia to Canada the 24th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia was celebrated in Toronto.
In his speech Armen Yeganian, Ambassador of Armenia to Canada spoke of the importance of Independence in the history of Armenian people, mentioning the establishment of Armenian statehood and the strengthening of Armenia-Diaspora ties. During the event Ambassador awarded Jim Karygiannis, Canadian politician and a friend of Armenian people with Mkhitar Gosh medal, whose contribution towards the recognition of the Armenian Genocide in Canadian Parliament was immense.
On September 19, a similar event with rich cultural programme took place in Montreal. In his remarks Ambassador Yeganian presented the path Armenian Republic walked since independence, talked about its achievements and challenges. He called upon the compatriots to be more involved in the public and economic life of the motherland.
Events dedicated to the 24th Anniversary of the Independence of Armenia also took place in several other Canadian cities.