ՀՀ սփյուռքի նախարարը կառավարությանը ներկայացրեց նախարարության՝ 2016 թ. բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/aaa.jpg)
Սեպտեմբերի 16-ին մեկնարկել են ՀՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակի քննարկումները: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կառավարությանը ներկայացրեց նախարարության՝ 2016 թ. բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակը:
ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների, Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների, Արտաքին գործերի, Սփյուռքի, Էկոնոմիկայի, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի, Մշակույթի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էներգետիկայի և բնական պաշարների, Գյուղատնտեսության, Բնապահպանության, Քաղաքաշինության նախարարությունների, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, Քննչական կոմիտեի, Հատուկ քննչական ծառայության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Դատական դեպարտամենտի ղեկավարները ներկայացրել են առաջարկություններ «ՀՀ 2016թ. պետբյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի տեքստային մասի նախնական տարբերակի վերաբերյալ:
Ըստ ընթացակարգի՝ վարչապետի գլխավորությամբ տեղի են ունենում պետական բյուջեի նախնական տարբերակի քննարկումներ բոլոր գերատեսչությունների հետ, ինչի արդյունքում ամբողջական տեսքի է բերվելու բյուջեի նախագիծը և ներկայացվելու է Ազգային ժողով:

Министр Диаспоры РА представила правительству предварительный вариант проекта бюджета Министерства на 2016 год
16 сентября началось обсуждение предварительного варианта проекта  государственного бюджета РА на 2016 год. Министр Диаспоры РА Грануш Акопян представила правительству предварительный вариант проекта бюджета Министерства на 2016 год.
Руководители министерств  международной экономической интеграции и реформ, территориального управления и по чрезвычайным ситуациям, иностранных дел, Диаспоры, экономики, спорта и по молодежным вопросам, культуры, труда и социальных вопросов, энергетики и природных ресурсов, сельского хозяйства, охраны природы, градостроительства, Конституционного суда РА, Следственного комитета, Специалдьной следственной службы, офис Защитника прав человека, Судебного департамента представили предложения относительно текстовой части предварительного варианта проекта Закона «О государственном бюджете РА на 2016 год».
По регламенту, во главе с премьер-министром происходят обсуждения предварительного варианта проекта Государственного бюджета со всеми ведомствами, по итогам чего проект бюджета приводится в окончательный вид и представляется в Национальное Собрание.