ՀՀ սփյուռքի նախարարը կառավարությանը ներկայացրեց նախարարության՝ 2016 թ. բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/09/aaa.jpg)
Սեպտեմբերի 16-ին մեկնարկել են ՀՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակի քննարկումները: ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կառավարությանը ներկայացրեց նախարարության՝ 2016 թ. բյուջեի նախագծի նախնական տարբերակը:
ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների, Տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների, Արտաքին գործերի, Սփյուռքի, Էկոնոմիկայի, Սպորտի և երիտասարդության հարցերի, Մշակույթի, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էներգետիկայի և բնական պաշարների, Գյուղատնտեսության, Բնապահպանության, Քաղաքաշինության նախարարությունների, ՀՀ սահմանադրական դատարանի, Քննչական կոմիտեի, Հատուկ քննչական ծառայության, Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի, Դատական դեպարտամենտի ղեկավարները ներկայացրել են առաջարկություններ «ՀՀ 2016թ. պետբյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի տեքստային մասի նախնական տարբերակի վերաբերյալ:
Ըստ ընթացակարգի՝ վարչապետի գլխավորությամբ տեղի են ունենում պետական բյուջեի նախնական տարբերակի քննարկումներ բոլոր գերատեսչությունների հետ, ինչի արդյունքում ամբողջական տեսքի է բերվելու բյուջեի նախագիծը և ներկայացվելու է Ազգային ժողով:

RA Minister of Diaspora submits to Government initial version of draft of 2016 Budget of the RA Ministry of Diaspora
The Government of the Republic of Armenia launched discussions on the initial version of the draft of the 2016 State Budget of the Republic of Armenia on September 16. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan submitted to the Government the initial version of the draft of the 2016 Budget for the RA Ministry of Diaspora.
The leaders of the RA Ministries of International Economic Integration and Reforms, Territorial Administration and Emergency Situations, Foreign Affairs, Diaspora, Economy, Sport and Youth Affairs, Culture, Labor and Social Affairs, Energy and Natural Resources, Agriculture, Nature Protection and Urban Development, the Constitutional Court of the Republic of Armenia, the Investigative Committee, the Special Investigative Service, the Office of the Human Rights Defender and the Judicial Department submitted recommendations for the initial version for the text of the draft of the Law of the Republic of Armenia “On the 2016 State Budget of the Republic of Armenia”.
According to procedure, the Prime Minister holds discussions on the initial version of the State Budget with all government agencies, after which the draft of the budget will be finalized and will be submitted to the National Assembly.